POLSKA

Lewica. Nie dla egzorcyzmów i „wykorzystywaniem seksualnym dziewczyn”! „Kończy się miękka gra z klerem”

Lewica vs kościół. "Źródło zła to są sposoby ich finansowania"

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka złożyła interwencję do RPO w sprawie niepokojących przypadków egzorcyzmów.

„Jako Lewica postulujemy całkowity zakaz egzorcyzmów na nieletnich i sankcje karne dla robiących je!

Trzeba podjąć zarówno inicjatywę ustawodawczą, jak i wystąpić o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby wesprzeć osoby skrzywdzone przez egzorcystów.

Makabryczna historia. Dziewczyny, bo to najczęściej one latami egzorcyzmowane, czyli torturowane, przez kościelnych maniaków pod pozorem wypędzania szatana. Są też przez nich „obmacywane”, a to kontekst seksualny.
Nikt nad tym nie panuje ani resort zdrowia, bo dziewczyny potrzebują pomocy psychiatrycznej, prawnej. Czas z tym skończyć!” – powiedziała Wanda Nowicka, posłanka.

„Dziś złożyłam interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie niepokojących przypadków egzorcyzmów, które niosą ze sobą cierpienie i traumę, zwłaszcza dla kobiet. Ofiary tych praktyk często są pozostawione bez wsparcia i poddawane torturom. Egzorcyzmy powinny być zakazane w przypadku nieletnich, a egzorcystom brakuje przygotowania psychologicznego, co prowadzi do pogłębiania traum.

Apeluję o stworzenie systemowego wsparcia dla tych osób, w tym telefonu zaufania i standardów dla egzorcystów. Potrzebujemy ochrony dla tych, którzy doświadczyli takich praktyk” – dodała posłanka.

Lewica domaga się informacji od premiera ws. finansowania kościoła katolickiego przez państwo

– Oczekujemy od premiera Donalda Tuska, że przedstawi całościowy raport dotyczący finansowania kościoła w Polsce – oświadczyli wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty i przewodnicząca KP Lewica Anna-Maria Żukowska.

Włodzimierz Czarzasty i Anna-Maria Żukowska (fot. Lewica)

Lewica składa interpelację do premiera ws. finansowania przez państwo kościoła katolickiego w latach 2015-2023.

– Efektem tej interpelacji będzie pełna mapa finansowania kościoła w całym kraju – bez ukrywania choćby złotówki. To jest nasz pierwszy krok do wyznaczenia wyraźnej granicy między tym, co kościelne, a tym co państwowe – mówiła przewodnicząca KP Lewica Anna-Maria Żukowska.

– Kończy się miękka gra z klerem. Mówię to w imieniu Lewicy. Nigdy nie byliśmy przeciwko wierze, nigdy nie byliśmy przeciwko wiernym. Ale w sprawie kleru i finansowania kleru mamy swoje zdanie – podkreślił wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. – Mamy nadzieję, że w odpowiedzi na tę interpelacji będą szły konkretne działania. Chcemy dowiedzieć się ile na Fundusz Kościelny szło pomiędzy 2018 a 2023 rokiem. Ile poszło na kapelanów w Służbie Ochronie Kolei, w Służbie Celnej, Agencji Wywiadu, ABW? Jakie są koszty świadczeń emerytalnych dla kleru? Jakie były dopłaty do nieruchomości rolnych posiadanych przez kler z UE? – wyliczał.

– Ważna jest walka symboli. Ważne jest zdejmowanie, bądź niezdejmowanie krzyży. Ale myślę, że trzeba się wziąć za źródło zła. Źródło zła to są sposoby finansowania kleru. Mówię źródło zła. My oceniamy, a propos dziesięciu miliardów zainwestowanych w nasze bezpieczeństwo na granicy, że kler dostaje z państwa różnymi drogami osiem miliardów rocznie. Tak oceniają wszyscy specjaliści, z którymi współpracujemy – oświadczył.

Jak mówiła Anna-Maria Żukowska świeckość państwa jest jednym z kluczowych elementów programu Lewicy.

– Problematyczną kwestią jest skala finansowania w Polsce kościoła katolickiego, o której nie ma wyczerpujących danych. Dlatego złożyliśmy interpelację do premiera Donalda Tuska, bo chcemy wiedzieć, ile wydaje się na wszelkie aspekty związane z funkcjonowaniem kościoła katolickiego w Polsce. Ile z tych rzeczy związanych jest z Funduszem Kościelnym, a ile środków wydawanych jest poza Funduszem – poinformowała.

– Zmieniła się władza, zmieniły się standardy – dodała.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button