KRAKÓW

Kraków. Program in vitro na kolejne lata przedłużony

Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego

Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o przyjęciu „Gminnego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” na kolejne trzy lata, tj. 2023–2025.

Program cieszy się dużym zainteresowaniem krakowian, a liczba przewidzianych do dofinansowania miejsc na 2022 rok wyczerpała się już pierwszego dnia od ogłoszenia naboru. Wtedy też wpłynęły aż 243 wnioski. W tym roku z dofinansowań do procedury zapłodnienia pozaustrojowego korzysta 201 par, a na ten cel przeznaczono 1 milion zł.

Mając na uwadze doświadczenia z realizacji tego programu w bieżącym roku, wskazano, że optymalną kwotą, którą należy przeznaczyć w kolejnych latach, jest około 1,8 mln zł rocznie, co pozwoli na dofinansowanie dla co najmniej 360 par każdego roku.

– Jak szacuje krakowski magistrat, ok. 30 tys. par boryka się z problemem niepłodności i rocznie dla około 600 z nich in vitro jest jedyną pomocą. Zapotrzebowanie jest więc bardzo duże – tłumaczyła Małgorzata Jantos.

Niezmienna pozostanie forma dofinansowania programu przez miasto. Pary, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają dofinansowanie do jednej zindywidualizowanej procedury w wysokości:

  • do 5 000 zł w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego, procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie – dawstwa męskich komórek rozrodczych oraz procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie – dawstwa żeńskich komórek rozrodczych,
  • do 2 500 zł w przypadku procedury adopcji zarodka.

Realizatorzy „Gminnego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” na kolejne lata, zostaną wyłonieni w drodze konkursu ofert.
(UMK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button