ŚWIAT

Madryt. Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i królem Hiszpanii. Pomoc wojskowa przygotowana

Wojna na Ukrainie

Wspólne projekty w zakresie produkcji broni i rozwoju technologii dodadzą siły Ukrainie i Hiszpanii – Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Hiszpanii Pedro Sanchez omówili w Madrycie sytuację na froncie i potrzeby Sił Obronnych. W szczególności wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej, przygotowania do Szczytu Pokojowego i zbliżające się otwarcie negocjacji w sprawie Ukrainy przystąpienie do UE.

Głowa państwa Ukrainy podziękowała Hiszpanii za ich wsparcie oraz opowiedziała o sytuacji na froncie i ostatnim ostrzale Charkowa – dwie rosyjskie bomby zniszczyły hipermarket, zabijając i raniąc dziesiątki osób.

„W tych tygodniach nasi żołnierze bronią się przed kolejną rosyjską operacją ofensywną i dlatego teraz szczególnie musimy zintensyfikować wspólną pracę z partnerami na rzecz większego bezpieczeństwa i wywarcia wszelkimi środkami wymiernego przymusu na Rosję na rzecz pokoju” – powiedział.

Wołodymyr Zełenski zauważył, że podpisana dwustronna umowa o bezpieczeństwie przewiduje, że Hiszpania przekaże w tym roku pomoc wojskową o wartości 1 miliarda euro. Nasz kraj otrzyma w ciągu najbliższych trzech lat kolejne 5 miliardów euro za pośrednictwem Funduszu Pomocy Ukrainie w ramach Europejskiego Funduszu Pokoju.

„Doceniamy zainteresowanie Hiszpanii wspólnymi projektami w zakresie produkcji broni i rozwoju technologii bezpieczeństwa. Wspólne projekty z pewnością dodadzą sił naszym narodom – nie tylko militarnym, ale i gospodarczym – to nowe miejsca pracy. I chcę podziękować za decyzję w sprawie dodatkowych pocisków i pojazdów opancerzonych” – podkreślił.


Prezydent podziękował także Hiszpanii za ciągłe wspieranie ruchu Ukrainy w kierunku Unii Europejskiej i NATO, a Pedro Sánchezowi za potwierdzenie swojego udziału w Światowym Szczycie Pokojowym.

„Ten szczyt będzie pierwszą prawdziwą okazją do przybliżenia sprawiedliwego i niezawodnego pokoju. Nie tylko przerwa między rosyjskimi atakami, ale prawdziwy pokój. Każdy przywódca, który nie chce kontynuacji tej wojny i dalszej agresji Federacji Rosyjskiej, może na Szczycie wykazać, że naprawdę interesuje go pokój” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Premier Hiszpanii powiedział, że porozumienie o bezpieczeństwie świadczy o determinacji Hiszpanii w dalszym wspieraniu Ukrainy w sferze obronnej i finansowej, a także uczestniczeniu w jej odbudowie i rozminowywaniu.

„Możecie liczyć na Hiszpanię w swojej walce o pokój oparty na wartościach, które jednoczą nas poprzez Kartę Narodów Zjednoczonych: wola, integralność terytorialna, demokracja. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy razem w UE” – powiedział Pedro Sánchez.

Zauważył także, że Hiszpania przygotowała już nową partię czołgów Leopard i pocisków potrzebnych Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Prezydent Ukrainy na audiencji u króla Hiszpanii Filipa VI

Podczas swojej oficjalnej wizyty w Hiszpanii Zełenski spotkał się z królem Filipem VI.

Głowa państwa podziękowała Hiszpanii za jej wysiłki w zakresie pomocy humanitarnej dla Ukrainy i wsparcia dla obywateli Ukrainy w tym kraju.


„Jestem wdzięczny Hiszpanii i wam wszystkim, że wasze serca nie pogrążyły się w ciemności. Pomagacie, wzmacniacie nasze ukraińskie siły, które utrzymują front przeciwko rosyjskiej agresji. A swoją obojętnością ratujecie tysiące istnień ludzkich” – powiedział, zwracając się do obecnych na audiencji u króla Hiszpanii.

Madryt. Wołodymyr Zełenski. król Filip VI i królowa (fot. president.gov.ua)

Wołodymyr Zełenski wyraził także nadzieję na otwarcie biura Instytutu Cervantesa na Ukrainie, gdzie król Hiszpanii jest honorowym przewodniczącym Komitetu Patronów.

Prezydent Ukrainy zaprosił Jego Królewską Mość Felipe VI i Jej Królewską Mość Królową Letycję do złożenia wizyty na Ukrainie w dogodnym dla nich terminie.

Ukraina zawarła dwustronną umowę o bezpieczeństwie z Hiszpanią

W Madrycie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Hiszpanii Pedro Sanchez podpisali dwustronne porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Dokument określa zobowiązanie Hiszpanii do wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne do przywrócenia jej integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową z 1991 r. W szczególności w tym roku Hiszpania przekaże Ukrainie 1 miliard euro pomocy wojskowej. Ponadto odnotowuje się gotowość Hiszpanii do dalszego zapewniania kompleksowego wsparcia przez cały 10-letni okres obowiązywania umowy.

Hiszpania wspiera Inicjatywę Przyszłych Sił Obronnych Ukrainy i dołączyła do kilku koalicji zdolności w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Są to „Zintegrowana obrona powietrzna i przeciwrakietowa”, „Artyleria”, „Sprzęt pancerny”, „Bezpieczeństwo morskie”, „Technologie informacyjne” i „Rozminowywanie”, które wzmocnią Ukrainę i poprawią jej interoperacyjność operacyjną z NATO.

Hiszpania będzie w dalszym ciągu wspierać rozwój Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, dostarczać nowoczesny sprzęt wojskowy w różnych dziedzinach, wspierać szkolenie medyczne i protetyczne ukraińskiej armii oraz wzmacniać bezpieczeństwo morskie Ukrainy. Dwustronna współpraca w zakresie bezpieczeństwa zostanie pogłębiona w obszarach wywiadu, walki z przestępczością zorganizowaną oraz w przemyśle obronnym, w szczególności poprzez badanie możliwości wspólnej produkcji i identyfikację możliwych źródeł finansowania niezbędnych dla rozwoju obronnej bazy przemysłowej Ukrainy.

Umowa dotyczy także pomocy humanitarnej, ożywienia i odbudowy gospodarczej oraz wsparcia ukraińskich reform na drodze do członkostwa w UE i NATO. Poszczególne bloki dokumentu poświęcone są zagadnieniom wsparcia ukraińskiej formuły pokojowej, zaostrzeniu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, wdrożeniu mechanizmu rekompensaty za szkody i postawieniu agresora przed wymiarem sprawiedliwości.

Hiszpania stała się dziesiątym krajem, z którym Ukraina zawarła dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie w celu wdrożenia postanowień Wspólnej Deklaracji przyjętej przez Ukrainę i członków Grupy Siedmiu w Wilnie 12 lipca 2023 r. W sumie do Wspólnej Deklaracji przystąpiły już 32 państwa. Wcześniej Ukraina podpisała umowy dwustronne z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią i Łotwą.

Wołodymyr Zełenski poleciał do Belgii.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button