POLSKA

Łódzkie. Martwe ryby w Nerze. Pobrano próbki do badań

Kolejne zanieczyszczenie rzeki w Polsce

Problem zanieczyszczonej wody i śniętych ryb występuje nie tylko w Odrze.

Również do przepływającego przez Łódź Neru mogły trafić nieczystości, przez które umierają zwierzęta.

Policja wyznaczyła milion złotych nagrody za wskazanie winnych zanieczyszczenia Ordy. Masowo umierają w niej ryby, zarówno na polskim, jak i na niemieckim odcinku. Podobny problem pojawił się w łódzkim Nerze.

Zanieczyszczone rzeki

– Sytuacja na Odrze jest tragiczna. Liczne śnięte ryby zlokalizowano także na rzece Ner. Nie możemy czekać na dalszy rozwój wydarzeń – kontrolujemy sytuację na łódzkim odcinku rzeki. Wydział Ochrony Środowiska jest w stałym kontakcie z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji, który natychmiast zlecił pobranie próbek do badań laboratoryjnych. Wspólnie będziemy monitorować sytuację i podejmiemy wszelkie niezbędne kroki dla ochrony zdrowia łodzian oraz środowiska naturalnego – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Śnięte ryby w Nerze

Martwe ryby zaobserwowano w Nerze na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego. Sprawę bada sztab kryzysowy. Śnięte zwierzęta badają służby weterynaryjne.

Do czasu wyjaśnienia sprawy odradza się kąpiel w Nerze, czy wypasanie w jego pobliżu zwierząt. Świadkowie mówią, że widzieli w wodzie dziwną substancję w piątek (12 sierpnia).

Strażacy wyłowili 270 kg martwych ryb w woj. łódzkim.

Alert RCB – zanieczyszczenie rzeki Ner

„W związku z zagrożeniem ekologicznym na rzece Ner, 13 sierpnia do użytkowników sieci telefonii komórkowych na terenie województwa łódzkiego (powiaty: poddębicki i łowicki) oraz województwa wielkopolskiego (powiat kolski) wysłano wiadomość o treści: Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb.

W związku z zagrożeniem ekologicznym na rzece Ner, do użytkowników sieci telefonii komórkowych na terenie województwa łódzkiego – powiaty:

  • poddębicki,
  • łęczycki

wysłano wiadomość o treści:

Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty.

Z wnioskiem o Alert RCB wystąpił wojewoda łódzki.

AKTUALIZACJA:

14 sierpnia Alert RCB został również wysłany do mieszkańców powiatu kolskiego – województwo wielkopolskie.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button