PODRÓŻE

Łódź drugim miejscem na świecie w prestiżowym rankingu

Turystyka w Łodzi

Łódź została uznana za jedno z najlepszych i najkorzystniejszych miejsc do odwiedzenia przez miłośników podróży.

Miasto otrzymało to wyróżnienie w niezwykle prestiżowym zestawieniu Lonely Planet Best in Travel. Ranking ten dotyczy najatrakcyjniejszych miejsc do odwiedzenia w nadchodzącym 2019 r.

Każdego roku Lonely Planet wybiera listę Best in Travel, wskazującą najlepsze 10 miast, państw i regionów, które w nadchodzącym roku warto zwiedzić. W tegorocznym rankingu Łódź uplasowała się na drugim miejscu, wyprzedzając m.in. park narodowy Great Smoky Mountains w USA, Malediwy czy amerykańskie Houston. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Dolina Południowego Nilu w Egipcie. Wyróżnienie Lonely Planet przekłada się na olbrzymią promocję w najlepszych magazynach, gazetach oraz na portalach, nie tylko turystycznych, na całym wiecie. Na taką promocję, kupując reklamy o podobnym zasięgu, miasto musiałoby wydać kilka milionów złotych.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska uważa, że to wielkie wyróżnienie dla Łodzi – miasta, które przechodzi obecnie transformację z industrialnego, monoprodukcyjnego molocha, do miejsca przyjaznego mieszkańcom i turystom, miasta z ciekawą, nietuzinkową i przystępną ofertą kulturalną, handlową i rozrywkową. Z roku na rok Łódź odwiedza coraz więcej turystów, a umieszczenie naszego miasta w prestiżowym zestawieniu Lonely Planet z pewnością zapewni większą rozpoznawalność Łodzi na rynkach zagranicznych i pomoże naszym przedsiębiorcom turystycznym rozwijać swój biznes.

Informując o sukcesie naszego miasta, wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski powiedział: – Trzy kategorie rankingu Lonely Planet dotyczą miast, regionów i krajów, a czwarta, w której znalazła się Łódź, jest kategorią ogólną, ponadregionalną. To dla nas niebywałe wydarzenie i wyróżnienie, bo żadne polskie miasto, ani żadna polska lokalizacja nigdy w tych rankingach nie znalazły się tak wysoko.

Początkiem tworzenia rankingu jest nominacja ze strony redaktorów, użytkowników oraz influenserów tworzących społeczność Lonely Planet. Następnie odbywa się głosowanie przez wybrane jury. Rezultatem jest lista miejsc, które warto odwiedzić w nadchodzącym roku. Najlepiej sprzedającą się książką wydawnictwa pozostaje obecnie już 14. wydanie Lonely Planet Best in Travel, natomiast ich główna strona internetowa www.lonelyplanet.com/best-in-travel zawiera porady i filmy poświęcone wizycie w każdym z wytypowanych miejsc.

Wśród obowiązkowych punktów na mapie Łodzi specjaliści z Lonely Planet wymieniają m.in.:

– Manufaktura, centrum handlowo-rozrywkowe, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Sztuki (ms2) oraz znajdują się takie atrakcje jak: sztuczna plaża (latem), czy sztuczne lodowisko (zimą) a także tyrolka, czyli przejazd linowy nad Rynkiem Włókniarek Łódzkich;
– Dworzec Łódź Fabryczna – niepowtarzalne dzieło sztuki będące dworcem kolejowym;
– przejażdżka rikszą po ulicy Piotrkowskiej – najdłuższym deptaku handlowym w Europie.

Tom Hall, redaktor naczelny magazynu Lonely Planet podkreśla: – W ostatnich latach w Łodzi zrealizowano wielkie i ambitne inwestycje, mające na celu pobudzenie i zmodernizowanie tego trzeciego co do wielkości miasta w Polsce. I to widać. Dawne przędzalnie i tkalnie zamieniły się w pełne życia apartamenty, restauracje, miejsca kultury, które teraz tętnią życiem nocnym. Kolorowe murale pojawiające się na ścianach kamienic, magazynów, czy fabryk dały impuls do rozwoju miasta jako mekki dla młodych artystów i przedsiębiorców.

Najkorzystniejsze miejsca do odwiedzenia w 2019 roku wg Lonely Planet:

1. Dolina Południowego Nilu, Egipt – „Światowej klasy starożytne miejsca, dostępne za parę dolarów”
2. Łódź, Poland – „Łączy renowację industrialnych przestrzeni z odważnymi projektami architektonicznymi ”
3. Park Narodowy Great Smoky Mountains, USA – „Jedne z najlepszych wędrówek po wschodniej stronie Mississippi”
4. Malediwy – „Biznes rośnie – niczym wieści o sieci niedrogich noclegów”
5. Houston – „Świetne miejsce, by uczcić 50-lecie wielkiego kroku dla ludzkości”
6. Argentyna – „Ten kraj zachęca ludzi do znacznych oszczędności”
7. Bangladesz – „Miejsce Światowego Dziedzictwa UNESCO czekające na odkrycie”
8. Albania – „Ostatnia granica Europy, wiele niezwykłych ofert, niedostępnych na pierwszy rzut oka”
9. Ekwador – „Chcesz zobaczyć w krótkim czasie to, co najlepsze w Ameryce Południowej?”
10. Słowenia – „To Europa w miniaturze i świetny wybór ofert dla każdego”
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button