POLSKAŚWIAT

Koronawirus. WHO ogłasza międzynarodowy alarm zagrożenia dla zdrowia

Koronawirus na świecie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że koronawirus jest zagrożeniem dla zdrowia o zasięgu ogólnoświatowym.

Wirus najszybciej może rozprzestrzenić się w krajach z opieką zdrowotną na niskim poziomie.

Epidemia koronawirusa wybuchła miesiąc temu w chińskim Wuhan. 11 milionowe miasto zostało odcięte od świata przez władze.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej poinformowali o obecnej sytuacji i podejmowanych środkach w sprawie zdrowia publicznego. Obecnie w całym kraju jest 7711 potwierdzonych i 12167 podejrzanych przypadków. Spośród potwierdzonych przypadków – 1370 są to osoby w ciężkim stanie, a 171 osób już zmarło. 124 osoby wyzdrowiały i zostały wypisane ze szpitala.

Obecnie jest ok. 85 przypadków w 19 krajach. Spośród nich tylko 7 nie miało związku z podróżą w Chinach. Miało to miejsce w 3 krajach poza Chinami. Jeden z tych przypadków jest ciężki i nie doszło tam do żadnych zgonów.

LOT zawiesza połączenie lotnicze do Pekinu

PLL LOT zawiesił loty do Pekinu do 9 lutego.

Na ten krok już wcześniej zdecydowały się m.in. Lufthansa, Air France czy United Airlines.

Komunikat LOT-u:

„W związku z ogłoszonym przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) komunikatem dotyczącym rozprzestrzeniania się koronawirusa 2019-nCoV i po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia i sztabem działającym przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT podjął decyzję o tymczasowym zawieszeniu rejsów do Pekinu do 9 lutego br. Decyzja ta jest podyktowana szczególną troską o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa pasażerom i członkom załogi LOT-u”

Polska w gotowości

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z ewakuacją obywateli Polski z Wuhan.

Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski potwierdził pełną gotowość służb do ewakuacji 30 Polaków, którzy zgłosili się do powrotu z Wuhan. Polacy wrócą razem z innymi obywatelami Unii Europejskiej.

– Podczas spotkania omówiliśmy możliwości transportu Polaków z terenu objętego kwarantanną. Transport zostanie przygotowany w najbliższych dniach – powiedział minister.

Po powrocie do kraju Polacy zostaną objęci opieką specjalistyczną. Minister zapewnił, że oddziały zakaźne, które mogą przyjąć pacjentów, są już w pełnej gotowości. Wszystkie szpitale, w których zlokalizowane są oddziały zakaźne, otrzymały również instrukcje postępowania i procedury.

– Jeśli wirus się pojawi w Polsce nie będzie dla nas żadnym zaskoczeniem, ponieważ jesteśmy przygotowani – powiedział minister.

W tej chwili w Polsce nie ma przypadku zakażenia koronanowirusem. Wiemy o pojedynczych przypadkach w innych krajach Europy. Trzech pacjentów przebywających w szpitalu z podejrzeniem koronanowirusa, którzy wrócili do Polski z Wuhan dziś zostało wypisanych. Są zdrowi.

Wszyscy wracający z Chin są pod nadzorem epidemiologicznym. Jeśli pojawią się objawy charakterystyczne: temperatura, kaszel i duszność w wyniku pobytu w Chinach lub kontaktu z osobą, która przebywała w Chinach, konieczna jest hospitalizacja z pełnym reżimem sanitarnym podczas transportu. W tej chwili monitoringiem objętych jest około 100 osób
(własne, MZ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button