WARSZAWA

Król Fryderyk X. Warszawa i Dania – ekologia najważniejsza

Partnerstwo na rzecz ekologii

Efektywność energetyczna to główny temat spotkań króla Danii w Warszawie.

Fryderyk X stolicę wybrał jako cel swojej pierwszej wizyty w roli monarchy. W czwartek uczestniczył w podpisaniu porozumienia na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Planowane działania zmierzają, by w przyszłości ciepło odpadowe powstające w procesach eksploatacji metra  mogło służyć ogrzewaniu warszawskich mieszkań.

Na peronie warszawskiego metra na stacji Stadion, król Danii wraz z delegacją i polskimi urzędnikami podpisali porozumienie dotyczące zwiększenia efektywnego wykorzystywania energii. Częścią porozumienia jest odzyskiwanie ciepła odpadowego z metra warszawskiego. Współpraca stolicy z Królestwem Danii, będąca spójna z Zieloną Wizją Warszawy, przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście.

– Jako Ambasada Królestwa Danii z siedzibą w Warszawie cieszymy się, że możemy pomóc w realizacji tego projektu, który jest doskonałym przykładem polsko-duńskiej współpracy w zakresie efektywności energetycznej i rozwoju miast – przekazał Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce.

Fryderyk X, Król Danii – metro warszawskie (fot. UMW)

– Codziennie szukamy rozwiązań, które uczynią nasze miasto jeszcze bardziej ekologicznym. Wszelkie działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 w stolicy spotykają się z naszą aprobatą. Dzięki współpracy z rządem duńskim, będziemy prowadzili innowacyjny projekt, który w pełni wpisuje się w naszą politykę dotyczącą neutralności klimatycznej. Technologię odzysku ciepła odpadowego z metra wykorzystamy przy budowie trzeciej linii. Linia ta będzie skierowana na Pragę-Południe, a właśnie ta dzielnica została wskazana w aplikacji do Komisji Europejskiej dla stu neutralnych klimatycznie miast, jako część Warszawy, w której prowadzone będą projekty pilotażowe – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Odpadowe ciepło

Nadmiar ciepła jest największym niewykorzystanym źródłem energii na świecie. Nawiązane partnerstwo zbada możliwości ponownego wykorzystania nadmiaru ciepła z metra warszawskiego do ogrzewania budynków, domów i wody w mieście. W samej Warszawie dostępny nadmiar może pokryć zapotrzebowanie na ciepło co najmniej 275 tysięcy mieszkańców. Potencjał nadwyżki ciepła szacowany jest na poziomie 3,8 TWh rocznie, z czego trzy największe źródła, w tym metro mogą generować nawet 3,3 TWh energii cieplnej rocznie.

Polsko-duńska ekologia

Współpracę polsko-duńską rozpoczęto uroczystą ceremonią w obecności duńskiego monarchy. List intencyjny na rzecz dekarbonizacji Warszawy podpisali m.in. wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski, prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk oraz Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce. W wydarzeniu brali udział także przedstawiciele sektora prywatnego.

Po ceremonii, w Centrum Kreatywności Targowa odbyła się debata poświęcona m.in. dekarbonizacji w miastach. W spotkaniu wzięli udział m.in. wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski, Lars Løkke Rasmussen – Minister Spraw Zagranicznych Danii oraz przedstawiciele duńskich miast i sektora biznesu.

Bliżej neutralności

Warszawa jest miastem członkowskim misji „Miasta” w ramach programu „Horyzont Europa”. Projekt Komisji Europejskiej zakłada utworzenie do 2030 r. 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast w Unii Europejskiej. Współpraca z Królestwem Danii stanowi ważny krok w kierunku osiągnięcia tego celu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button