POLSKAŚWIAT

Dostawy szczepionek Moderny przesunięte. Ruszyły szczepienia osób 70+

Szczepienia na covid-19

Dostawa szczepionek firmy Moderna do Polski została przesunięta z wtorku dopiero na weekend.

Kolejny raz dwie inne dostawy szczepionek Pfizer i BioNTech będą zmniejszone o 90 tysięcy.

Co oznacza, że jest to około 650 tysięcy mniej w stosunku do tego, co rząd planował. Wkrótce Pfizer zwiększy moce produkcyjne w Europie i dostawy będą coraz większe.

21 grudnia ubiegłego roku Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła preparat firm Pfizer/BioNTech, a 6 stycznia 2021 roku preparat Moderny do wprowadzenia ich na rynek.

W Polsce mamy 707 474 wykonanych szczepień (dane na 25.01.2021 r. – 10:30).

Ruszają szczepienia osób 70+. Ponad 60% Polaków jest na „tak”

25 stycznia rozpoczynają się szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Seniorzy ze zrozumieniem podeszli do apeli rządu o zapisywanie się na szczepienia online, poprzez infolinię lub drogą sms-ową. Dzięki temu unikną osobistych wizyt w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Na 26 stycznia rząd zaprosił przedstawicieli wszystkich klubów politycznych na merytoryczną debatę dot. realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Szczepionki dla każdego

Według rządowych informacji obecnie ponad 60 proc. Polaków deklaruje gotowość do przyjęcia szczepionki.

– Jesteśmy gotowi, by szczepić 3,5-4 miliony Polaków miesięcznie. Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób, ale system który został stworzony pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób – powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu odpowiedzialny za szczepienia przeciw COVID-19. – Oznacza to, że brakuje nam wyłącznie szczepionek – dodał.

Polska pozyskuje szczepionki w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy, która gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE. Jednak wielkość dostaw nie pokrywa się z zapotrzebowaniem na szczepienia w Polsce.

– Pomimo tego, że dzisiaj nie mamy szczepionek i wolnych terminów, to wszystkie informacje, które zostawiacie Państwo za pośrednictwem infolinii, systemu sms czy strony internetowej gwarantują, że jak tylko pojawią się w Polsce szczepionki, będziemy zapraszać na konkretny termin szczepienia – powiedział minister Michał Dworczyk – Pracujmy nad tym wspólnie, żeby jeszcze więcej osób było gotowych się zaszczepić. Z punktu widzenia całego społeczeństwa jest to niezwykle ważne – dodał szef KPRM.

Apel o cierpliwość i rozwagę

Minister Michał Dworczyk zaapelował do przedstawicieli opozycji o wyjęcie realizacji programu szczepień poza bieżące spory polityczne.

– Rozmawiajmy o faktach i o wszystkich problemach, ale nie róbmy z tego eventów politycznych – powiedział minister Dworczyk. – Apeluję do opozycji: nie straszcie Polaków. Mamy wiele różnych tematów, w których możemy się spierać, ale ten temat wyjmijmy poza nawias politycznego sporu w Polsce – dodał.

W imieniu premiera zaprosił przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych na dyskusję merytoryczną dot. Narodowego Programu Szczepień. Jej początek zaplanowano na 26 stycznia na godz. 9.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button