RÓŻNOŚCI

Libia. Cyklon Daniel. Ponad 11 tys. ofiar powodzi, 300 tys. dzieci ucierpiało

Ofiary katastrofalnych powodzi

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia.

Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ok. 11 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Według lokalnych władz liczba zabitych może sięgnąć nawet 20 tysięcy.

Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Cyklon Daniel spowodował gwałtowną powódź, przerywał tamy i niszczył budynki w wielu miastach wschodniej Libii. Co najmniej 30 tys. osób musiało opuścić domy, szukając schronień tymczasowych, a wiele obszarów pozostaje odciętych i niedostępnych. Co najmniej trzy szpitale są obecnie nieczynne, a przynajmniej dziesięć ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej jest zalanych. Szczególnie ucierpiało nadmorskie miasto Derna, którego odbudowa po zniszczeniach wywołanych wcześniejszym konfliktem została cofnięta o lata, biorąc pod uwagę skalę obecnej tragedii.

Libia. Po przejściu cyklonu Daniel (fot. UNICEF/Alturki)

Poza bezpośrednim ryzykiem śmierci i obrażeń, powodzie w Libii stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa dzieci. Ograniczony dostęp do bezpiecznej wody znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia biegunki i epidemii cholery, a także odwodnienia i niedożywienia. Tymczasem dzieci, które tracą rodziców lub zostają oddzielone od swoich rodzin, są bardziej zagrożone przemocą czy wykorzystaniem.

– W krótkim czasie to druga, po trzęsieniu ziemi w Maroku, katastrofa naturalna, z którą musimy się mierzyć. Następstwa ekstremalnych zjawisk pogodowych często najsilniej uderzają w najmłodszych. Gwałtowne powodzie, takie jak ta w Libii, poza bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia ograniczają dostęp do bezpiecznej wody pitnej, zwiększają skalę niedożywienia, zakłócają możliwość nauki i rozwoju. Naszym priorytetem na miejscu jest zapewnienie opieki zdrowotnej, dostarczanie wody i usług sanitarnych, zadbanie o wsparcie psychospołeczne oraz zapobieganie chorobom powodowanym przez zanieczyszczoną wodę – powiedziała Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Libia. Po przejściu cyklonu Daniel (fot. UNICEF/Alturki)

UNICEF, który aktywnie wspiera dzieci w Libii od 1957 r., zmobilizował niezbędne zasoby, aby wesprzeć natychmiastową reakcję humanitarną. Obejmują one niezbędne środki medyczne dla 10 tys. osób, 1,1 tys. zestawów higienicznych, materiały do uzdatniania wody, a także zestawy odzieżowe dla 500 dzieci.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button