WARSZAWA

Marsz Kundelków w stolicy. Adoptuj Warszawiaka

Marsz Kundelków w Warszawie

W najbliższą sobotę, 27 października, podczas Marszu Kundelków warszawiacy przejdą wraz ze swoimi psami ulice Starego Miasta.

Ruszają o godz. 12.00 spod pomnika Kopernika. Przy Multimedialnym Parku Fontann, w końcowym punkcie spaceru, pojawią się stoiska m.in. z bezpłatnym czipowaniem zwierząt.

– Mieszkańcy spotkają podopiecznych Schroniska „Na Paluchu” w samym centrum stolicy. To kontynuacja projektu Adoptuj Warszawiaka, w ramach którego psy opuszczają na chwilę placówkę, przyjeżdżają z wolontariuszami na miejskie wydarzenia i promują adopcję zwierząt. Do naszego jesiennego spaceru może się dołączyć każdy miłośnik czworonogów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Marsz Kundelków rozpocznie się o godz. 12.00 przy ul. Nowy Świat, tuż obok pomnika Kopernika. Uczestnicy przejdą się ul. Krakowskiego Przedmieścia w stronę Multimedialnego Parku Fontann, gdzie do godz. 15.00 będą otwarte specjalne stoiska. Mieszkańcy skorzystają tam z bezpłatnego czipowania zwierząt. Na miejscu będą mogli także wygrawerować adresatkę dla psa lub kota, za symboliczną kwotę 15 zł. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

– Aby zapobiec bezdomności zwierząt w stolicy od 11 lat dofinansowujemy czipowanie psów i kotów. Dzięki współpracy z przychodniami weterynaryjnymi, bezpłatny czip otrzymało już ponad 96 153 domowych pupili. Łącznie przeznaczyliśmy na ten cel blisko 4,56 mln zł. Cieszę się, że właściciele dbają o odpowiednie znakowanie czworonogów. Zarówno adresatka, jak i czip, pomaga nam w szybki sposób skontaktować się z opiekunem, gdy znajdujemy zagubione zwierzę – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Adoptuj Warszawiaka

W tym roku trwa czwarta edycja akcji Adoptuj Warszawiaka. W ramach projektu podopieczni z Palucha wraz z wolontariuszami cyklicznie pojawiają się na plenerowych imprezach w stolicy. Mieszkańcy mają okazję poznać bliżej charakter psa, mogą go pogłaskać i porozmawiać z tymczasowym opiekunem ta temat nawyków i preferencji czworonoga.

– Te wyjścia uczą psy poruszania się po mieście. Zwiększamy im również szansę na adopcję. Podczas wydarzeń psiaki podbijają serca wielu osób. Wiemy, że nie każdy człowiek ma w sobie tyle odwagi, by przyjechać do placówki, przy ul. Paluch 2. Może jednak poznać czworonoga w innych okolicznościach. W ciągu ostatnich lat liczba zwierząt w Schronisku „Na Paluchu” znacząco się zmniejszyła. Warszawiacy, kiedy myślą o nowym czworonożnym domowniku, coraz częściej decydują się na przygarnięcie psa bądź kota z Palucha – mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

Placówka do niedawna sprawowała opiekę jedynie nad zwierzętami zagubionymi i bezdomnymi, które zostały znalezione na terenie Warszawy i Piaseczna. Od lutego 2018 roku trafiają tam również czworonogi z Góry Kalwarii. Dzięki aktywnej promocji „Palucha”, a także edukacji najmłodszych warszawiaków, liczba psów i kotów przebywających w schronisku spadła o 68 proc. w ciągu ośmiu lat. „Na Paluchu” 31 grudnia 2010 roku przebywało aż 2366 zwierząt. Teraz na kochający dom czeka 742 podopiecznych placówki.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określone popularnie, jako Schronisko „Na Paluchu”, jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. Placówka funkcjonuje na terenie blisko 3 ha. Misją Palucha jest opieka nad porzuconymi i zagubionymi zwierzętami, a także edukacja w zakresie przeciwdziałania bezdomności i pielęgnacji psów oraz kotów. Liczni wolontariusze pomagają usprawniać funkcjonowanie placówki.

Dodatkowo, tego lata otwarta została placówka „Ochota na kota”. To punkt adopcyjno-informacyjny schroniska „Na Paluchu”, mieszczący się przy ul. Grójeckiej 79 w Warszawie. Mieszka tam kilkanaście kotów, które są widoczne zza witryny lokalu. Mieszkańcy mogą też wejść do środka, pogłaskać i osobiście poznać charakter pupili.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button