LEKKOATLETYKA

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski 2023. Triumfy Kaczmarek, Skrzyszowskiej i Horowskiej

PZLA MP

W ostatnim dniu rozgrywanych w Gorzowie Wielkopolskim lekkoatletycznych mistrzostw Polski świetnie spisała się Natalia Kaczmarek, która w świetnym stylu wygrała bieg na 200 metrów.

Wartościowe 6.61 uzyskała zwyciężczyni skoku w dal Nikola Horowska, a dominację w biegu na 100 metrów przez płotki potwierdziła Pia Skrzyszowska.

Znakomitą dyspozycję prezentuje w tym sezonie Natalia Kaczmarek. Po piątkowym triumfie w biegu na 400 metrów zawodniczka Podlasia Białystok zaimponowała w finale sprintu na dystansie 200 metrów. Na ostatnich metrach wyprzedziła Krystsinę Tsimanouskaya i zdobyła złoty medal z bardzo wartościowym rekordem życiowym 22.86. To ósmy wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Szybko pobiegła – na mokrej po opadach deszczu bieżni – Tsimanouskaya. Srebro zdobyła z wynikiem 22.89. Brązowy medal wywalczyła obrończyni tytułu Martyna Kotwiła – 23.12.

Świetny pojedynek Łukasza Żoka – faworyta gospodarzy z klubu ALKS AJP Gorzów Wielkopolski – z niedawnym medalistą igrzysk europejskich Albertem Komańskim był ozdobą finałowego biegu na 200 metrów. Z tej zaciętej potyczki na bieżni zwycięsko wyszedł Żok. Podopieczny Tomasza Saski obronił mistrzowski tytuł uzyskując czas 20.73, lepszy zaledwie o 0.01 sekundy od wyniku drugiego na mecie Komańskiego. Brązowy medal zdobył Patryk Wykrota – 21.02.

Piękny finisz oglądali kibice w biegu na 800 metrów kobiet. Anna Wielgosz wygrała z czasem 2:01.20. Na ostatniej prostej wyprzedziła opadającą z sił Angelikę Sarnę (2:01.82). Brąz zdobyła Margarita Koczanowa – 2:02.20.

Niezwykle wyrównany był finał biegu mężczyzn na 800 metrów. Na prowadzeniu po wyjściu na finiszową prostą był Michał Rozmys. Imponujący pościg za nim przeprowadzili Filip Ostrowski oraz Mateusz Borkowski. Na metę biegacze wpadli niemal jednocześnie. Minimalnie wygrał Rozmys – 1:46.95. Srebro zdobył Ostrowski – pokonał swojego bardziej doświadczonego kolegę zaledwie o 0.01 sekundy. Uzyskał czas 1:47.00, a Borkowski 1:47.01.

Bieg kobiet na 5000 metrów wygrała Paulina Kaczyńska (16:43.51), która pokonała Julię Koralewską (16:44.14) oraz Sabinę Jarząbek (16:46.45).

Rywalizację mężczyzn na dystansie 5000 metrów kontrolował Mateusz Gos. Zawodnik z Radomia odskoczył od rywali na ostatnim okrążeniu i po samotnym finiszu wygrał z czasem 13:54.59. Drugi na mecie był Marcin Biskup (13:55.60), a trzeci Maciej Megier (14:01.89). Tempa biegu nie wytrzymał lider krajowych tabel Szymon Żywko.

Gorzów. Damian Czykier (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

W finałowym biegu na 110 metrów przez płotki przez większość dystansu równo biegli Damian Czykier i Krzysztof Kiljan. Lepszą końcówkę miał rekordzista Polski. Czykier wygrał, uzyskał czas 13.57 i obronił tytuł mistrza Polski. Kiljan srebro wywalczył z czasem 13.66. Do szybkiego biegania wraca Michał Sierocki – brązowy medalista uzyskał czas 13.92. Falstart wykluczył z finałowego biegu jednego z faworytów do medalu, Jakuba Szymańskiego.

