ŚWIAT

Ludobójstwo na Ukrainie. Humanitarna katastrofa. Gwałty, zabójstwa, brak wody

Wojna na Ukrainie

To 13. dzień najazdu nazistowskiej Rosji na niepodległą Ukrainę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że „okupanci chcą nas pozbawić prawa do życia, a my tego prawa musimy bronić”.

Rosja nie straciła tylu samolotów w ciągu ostatnich 30 lat, co w ciągu 13 dni na Ukrainie.


W Mariupolu 12-letnia dziewczynka zmarła w wyniku odwodnienia. Nie ma tam ogrzewania, wody czy prądu.

Rosyjskie wojska celowo mordują ludność cywilną, blokują im dostęp do wody.

W okupowanych ukraińskich miastach dzieje się dramat.


Zbombardowano Sum. Przynajmniej 21 cywilów, w tym dwoje dzieci, zginęło w bombardowania dzielnicy mieszkalnej w Sumach w północno-wschodniej Ukrainie.

Miasto jest oblężone przez rosyjskie wojska.


– Wina za każdą śmierć leży po stronie Rosji. Odpowiedzialność za to jest także na tych, którzy od trzynastu dni nie potrafią podjąć decyzji o zapewnieniu bezpieczeństwa ukraińskiego nieba, gdzieś tam w Europie, na Zachodzie – powiedział ukraiński przywódca.

Prezydent podkreślił, że jest to „zwykłe ludobójstwo”.

Najtrudniejsza sytuacja humanitarna na Ukrainie jest teraz w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim. W miejscowościach okupowanych przez putinowską armię jej żołnierze zabijają, kradną i gwałcą.

Nie ma dostępu do m.in. Buczy, Worzela, Hostomla czy Irpienia. Rosjanie prowadzą ostrzał budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury.
Rosjanie blokują wszystkie szlaki dostawy wody, jedzenia i leków.

Okupanci rozpoczęli atak w kierunku humanitarnego korytarza z Mariupola. Mieszkańcy tego miasta oczyścili drogi z min i usunęli zapory inżynieryjne.

– Okupanci nie wypuścili dzieci, kobiet, osób starszych z miasta. Wróg rozpoczął atak w kierunku korytarza humanitarnego. Takie działania rosyjskich nieludzi nie są niczym innym niż ludobójstwem narodu Ukrainy. Zbrodnie kremlowskich okupantów nie pozostaną bezkarne! – czytamy w komunikacie Służb Zbrojnych Ukrainy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button