FILM I SERIALE

Laureatka Orła 2020 za Osiągnięcia Życia. Przegląd filmów Mai Komorowskiej

Orły 2020

Podczas ostatniej uroczystej XXII gali Polskich Nagród Filmowych, nagród Polskiej Akademii Filmowej, Maja Komorowska, wybitna aktorka i pedagog, została nagrodzona Orłem 2020 za Osiągnięcia Życia.

Ta niezwykle prestiżowa nagroda, przyznawana głosami ponad 700 członków Polskiej Akademii Filmowej, to wyróżnienie dla twórców za wybitne osiągnięcia w swoim zawodzie na przestrzeni życia. Najważniejsze filmy z udziałem tegorocznej laureatki będzie można oglądać do 30 kwietnia, online i bezpłatnie, podczas specjalnego Przeglądu na portalu Ninateka, wydawanego przez Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny.

Maja Komorowska osobiście wybrała filmy, które zostaną pokazane podczas tego przeglądu. Jest to jedynie drobny wyimek z jej filmografii, obejmującej ponad 50 lat pracy przed kamerą.

– Z każdym z tytułów, łączą się wciąż żywe wspomnienia moich wspaniałych filmowych partnerów i tych żyjących i tych którzy już odeszli – Zbyszka Zapasiewicza czy Scotta Wilsona. Zdaję sobie sprawę, że miałam wielkie szczęście pracować z wybitnymi reżyserami: Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Edwardem Żebrowskim, Tadeuszem Konwickim. Jestem wdzięczna wszystkim twórcom filmów, w których grałam… pracowałam – powiedziała Laureatka.

Wśród tytułów, które będą prezentowane w ramach Przeglądu znalazło się pięć filmów wyreżyserowanych przez Krzysztofa Zanussiego: Za ścianą, Życie rodzinne, Bilans kwartalny, Rok spokojnego słońca i Cwał oraz dwa obrazy w reżyserii Andrzeja Wajdy: Panny z Wilka i Wesele z niezapomnianą rolą Racheli wykreowaną przez Laureatkę.

Do przeglądu zostały dołączone dwa materiały specjalne: fragment tegorocznej ceremonii Polskich Nagród Filmowych, z momentem wręczenia Mai Komorowskiej Orła za Osiągnięcia Życia oraz specjalne wydanie „Aktualności Filmowych” CANAL+, których gościem była Laureatka.

Maja Komorowska to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, doceniana przez reżyserów i uwielbiana przez widzów. Zaczynała w teatrze Jerzego Grotowskiego najpierw w Opolu, następnie we Wrocławiu. W filmie wykreowała niezapomniane role w filmach wybitnych polskich reżyserów, m.in. Krzysztofa Zanussiego w „Za ścianą”, „Życiu rodzinnym”, „Bilansie Kwartalnym”, „Stanie posiadania” czy „Cwale”, za które była wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą, Andrzeja Wajdy „Pannach z Wilka”, „Weselu”, „Katyniu”, Tadeusza Konwickiego „Jak daleko stąd, jak blisko”, „Lawa” oraz Krzysztofa Kieślowskiego i jego głośnym „Dekalogu I”. W stanie wojennym z oddaniem angażowała się w pomoc rodzinom internowanych, działając w Komitecie Prymasowskim.

PRZEGLĄD FILMÓW LAUREATKI NAGRODY ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA MAI KOMOROWSKIEJ

Za ścianą reż. Krzysztof Zanussi
Życie rodzinne reż. Krzysztof Zanussi
Bilans kwartalny reż. Krzysztof Zanussi
Rok spokojnego słońca reż. Krzysztof Zanussi
Cwał reż. Krzysztof Zanussi
Panny z Wilka reż. Andrzej Wajda
Wesele reż. Andrzej Wajda

Przyznawany przez akademików od ponad 20 lat, Orzeł za Osiągnięcia Życia w poprzednich latach trafił m.in. do reżyserów Stanisława Różewicza, Tadeusza Konwickiego, Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Wajdy, Jerzego Hoffmana, Kazimierza Karabasza, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego, jak i aktorów: Danuty Szaflarskiej, Janusza Gajosa, Franciszka Pieczki oraz autorów zdjęć: Witolda Sobocińskiego i Jerzego Wójcika. Laureatem pierwszego Orła za Osiągnięcia Życia, przyznanego w 1999 roku, był Wojciech Jerzy Has.

Polskie Nagrody Filmowe Orły to nagrody wyłaniane głosami liczącej ponad 700 członków Polskiej Akademii Filmowej w dwuetapowym, tajnym i poufnym głosowaniu, przeprowadzanym i nadzorowanym przez PwC, wiodącą firmę audytorską. Wyniki nominacji, jak i nazwiska laureatów są tajemnicą do chwili publicznego otwarcia kopert. Nagrody przyznawane są w 20 kategoriach i organizowane od 1999 roku przez Niezależną Fundację Filmową.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button