INNESIATKÓWKAWODNY

Letnia Uniwersjada w Chengdu. Trzy srebrne medale pływaków Akademickiej Reprezentacji Polski

Chiny

Jakub Majerski na 50 metrów stylem motylkowym, Jan Kałusowski na 100 metrów stylem klasycznym i sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym mix – to biało-czerwone medale wywalczone w zaledwie jeden wieczór w trakcie 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu. Łącznie to już czwarty medal pływaków, po wczorajszym złocie sztafety 4×100 metrów stylem dowolnym.

Wieczorne finały w Dongan Lake Sports Park Aquatics Centre zaczęły się od fantastycznego startu Jakuba Majerskiego, który wywalczył srebrny medal z czasem 23.39, przegrywając tylko z Lucą Armbrusterem z Niemiec. – Najbardziej cieszy mnie to, że poprawiłem rekord życiowy o dziesięć setnych i wyrwałem srebrny medal, to jest super uczucie. W wyścigu zrobiłem wszystko, co powinienem, chyba bardzo trudno byłoby jeszcze coś tutaj urwać. Na razie odczucia z uniwersjady są bardzo pozytywne, czuć klimat zawodów. Przed nami jeszcze parę dni, czekamy na więcej – dodaje.

Uniwersjada w Chengdu. Pływak Jan Kałusowski (fot. Rafał Oleksiewicz)

Później mogliśmy obserwować wyścig, który przejdzie do historii naszego pływania. Jan Kałusowski jako pierwszy Polak złamał barierę minuty na 100 metrów stylem klasycznym, ustanawiając życiówkę i rekord Polski! Przegrał jedynie z kosmicznie pływającym Chińczykiem Haiyangiem Qinem.

– Poprawiłem życiówkę, jako pierwszy Polak w historii złamałem minutę, wreszcie ktoś to zrobił, jestem przeszczęśliwy – mówił po wyścigu uśmiechnięty Kałusowski. – Start miałem bardzo dobry, wszystko poszło tak jak powinno. Trochę mi zeszło  z tym rekordem, od dawna o tym marzyłem. Te nasze dobre starty wzajemnie napędzają całą reprezentację, więc będzie jeszcze dobrze.

Świetnie spisała się także nasza sztafeta (Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Kacper Stokowski i Jakub Majerski), która ustąpiła tylko gospodarzom. – Nie wiedziałam jak to będzie, bo trochę byłam zaskoczona udziałem w sztafecie miksowej – przyznaje Dominika Sztandera. – Nasz sztab obliczył, że to dobry pomysł żebym popłynęła stylem klasycznym i jak widać miał rację, skoro zdobyliśmy srebro. Po mistrzostwach świata jest zmęczenie, ale jak widać został jeszcze power. Byłam na dwóch poprzednich uniwersjadach i ta jest zdecydowanie najlepsza. To jest dopiero drugi dzień, to jest dopiero początek – prognozuje srebrna medalistka uniwersjady.

Do tej pory biało-czerwoni zdobyli w Chengdu dwanaście medali – złote wywalczyli pływacy Kamil Sieradzki, Dominik Dudys, Mateusz Chowaniec i Jakub Kraska (sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym), lekkoatleci Nikola Horowska (skok w dal), Oskar Stachnik (rzut dyskiem) i Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą), srebrne lekkoatleci Magdalena Bokun (skok w dal) i Szymon Mazur (pchnięcie kulą) i pływacy Jakub Majerski (50 metrów stylem motylkowym), Jan Kałusowski (100 metrów stylem klasycznym) oraz Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Kacper Stokowski i Jakub Majerski (sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym), a brązowe strzelec Oskar Miliwek (pistolet szybkostrzelny 25 metrów), taekwondzistka Patrycja Adamkiewicz (kat. -57kg) oraz judoka Kacper Szczurowski (kat. +100kg).

Wyniki finałów 2. sierpnia:

Kobiety:

50 metrów stylem motylkowym: 1. Yufei Zhang (Chiny) 25.20, 2. Erin Gallagher (RPA) 25.66, 3. Viola Scotto Di Carlo (Włochy) 26.01… 7. Paulina Peda (Polska) 26.58.

Mężczyźni:

50 metrów stylem motylkowym: 1. Luca Armbruster (Niemcy) 23.22, 2. Jakub Majerski (Polska) 23.39, 2. Lorenzo Gargani (Włochy) 23.39;

Uniwersjada w Chengdu. Pływak Jakub Majerski (fot. Rafał Oleksiewicz)

100 metrów stylem klasycznym: 1. Haiyang Qin (Chiny) 58.92, 2. Jan Kałusowski (Polska) 59.86, 3. Andrius Sidlauskas (Litwa) 59.89;

Mix:

sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym: 1. Chiny 3.44.02, 2. Polska 3.46.07, 3. Włochy 3.47.35.

Siatkarze bez strat w ćwierćfinale uniwersjady w Chengdu

Trzy mecze, trzy zwycięstwa, dziewięć wygranych setów i zero przegranych – bilans polskich siatkarzy w Chengdu na razie jest doskonały. Biało-czerwoni pokonali w środę Koreę Południową 3:0 i bardzo pewnie awansowali do ćwierćfinału 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu. Biało-czerwoni w piątek zagrają z Ukrainą o awans do strefy medalowej.

– Grupę mamy jaką mamy, ale nie możemy stracić koncentracji. Nasze cele są tutaj znacznie większe niż wygranie grupy – mówił jeszcze przed starciem z Koreańczykami Łukasz Kozub, rozgrywający i kapitan polskiej ekipy. Widać, że biało-czerwoni są skoncentrowani, bo grając ze słabszymi rywalami – Portugalią, Hongkongiem i Koreą Południową – nie zafundowali sobie nerwowych chwil w żadnym z dziewięciu setów. Chyba, że za „nerwowe chwile” uznamy kilkupunktowe prowadzenie Korei Południowej na początku trzeciego seta.

W środowy wieczór w Chengdu wyrównana gra toczyła się tylko na samym początku pierwszego seta. Polski zespół wygrywał 9:8, by chwilę później prowadzić już… 15:9. A później dopełnił dzieła, tak w pierwszym secie wygranym do 17, jak i dwóch następnych, w których biało-czerwoni zwyciężyli do 15 i 21.

Polacy z kompletem punktów wygrali zatem rywalizację w grupie A i w ćwierćfinale zmierzą się z Ukrainą, która zajęła drugie miejsce w grupie C.

Polacy z kompletem punktów wygrali zatem rywalizację w grupie A i w ćwierćfinale zmierzą się z drugim zespołem grupy B. Przed ostatnią kolejką pewna wyjścia z tej grupy była Argentyna, która grała w środę z drugą drużyną – Iranem. Argentyńczycy wygrali 3:0 i uzyskali identyczny bilans, jak Polacy. Dzięki tej wygranej otworzyła się szansa przed Czechami, którzy potrzebowali wygrać z Indiami. Czesi przegrali jednak 1:3 i pozwolili Iranowi na wyjście z grupy.

Polska – Korea Południowa 3:0 (25:17, 25:15, 25:21)

Polska: Łukasz Kozub, Damian Kogut, Dawid Woch, Dawid Dulski, Michał Gierżot, Mateusz Poręba, Kamil Szymura (libero) oraz Maciej Krysiak, Jakub Abramowicz, Jakub Czyżowski, Mariusz Magnuszewski. Trener: Dariusz Luks.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button