POLITYKAPOLSKA

Lewica składa doniesienie do prokuratury na ministra Niedzielskiego. Ujawnił dane wrażliwe

Polska PiS

– Składamy doniesienie do prokuratury na Adama Niedzielskiego w związku z ujawnieniem przez niego danych wrażliwych – oświadczyli politycy Lewicy w Sejmie.

Obecny Minister Zdrowia upubliczniając informacje z rejestru e-recept naruszył art. 231 Kodeksu karnego i przekroczył uprawnienia funkcjonariusza publicznego, a także art. 266 Kodeksu karnego, czyli ujawnienia informacji uzyskanych w trakcie obowiązków służbowych.

– Gdyby Minister Zdrowia chciał chronić urząd, to mógł iść do sądu i tam udowadniać swoją rację. Media społecznościowe nie są dobrym do tego miejscem – oceniła posłanka Marcelina Zawisza.

– Minister powinien dbać o system zdrowia, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, a nie wybierać z niego elementy potrzebne mu do walki politycznej. Adam Niedzielski przekroczył granice, których nie powinien przekroczyć żaden urzędnik państwowy. Taki minister powinien podać się do dymisji – oświadczyła.

– Jeżeli premier Mateusz Morawiecki nie zdymisjonuje obecnego ministra zdrowia, to bierze on pełną odpowiedzialność za jego działania i oznacza to zgodę rządu na taką działalność polityczną – podkreśliła.

Zdaniem Zawiszy prokuratura powinna zająć się sprawą w imię odbudowy zaufania pacjentów do systemu zdrowia w Polsce.

– Następnym razem, kiedy minister Niedzielski przyjedzie do Piły, skąd jak słyszymy zamierza kandydować, to nie będzie przecinał wstęg, ale tłumaczył się z tego co zrobił. Ludzie są poruszeni tym co zrobił pan minister i boją się, że ich dane również wyciekną – mówił Dariusz Standerski, dyrektor ds. legislacyjnych KP Lewica.

Wspólny wniosek Lewicy, KO i PSL o zwołanie Komisji Zdrowia ws. ministra Adam Niedzielskiego

– Domagamy się jak najszybszego zwołania posiedzenia Komisji Zdrowia w sprawie ujawnienia przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego danych wrażliwych – poinformowali posłowie Lewicy, Koalicji Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Niech przewodniczący Latos oraz marszałek Witek nie zwlekają ze zwołaniem posiedzenia komisji do ostatniego dnia, który przewiduje regulamin, ale aby zrobili to szybko – apelowała posłanka Marcelina Zawisza. – Nie pozwolimy zamieść tej sprawy pod dywan – dodała.

– Wykorzystywanie danych wrażliwych w to jest najgorszy element walki politycznej. Czy jak ktoś się nie będzie zgadzał z obecnym ministrem zdrowia, to jego wrażliwe ego sprawi, że będzie wyciągał informacje, gdzie się ktoś leczy, jakie leki ma przepisane albo zacznie uderzać w jego rodzinę – oceniła.

– Panie ministrze Niedzielski, jeżeli Pan uważa, że ktoś kłamie, to trzeba iść z tym do sądu, a nie łamać prawo i wykorzystywać swoją pozycję – zwróciła się do polityka PiS.

Jak podkreśliła „Minister Zdrowia powinien być osobą najwyższego zaufania publicznego, a minister Niedzielski już dawno stracił to zaufanie”.

– Premier musi odpowiedzieć na pytanie: czy popiera działania obecnego ministra zdrowia? – oświadczyła.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button