POZNAŃTRÓJMIASTOWARSZAWA

Koronawirus. Prezydenci największych miast spotkali się w Warszawie

Koronawirus

W Warszawie, 11 marca spotkali się prezydenci największych miast w sprawie działań dotyczących koronawirusa.

Apelowali do rządu o zdecydowanie działania w ważnych w obliczu profilaktyki kwestiach.

– Dla nas istotne jest, żeby wprowadzać w życie specustawę. Potrzebujemy aktów prawnych, bo dzisiaj nie mamy podstaw prawnych, żeby móc cofnąć wydane już zgody na imprezy masowe – powiedziała podczas konferencji po spotkaniu z prezydentami miast Aleksandra Dulkiewicz. – Koronawirus to duże wyzwanie, szczególnie w naszych metropoliach. Wspólnie z prezydentami miast rozmawialiśmy dzisiaj o tym, co jeszcze możemy zrobić dla naszego bezpieczeństwa. O zamknięciu szkół poinformował już pan premier, ale jutro i w piątek będziemy organizowali opiekę. Zamknięcie miejsc publicznych, szczególnie tych chętnie odwiedzanych w tej sytuacji jest niestety koniecznością. O szczegółach decyzji będziemy informowali w najbliższych godzinach. Dziękuję za współpracę i zrozumienie dla tych niełatwych decyzji – dodała prezydent Gdańska.

Jutro (12 marca) w Gdańsku odbędzie się kolejne posiedzenie miejskiego sztabu zarządzania kryzysowego.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania mówił o innej, bardzo istotnej dla metropolii kwestii: – Chodzi o odzież ochronną i maski, w trybie pilnym potrzebujemy zaopatrzenia w tym względzie, ponieważ personel medyczny odmówi pracy bez tych strojów. NFZ powinno natychmiastowo przesunąć część środków z różnych wydziałów szpitali na oddziały zakaźne. W przypadku Poznania jest to szpital miejski, gdzie są 32 łóżka na oddziale zakaźnym. Nie czekając na dyspozycje rządu, wczoraj rada miasta przeznaczyła 500 tys. zł na dodatkowe 30- kilka miejsc.

Po spotkaniu w ratuszu, prezydenci metropolii udali się na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, w którym udział biorą także marszałkowie województw.

Prezydenci największych miast Polski spotkali się w stołecznym ratuszu 11 marca (fot. Aleksandra Dulkiewicz/FB)

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami miast i marszałkami województw

Minister Michał Dworczyk: – Skończyło się spotkanie premiera Morawieckiego z prezydentami miast i marszałkami województw. To była dobra, merytoryczna rozmowa z szeregiem pytań. Analizujemy wszystkie scenariusze, ale teraz skupiamy się na zapewnieniu sprawnego funkcjonowania.

Rozmawialiśmy o pomocy osobom starszym, objętym kwarantanną. Dużą rolę tutaj pełni Straż Miejska, Policja, Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Operacyjne, które do tego celu wyznaczył minister MON.

Rząd uruchomił już ponad 470 mln zł na walkę z koronawirusem. Teraz raz w tygodniu w ramach wideokonferencji będą odbywały się rozmowy z samorządowcami.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button