MUZYKAPOZOSTAŁE

Lissandro wygrywa Eurowizję Junior 2022 dla Francji. Jak wypadła Laura Bączkiewicz?

Junior Eurovision

Po 16 fantastycznych występach młodych artystów tutaj w Armenii, 13-letni Lissandro z Francji został zwycięzcą Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu.

Piosenka Lissandra Oh, Maman! zdobył w sumie 203 punkty, co wystarczyło, aby zająć pierwsze miejsce. Druga była Armenia i trzecia Gruzja, które zdobyły odpowiednio 180 i 161 punktów.

Eurowizja Junior 2022. Lissandro (fot. Corinne Cumming/EBU)

Głosy wpłynęły z ponad 170 krajów z całego świata.

To drugie zwycięstwo Francji po J’imagina Valentiny z 2020 roku.

Wyniki głosowania online i emocjonujący finał – Eurowizja Junior 2022

Junior Eurovision 2022. Wyniki głosowania:

 1. ?? France: Lissandro – Oh Maman! – 203 points

 2. ?? Armenia: Nare – DANCE! – 180 points

 3. ?? Georgia: Mariam Bigvava – I Believe – 161 points

 4. ?? Ireland: Sophie Lennon – Solas – 150 points

 5. ?? United Kingdom: Freya Skye – Lose My Head – 146 points

 6. ?? Spain: Carlos Higes – Señorita – 137 points

 7. ?? Netherlands: Luna – La Festa – 128 points

 8. ?? Portugal: Nicolas Alves – Anos 70 – 121 points

 9. ?? Ukraine: Zlata Dziunka – Nezlamna (Unbreakable) – 111 points

 10. ?? Poland: Laura – To The Moon – 95 points

 11. ?? Italy: Chanel Dilecta – BLA BLA BLA – 95 points

 12. ?? Albania: Kejtlin Gjata – Pakëz Diell – 94 points

 13. ?? Serbia: Katarina Savić – Svet Bez Granica – 92 points

 14. ?? North Macedonia: Lara feat. Jovan & Irina – Životot E Pred Mene – 54 points

 15. ?? Kazakhstan: David Charlin – Jer-Ana (Mother Earth) – 47 points

 16. ?? Malta: Gaia Gambuzza – Diamonds In The Skies – 43 points

Lissandro reaguje na zwycięstwo Francji w Eurowizji Junior 2022!

Lissandro: „To cudowne! To niesamowite!”

Trzynastoletni Lissandro pochodzi z małej wioski w północno-wschodniej Francji, ale jego zamiłowanie do występów jest tak samo inspirowane w Memphis, jak Moselle.

Uwielbia wszystkie rodzaje muzyki, a nawet śpiewa w pięciu różnych językach, ale jego ulubionym artystą wszechczasów jest Elvis Presley, król rock and rolla.

Eurowizja Junior 2022. Lissandro (fot. Corinne Cumming/EBU)

O mamo! został napisany specjalnie dla Lissandra z myślą o tym niepowtarzalnym nawiązaniu. Z muzyką Frédérica Chateau i tekstami autorstwa Chateau i absolwentki Eurowizji, Barbary Pravi (która również pomagała pisać wcześniejsze francuskie piosenki Eurowizji Juniorów Bim bam toi i J’imagine) czuł, że muzycznie jest w dobrych rękach. Kiedy po raz pierwszy usłyszał demo, jego pierwszą myślą było: „skąd autor tekstów zna mnie tak dobrze?” Mówi też, że Pravi dał mu kilka ważnych rad, gdy wychodzi na scenę tutaj w Erewaniu:

Pamiętaj, aby dobrze się bawić i w pełni przeżyć przygodę!

O mamo! jest o spełnianiu marzeń o staniu na scenie i tańczeniu, a Lissandro ma nadzieję dalej śpiewać, tańczyć i grać. Jest także doświadczonym lektorem, który wykonał francuskojęzyczny dubbing do wielu seriali i kreskówek. Jego marzeniem jest zagrać w hollywoodzkim eposie, takim jak film Gwiezdne wojny lub coś w Marvel Cinematic Universe, ale cieszy się, że zaczyna od serialu telewizyjnego!

Laura Bączkiewicz

W tegorocznym finale XX jubileuszowego Konkursu Piosenki Eurowizji Junior Polskę reprezentowała Laura Bączkiewicz, która zaśpiewała piosenkę „To The Moon”. Na scenie podczas finału, który odbył się 11 grudnia br., młodej wokalistce towarzyszyła grupa tancerzy.

Laura Bączkiewicz najpierw zwyciężyła w programie „Szansa na sukces. Eurowizja Junior”, co otworzyło jej drogę do międzynarodowego konkursu. Polka miała bardzo silną konkurencję, szczególnie ze strony reprezentantów z Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii.

11-letnia Laura Bączkiewicz zaprezentowała utwór jako druga, a jej występowi towarzyszyła efektowna oprawa wizualna. Polka wraz z grupą tancerzy, którzy trzymali w dłoniach świecące kule, tańczyła w dymie.

W wyniku głosowania widzów i decyzji jurorów Laura Bączkiewicz otrzymała 95 punktów. Z kolei zwycięska Francja zdobyła 203 punkty.

Tegoroczna Eurowizja Junior odbyła się w Erywaniu, w Armenii, po wygranej Maleny, reprezentantki tego kraju w ubiegłorocznym konkursie i pozytywnym rozpatrzeniu przez EBU wniosku o przyznanie Armenii statusu gospodarza Eurowizji Junior 2022. W jubileuszowym koncercie wystąpili reprezentanci 16 krajów: Albanii, Armenii, Francji, Gruzji, Irlandii, Włoch, Kazachstanu, Malty, Niderlandów (Holandii), Macedonii Północnej, Polski, Portugalii, Serbii, Hiszpanii, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii.

Hasłem przewodnim Eurowizji Junior 2022 było: „Spin the Magic”.

Spin The Magic – Wspólna Parada Pieśni i Flagi – Eurowizja Junior 2022

20. Konkurs Piosenki Eurowizji dla dzieci odbędzie się w kompleksie sportowo-koncertowym Karen Demirchyan w Erywaniu w Armenii w niedzielę 11 grudnia o godz. 16:00.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button