POLSKA

Koronawirus w Polsce. 20 tysięcy otwartych restauracji. Imprezowy weekend

Obostrzenia w Polsce

Wg Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej pomimo obostrzeń w Polsce działa ok. 20 tysięcy restauracji.

To dużo więcej niż 80 – jak twierdzi rząd.

Restauratorzy działają na własną rękę, bo rząd im nie pomaga. Lokale te, np. podpisują z klientami umowy o dzieło na testowanie produktów.

Tylko jednego dnia sanepid przeprowadza około 1300 kontroli w tych miejscach. Co z tego, że właściciele lokali twierdzą, że utrzymują reżim sanitarny jak klienci nie zachowują odległości i nie noszą maseczek. Oto przykłady:

We Wrocławiu, Łodzi czy Koszalinie było otwartych kilka dyskotek.

Mimo obowiązujących obostrzeń, rybnicki klub otwarty

23 stycznia w nocy policjanci z rybnickiej komendy interweniowali w lokalu mieszczącym się w centrum Rybnika, który pomimo zakazu był otwarty. Właściciel zdecydował się na zorganizowanie imprezy wbrew obowiązującym przepisom. Mundurowi wylegitymowali 139 uczestników wydarzenia.

Niestety wciąż wszyscy zmagamy się z konsekwencjami pandemii. W celu skutecznej walki z epidemią, wprowadzono nakazy i zakazy mające ograniczyć zasięg wirusa. Może to nastąpić wyłącznie dzięki przestrzeganiu wprowadzonych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu się do ograniczeń. Zostały one nałożone na wszystkich, także na różne gałęzie gospodarki. Działanie niektórych podmiotów jest w znacznym stopniu ograniczone lub całkowicie zakazane. Niestety nadal pojawiają się miejsca, w których łamane są wprowadzone obostrzenia oraz osoby i podmioty, które swoim świadomym działaniem, z premedytacją łamią przepisy.

Kilka godzin wcześniej rybniccy mundurowi rozmawiali z właścicielem lokalu i poinformowali go o obowiązujących obostrzeniach. Mężczyzna jednak oświadczył, że lokal jest prowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, a tego dnia odbywa się zebranie „tzw. strajku przedsiębiorców”. Jak się okazało, w miarę upływu czasu, w lokalu pojawiało się coraz więcej osób. Część z nich nie przestrzegała obowiązku zakrywania twarzy, spożywała alkohol w miejscu objętym zakazem oraz próbowała wprowadzić interweniujących policjantów w błąd, podając fałszywe dane osobowe. Za te wykroczenia osoby zostały ukarane mandatami. Z tej interwencji mundurowi sporządzili również dokumentację, a wkrótce materiały zostaną przekazane do Prokuratury Rejonowej w Rybniku i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które podejmą stosowne kroki prawne.

Organem wiodącym w zakresie prowadzenia kontroli tego typu podmiotów jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Posiada ona uprawnienia, umożliwiające przeprowadzenie kontroli miejsc, których działalność w dobie pandemii zagraża bezpieczeństwu osób, naraża na zakażenie, a także stanowi ryzyko szerokiego rozprzestrzenienia się wirusa. W sytuacjach, gdy rażąco zostaną naruszone przepisy dotyczące reżimu sanitarnego, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają możliwość nałożenia kary w drodze decyzji administracyjnej w kwocie do 30 tysięcy złotych. W zakresie prowadzonych kontroli i egzekucji obowiązujących przepisów, wsparcia inspektorom sanitarnym udzielają policjanci.

Małopolska. Otworzyły się restauracje na Krupówkach i w Bukowinie

W weekend jedna z karczm na Krupówkach w Zakopanem została otwarta. Restauracja w 15 minut po otwarciu zapełniła się klientami. Podobnie było przy otwarciu lokalu w Bukowinie.

W sobotę otwarto ponownie dyskotekę w Cichym.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button