ŚWIAT

Londyn. Andrzej Duda wraz z małżonką oddali hołd zmarłej Królowej Elżbiecie II

Wielka Brytania

W Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim w Londynie prezydent RP wraz z Pierwszą Damą oddali hołd zmarłej Królowej Elżbiecie II.

– Ten moment, w którym żegnamy świętej pamięci królową brytyjską Elżbietę II, to jest rzeczywiście moment, w którym kończy się jakaś epoka, nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale także w historii Europy i świata. Być może w przyszłości ten czas będzie nazwany kolejną, drugą „epoką elżbietańską”. Zobaczymy, to pokaże historia – mówił prezydent w Londynie.

Wspominając zmarłą królową Andrzej Duda podkreślił, że była ona przede wszystkim osobą bardzo ciepłą, emanującą spokojem zewnętrznym, o niezwykłej kulturze osobistej, niezwykłym takcie.


– Raz miałem tylko ten zaszczyt i przyjemność, że mogłem osobiście rozmawiać z Jej Królewską Mością. To było w 2019 roku, w czasie szczytu NATO, tutaj, w Londynie – wspominał.

Dodał, że wówczas podczas spotkania przybyłych wtedy delegacji miał możliwość spędzić z nią kilka chwil.

– Pamiętam doskonale, byliśmy razem z Agatą, razem z żoną. Było to dla nas bardzo duże przeżycie. Dzisiaj też to wspominaliśmy, bo w tych samym salach, w których wtedy spotykaliśmy się z Jej Królewską Mością dzisiaj odbywało się to spotkanie, które jest elementem jej pożegnania, ale właśnie takiego bardzo ciepłego, dobrego, pełnego szacunku wspomnienia o niej – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent poinformował również, że miał okazję porozmawiać osobiście z Karolem III i przekazał mu zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce.

– Rozmawiałem i z królem Karolem i królową, z jego małżonką. Przekazałem też nasze zaproszenie do odbycia wizyty w Polsce. Powiedziałem, że będziemy ogromnie zaszczyceni, gdybyśmy mogli gościć parę królewską w naszym kraju. Oczywiście zostanie to rozważone – mówił prezydent, dodając, że przekazał przede wszystkim wyrazy współczucia w imieniu całego polskiego narodu, naszego kraju na ręce Jego Królewskiej Mości i całej rodziny królewskiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button