Mimo czterokrotnie powtarzanego startu Pia Skrzyszowska była w pełni skoncentrowana i po ciekawej walce na dystansie z Klaudią Siciarz zdobyła mistrzostwo Polski. Na mokrej bieżni gorzowskiego stadionu uzyskała czas 12.94. Druga na mecie Siciarz osiągnęła wynik 13.09. Atak na finiszowych metrach pozwolił Marice Majewskiej wyprzedzić Klaudię Wojtunik i zdobyć brąz z rezultatem 13.31.

Gorzów. Pia Skrzyszowska (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

Faworytka gospodarzy Nikola Horowska z ALKS-u AJP Gorzów Wielkopolski spisała się bardzo dobrze w finale skoku w dal. Prowadziła od pierwszej kolejki, w której uzyskała wartościowe 6.58. Później poprawiła się jeszcze na 6.60 i zdobyła złoto. Srebrny medal wywalczyła skacząc 6.25 Magdalena Bokun. Ostatnim skokiem w konkursie – na 6.20 – brąz zapewniła sobie Anna Matuszewicz, która z medalowej pozycji zepchnęła obrończynię tytułu Roksanę Jędraszak.

Mistrzem Polski w skoku w dal został Andrzej Kuch. Zawodnik AZS-u UMCS Lublin wygrał z wynikiem 7.68. Srebro zdobył Krzysztof Tomasiak, który podobnie jak brązowy medalista Piotr Tarkowski skoczył 7.32.

Skacząc w ulewnym deszczu w trzeciej próbie 4.20 Emilia Kusy zapewniła sobie pierwsze w karierze złoto mistrzostw Polski w skoku o tyczce. Drugie miejsce zajęła Maja Chamot (4.10). Brązowe medale – po pokonaniu 4.00 – zdobyły wspólnie Anna Łyko oraz Agnieszka Kaszuba, ubiegłoroczna mistrzyni Polski.

Udany powrót po przerwie macierzyńskiej ukoronowała złotym medalem Marcelina Witek-Konofał. Oszczepniczka ze Słupska już w pierwszym rzucie uzyskała najlepszy rezultat sezonu 58.26 i zapewniła sobie mistrzostwo Polski. To czwarty tytuł mistrzowski w karierze naszej doświadczonej miotaczki. Srebro – po rzucie na 52.47 w ostatniej serii – zdobyła Gabriela Andrukonis. Brązowy medal dla Angeliki Antoniak (49.66).

Dużo emocji przyniosła druga część konkursu oszczepników. Prowadzący z wynikiem 77.43 obrońca tytułu Marcin Krukowski w piątej kolejce został przerzucony przez lidera tabel Dawid Wegnera. Zawodnik z Nakła posłał oszczep na 78.76. Z prowadzenia cieszył się jednak tylko kilka chwil. Wracający do dobrej dyspozycji Cyprian Mrzygłód zmobilizował się na ostatni rzut i zapewnił sobie zwycięstwo posyłając 800 gramowy sprzęt na 79.80. Dla Mrzygłóda to pierwszy złoty medal mistrzostw Polski. Wygrywając w Gorzowie Wielkopolskim przerwał wieloletnią dominację w krajowym czempionacie Marcina Krukowskiego.

W biegach sztafetowych 4 x 400 metrów najlepsze były panie z AZS-AWF Warszawa (3:34.22) oraz panowie z AZS-u Poznań (3:12.87). Rozegrany w obsadzie międzynarodowej bieg rozstawny, w którym biało-czerwoni walczyli o poprawienie swojej sytuacji zakończył się imponującym finiszem Kajetana Duszyńskiego i wygraną Polaków. Niestety czas jaki uzyskali – 3:02.36 – nie pozwolił im na poprawienie pozycji w rankingu i naszej sztafety nie zobaczymy na mistrzostwach globu w Budapeszcie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button