ŁÓDŹ

Łódzkie ZOO. Jak wygląda praca opiekuna zwierząt?

Międzynarodowy Dzień Opiekuna Zwierząt oraz Światowy Dzień Zwierząt

To niezwykle fascynująca, ale jednocześnie bardzo odpowiedzialna praca.

4 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Opiekuna Zwierząt oraz Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji chcemy pokazać, jak na co dzień wygląda praca osób, które opiekują się podopiecznymi łódzkiego zoo.

W Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym pracuje obecnie ok. 50 opiekunów zwierząt. Każdego dnia dbają o to, by mieszkające w zoo zwierzaki czuły się dobrze. Jednym z elementów ich pracy jest przeprowadzanie treningów medycznych. – Trening jest sposobem na komunikację ze zwierzętami, aby nasza współpraca nie wywoływała stresu i była jak najprzyjemniejsza dla obu stron. Dzięki treningom możemy dokładnie ocenić, w jakiej kondycji są nasze zwierzaki – mówi Natalia Albińska z sekcji treningowej łódzkiego zoo.

Opiekunowie zajmują się również karmieniem zwierząt, dbaniem o wybiegi i urozmaicaniem czasu podopiecznym ogrodu. Wszystko po to, by zwierzaki czuły się tu jak najlepiej. Ważnym zadaniem pracowników zoo jest również edukacja społeczeństwa. Światowy Dzień Zwierząt to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na ich los w naturze.

– Działania człowieka w naturze przyczyniają się do tego, że coraz więcej gatunków traci swoje siedliska. Liczebność poszczególnych populacji zmniejsza się. Jedną z misji współczesnego ogrodu zoologicznego jest zachowanie puli genetycznej i bioróżnorodności. Wiele musi się jednak zmienić i o tym staramy się głośno mówić. Włączamy się również w różne projekty wspierające ochronę zwierząt w naturze. Każdy z nas ma wpływ na środowisko – podkreśla Uljana Kałążny, kierownik jednej sekcji hodowlanej, opiekun zwierząt.

Warto dodać, że opiekun z najdłuższym stażem pracuje w łódzkim zoo od 33 lat. Wszystkim osobom, które na co dzień dbają o podopiecznych ogrodu życzymy spełnienia i radości z wykonywanej pracy! Bez wiedzy, zaangażowania i doświadczenia naszych opiekunów zoo nie mogłoby istnieć.

Łódzkie ZOO (fot. UMŁ)

Światowy Dzień Zwierząt

Dziś, w dzień św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt, ekologii i ekologów, obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt.

Dzień ten został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Jest to początek trwającego do 10 października Światowego Tygodnia Zwierząt. W Polsce Światowy Dzień Zwierząt po raz pierwszy zorganizowano w 1993 roku. Ten dzień to dobra okazja by uświadomić sobie, że zwierzę to nie rzecz, a istota żywa i ma swoje prawa. Warto również zastanowić się nad tym jak ja traktuję zwierzęta, jak mogę im pomóc.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button