ŁÓDŹ

Łódź świętuje 124. rocznicę urodzin Juliana Tuwima

Łódź

Lokomotywa, Bambo, Słoń Trąbalski – któż nie zna wierszy Juliana Tuwima?

Wychowały się na nich całe pokolenia dzieci i młodzieży, a strofy łódzkiego poety weszły do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Mieszkańcy Łodzi świętują 124. rocznicę urodzin wybitnego liryka. To doskonała okazja do spotkania z twórczością Juliana Tuwima, ale również szansa przypomnienia postaci jego siostry Ireny, tłumaczki, która zasłynęła z polskiego przekładu „Kubusia Puchatka”.

Przygody tytułowego bohatera powieści A. A. Milne’a przywołali uczniowie łódzkich szkół. W samo południe ulicę Piotrkowską opanowały pluszowe Kubusie Puchatki, Prosiaczki i Tygryski. Najmłodsi łodzianie z maskotkami i książkami spotkali się przed ławeczką „mistrza Julka”, by złożyć hołd pisarzowi i jego siostrze Irenie. Wybrzmiały piosenki dedykowane rodzeństwu, gromko odśpiewano także „Dwieście lat”. W urodzinowe uroczystości włączyła się prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która odczytała fragment przygód misia o małym rozumku.

– Bardzo się cieszę, że mogę być tu razem z Wami. Kocham poezję Juliana Tuwima, mam również nadzieję, że wszyscy przeczytacie „Kubusia Puchatka. To bardzo piękne i mądre bajki – zachęcała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Na ławeczce Tuwima zasiadła również aktorka Katarzyna Żuk przebrana za Irenę Tuwim, która zinterpretowała fragmenty pamiętników „brata”. Wspólne zdjęcie i występ wędrownego teatru lalek „Małe Mi” uświetniły obchody na ul. Piotrkowskiej.

Jednak to nie koniec świętowania urodzin Juliana i Ireny Tuwim. 16 września w ramach akcji „Łódź Jest Kobietą”, przygotowanej przez Łódzki Szlak Kobiet, zorganizowany zostanie spacer śladami Ireny Tuwim.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button