POLSKA

Lasy Państwowe odebrały nieruchomość dzierżawionej Ambasadzie Federacji Rosyjskiej nad Zalewem Zegrzyńskim

Wojna na Ukrainie

Straż Leśna 2 listopada 2022 r. przejęła nieruchomość, którą dzierżawiła Ambasada Federacji Rosyjskiej.

Lasy Państwowe przejęły i zabezpieczyły nieruchomość położoną w Leśnictwie Zegrze w obrębie Skubianka, dzierżawioną przez Nadleśnictwo Jabłonna Ambasadzie Federacji Rosyjskiej. Teren – o powierzchni bisko 5 ha, wykorzystywany był od lat osiemdziesiątych XX wieku pod ośrodek wypoczynkowy Ambasady.

Rozpoczęto również inwentaryzację znajdującego się na nieruchomości majątku.

Umowa dzierżawy nieruchomości została wypowiedziana przez Nadleśnictwo Jabłonna Ambasadzie Federacji Rosyjskiej 13 kwietnia 2022 r. ze skutkiem natychmiastowym. Od tego czasu Ambasada była kilkukrotnie wzywana do wydania nieruchomości.

Odzyskany ośrodek w Skubiance od „Rosji” (fot. MKiŚ)

– Cierpliwie czekaliśmy na wydanie nieruchomości przez Ambasadę Rosyjską. Kilkukrotnie ponawialiśmy wezwania w tej sprawie. Mieliśmy nadzieję na polubowne rozstrzygnięcie sporu o grunt. Niestety bezskutecznie. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na podjęcie stosownych działań, w tym przypadku przejęcie i zabezpieczenie obiektu, by przeprowadzić inwentaryzację znajdującego się tam majątku – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Lasy Państwowe vs Rosja

Lasy Państwowe przejęły i zabezpieczyły nieruchomość – działkę z obrębu Skubianka w gminie Serock, którą Ambasada Federacji Rosyjskiej dzierżawiła od Nadleśnictwa Jabłonna. Wkroczenie na teren obiektu to efekt braku reakcji strony rosyjskiej na liczne bezskuteczne wezwania do wydania nieruchomości. Na obszarze ośrodka rozpoczęła się inwentaryzacja majątku.

Odzyskany ośrodek w Skubiance od „Rosji” (fot. MKiŚ)

Rosjanie wydzierżawili ośrodek w Skubiance na cele rekreacyjno-wypoczynkowe od 11 lutego 2010 r., na 15 lat. To niezwykle atrakcyjny, zielony teren nad Jeziorem Zegrzyńskim. Liczy prawie sześć hektarów, są tam hotele, domki letniskowe, wille, punkt medyczny i budynki pomocnicze. Dawniej rezydowali tam rosyjscy oficjele. Teren jest własnością Nadleśnictwa Jabłonna.

W związku z sankcjami nałożonymi na Federację Rosyjską i brakiem płatności za dzierżawienie obiektu dyrektor generalny Lasów Państwowych zdecydował o wypowiedzeniu umowy dzierżawy. Miało to miejsce 13 kwietnia 2022 r. Od tego czasu Ambasada była kilkukrotnie, bezskutecznie wzywana do wydania nieruchomości.

Inwentaryzacja obejmie weryfikację każdego z pomieszczeń znajdujących się na terenie ośrodka, szczegółowe protokołowanie odnalezionych na miejscu obiektów. Po zakończeniu prac Komisji Inwentaryzacyjnej nastąpi przegląd stanu technicznego.

Jak przypomina Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych: – Dzierżawa gruntu w Skubiance była kontynuowana od lat 80. na tych samych – korzystnych dla Rosjan warunkach. Z historii tej współpracy widzimy, że często brakowało płynności w regulowaniu należności wynikających z umowy, aż ostatecznie, przestały napływać. Mam nadzieję, że po odzyskaniu tych nieruchomości zostaną wykorzystane na szczytny cel, np. na pomoc uchodźcom wojennym.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button