POLITYKAŚWIAT

Madryt. Morawiecki na wiecu partii Vox. Gawkowski: Premier staje w jednym szeregu z hiszpańskimi neonazistami

Hiszpania

9 października w Madrycie na wiecu hiszpańskiej konserwatywnej partii Vox wystąpił z przemówieniem premier Mateusz Morawiecki.

Dwudniowy wiec „Viva22” pod hasłem: „Historia, którą razem tworzyliśmy” zorganizowany został przez skrajnie prawicową partię VOX.

Szef polskiego rządu powiedział tam m.in.

„Pomimo, że Polska i Hiszpania znajdują się w dwóch odległych częściach Europy, mamy te same wartości: wolność, niezależność, suwerenność – to wszystko, co nam drogie. Dziś Unia Europejska nie chce pamiętać o tej tradycji, a niewielka grupa biurokratów w Brukseli uważa, że to oni kształtują i tworzą Europę. Nie mają racji. To suwerenne państwa narodowe tworzą Europę, a Unia Europejska zamiast korzystać z tradycji europejskiej inwestuje w biurokrację, instytucje unijne bez końca poszerzają swoje uprawnienia, a my nie możemy pozwolić, aby tak się stało. Być może uda im się stworzyć jakiegoś ponadnarodowego potwora bez tradycyjnych wartości i prawdziwego ducha Europy, ale jak można wierzyć, że zbuduje się Europę bez myślenia o przeszłości, pozbywając się tożsamości – to czysta utopia.

Dzisiaj największym zagrożeniem dla naszej cywilizacji jest Rosja, ale innym rodzajem zagrożenia jest zniszczenie naszego dziedzictwa. To inny rodzaj szaleństwa.

Czy choć raz Rosja prosiła o wybaczenie? A czy Chiny prosiły o wybaczenie? Ale od nas wymaga się cały czas, abyśmy się za coś kajali, przepraszali za nasze wartości.

Nie będę przepraszał za to, że jestem Polakiem. Jestem chrześcijaninem, jestem osobą, która wyrosła w szacunku do prawa i tradycji i przywiązania do wartości takich jak wolność czy solidarność. Żaden Włoch, Węgier, Hiszpan, ani nikt inny nie powinien przepraszać za to.

Ukraińcy walczą całym sercem na polu bitwy i jestem pewien, że z naszą pomocą na pewno wygrają tę wojnę. Miliony ukraińskich matek z dziećmi, które znalazły swój drugi dom zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii, będą mogły wrócić do swoich domów, które mam nadzieję nie zostaną całkowicie zniszczone.

Wiem, że naród hiszpański bardzo wspiera Ukraińców i wierzę, że ta wojna jest momentem przebudzenia dla Europy. Smutna prawda jest taka, że niektóre europejskie elity zostały uwiedzione tanimi kontraktami gazowymi i iluzją, że Moskwa jest partnerem godnym zaufania. Tymczasem Kreml działał jak diler narkotykowy i ten diler sprzedał gaz bardzo tanio. Ale dziś to uwiedzenie przekłada się na krew przelewaną na Ukrainie i na inflację. To nie elity płacą cenę za te okropne błędy, ale zwykli ludzie: normalne rodziny w Polsce w Hiszpanii i całej Europie płacą tę straszliwą cenę. To ogromny błąd popełniony przez UE.

Powinniśmy się uczyć na błędach takich jak Brexit, ale czy Komisja Europejska nauczyła się czegoś z tego doświadczenia? Wcale. Ostatnio postanowiła poinstruować Włochów, jak mają głosować w ich wyborach i to jest straszne. Cieszę się, widząc wiele narodów powstających i rozumiejących, że Europa powinna wiedzieć, jaka jest prawda i że urzędnicy są jak wojsko, które nie przyznaje się do błędów”.

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski stwierdził, że „Mateusz Morawiecki świadomie staje w jednym szeregu z hiszpańskimi neonazistami, bo trzeba powiedzieć otwarcie do kogo pojechał – do partii Vox, która ma poglądy takie, jak kiedyś miał dyktator Franco.

Mamy do czynienia z poparciem dla takiej partii, staje w szeregu z Salvinim, Orbanem, panią Le Pen i ze wszystkimi, którzy puszczają oko do Putina. To jest rzeczywisty cel tego, co dzisiaj PiS, bo przecież premierem PiS-u jest pan Morawiecki”.

– Morawiecki na wiecu skrajnej prawicy Viva22 w Madrycie znów zaatakował Unię Europejską. Taka retoryka jest na rękę Putinowi, który wypowiedział wojnę cywilizowanemu Zachodowi. To wstyd uczestniczyć w antyeuropejskiej hucpie. Wstyd dla premiera polskiego rządu – powiedział Grzegorz Schetyna z PO.

– Rosja bestialsko atakuje ukraińskie miasta, a w tym czasie Morawiecki bredzi na zlocie proputinowskich partii o Unii Europejskiej jako „transnarodowej bestii”. Gorzej nie można – dodał Donald Tusk.

– W Madrycie, na zjeździe antyunijnej, skrajnej prawicy Morawiecki powtarza tezy Putina z ostatniego przemówienia. Toczka w toczkę. Na Kremlu biją brawo, w Kijowie przecierają oczy ze zdumienia – zauważył Bogdan Klich, senator.

– Morawiecki dał w Madrycie popis hipokryzji. Pouczał o wartościach i mówił o Rosji, sam będąc naczelnym kłamcą i sojusznikiem proputinowskich i antyeuropejskich Le Pen czy Orbana. Za rok wyprowadzimy Polskę z tej osi zła – oświadczyła Kamila Gasiuk-Pihowicz posłanka PO.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button