TRÓJMIASTO

Koronawirus. Gdyńskie autobusy zakładają… maseczki

Gdynia w czasie pandemii

Dla własnego dobra powinniśmy w czasie pandemii osłaniać usta i nos.

Wspaniały przykład dają nam… autobusy, które zakładają… maseczki.

Dwa gdyńskie pojazdy, które kursują na popularnych liniach R oraz 141 od teraz wyjeżdżają w miasto z symboliczną osłoną na masce. Przypomnijmy, że już od czwartku, 16 kwietnia czeka nas obowiązek zasłaniania nosa i ust.

Tuż po świętach wielkanocnych na ulice Gdyni wyruszyły dwa nietypowe autobusy – to jeden standardowy, 12-metrowy pojazd i jeden przegubowy 18-metrowiec, na których przednich maskach pojawiły się wielkie maseczki. Trudno nie zwrócić na nie uwagi, mijając je na ulicy. W ten sposób miasto promuje stosowanie osłon twarzy, które – przypomnijmy – już od najbliższego czwartku będzie obowiązkowe w przestrzeni publicznej w całym kraju i może okazać się kluczowe w zwolnieniu rozwoju pandemii koronawirusa.

Miasto promuje bezpieczeństwo od Rumi po Kacze Buki

Autobusy będą zachęcać do noszenia maseczek co najmniej przez najbliższe dwa dni, kursując według regularnego rozkładu na dwóch popularnych liniach ZKM Gdynia: pospiesznej R prowadzącej z Rumi na Kacze Buki i zwykłej 141, która łączy Pogórze z Witominem. Tam, gdzie będą odbywać planowe postoje, na ich wyświetlaczach pojawią się ponadto dwa napisy: „NOŚ MASKĘ” oraz „ZAKRYJ USTA I NOS”.

– We wszystkich działaniach związanych z epidemią liczy się przede wszystkim skuteczność. Szukamy takich metod, aby dotrzeć do ludzi i osiągnąć to, co jest nam potrzebne – zazwyczaj cel dotyczący zdrowotnego bezpieczeństwa. Dlatego chwytamy się różnych metod, od samego początku kreatywnych i nietypowych, ale takich, które działają. Jeśli przy okazji budzą uśmiech, który tak bardzo jest nam teraz potrzebny, to tym lepiej. Nie robimy tego jednak dla pochwał, ale po to, by gdynianie byli zdrowi i bezpieczni – argumentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Bezpieczni przed wszystkimi

Przypomnijmy, że to nie pierwsza gdyńska akcja, która promuje korzystanie z maseczek w czasie pandemii – pod koniec zeszłego tygodnia swoje „twarze” osłoniły też gdyńskie pomniki, zachęcając do odpowiedzialnej postawy. Więcej przeczytacie i tym TUTAJ!

Pasażerowie korzystający z usług ZKM Gdynia mogą natomiast już od ponad dwóch tygodni bezpiecznie jeździć regularnie dezynfekowanymi pojazdami i korzystać z odkażanych przystanków, dodatkowo Gdynia jeszcze przed rządowym rozporządzeniem, jako pierwsza w Polsce zastosowała bezpieczne odległości zajmowanych siedzeń i uruchomiła system monitorowania napełnień pojazdów komunikacji miejskiej.

Od początku marca wyłączono funkcję tzw. „ciepłego guzika” do otwierania drzwi oraz zablokowano korzystanie z pierwszej pary drzwi i odizolowano kierowców od pasażerów. Na najbardziej obciążonych liniach wykorzystywane są rezerwowe autobusy i trolejbusy. Na trasę wyjechał też zabytkowy Mercedes, który po bezpiecznym wyłączeniu części miejsc siedzących może pomieścić więcej pasażerów jednocześnie.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button