GOSPODARKA

Kontrakt gazowy z amerykańskimi firmami podpisany. PGNiG z udziałami w złożu gazu w Norwegii

Gaz w Polsce

PGNiG i Venture Global LNG ogłosiły podpisanie kontraktów na zakup 2 milionów ton rocznie skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Przez okres 20 lat Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie odbierało ładunki skroplonego gazu ziemnego z USA z przeznaczeniem dla krajowych odbiorców lub do dalszej odsprzedaży. Na podstawie umów PGNiG będzie kupować LNG w formule Free on Board (FOB) z dwóch terminali – Venture Global Calcasieu Pass LNG, który ma rozpocząć działalność w 2022 roku, oraz Venture Global Plaquemines LNG, którego termin oddania do użytku to rok 2023.

– To dobry znak dla sektora, że spółka PGNIG staje się aktywnym graczem na światowym rynku LNG, a wizja jej rozwoju wykracza poza Europę pokazując, że Polska to światowa marka – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas ogłoszenia podpisania długoterminowych kontraktów na zakup 2 milionów ton rocznie skroplonego gazu ziemnego pomiędzy PGNiG i Venture Global LNG. W uroczystości, która miała miejsce 17 października 2018 roku wziął udział premier Mateusz Morawiecki i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Umowy zostały zawarte pomiędzy PGNiG SA a spółkami Venture Global Calcasieu Pass LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG LLC. Kontrakty są konsekwencją zawartych w czerwcu 2018 roku porozumień z Venture Global LNG, która jest właścicielem obu spółek.

– Kontrakty z Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines LNG to milowy krok w kierunku budowania pozycji PGNiG na globalnym rynku skroplonego gazu ziemnego – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. – Dzięki formule kontraktowej Free on Board (FOB) będziemy samodzielnie i na bieżąco decydowali czy zakupiony ładunek LNG skierować do Polski, czy przeznaczyć go do odsprzedaży w ramach działalności naszego biura w Londynie – dodał prezes Woźniak.

– Warunki kontraktowe w USA są bardzo atrakcyjne. Cena gazu LNG w tym kontrakcie oparta jest na amerykańskim indeksie Henry Hub wraz z kosztami skroplenia – przyznał Maciej Woźniak, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. handlowych. – To pierwsze długoterminowe kontrakty na zakup LNG z USA ogłoszone w Europie Środkowej – podkreślił.

– Jesteśmy dumni, stając się partnerami Polski i PGNiG, która jest jedną z najważniejszych spółek w Europie działających na międzynarodowym rynku ropy naftowej i gazu ziemnego. Cieszymy się na rozwój współpracy handlowej z PGNiG, które dołączyło do grona naszych klientów – Shell, BP, Repsol, Galp, Edison. To najwięksi światowi gracze na rynku LNG, którzy będą korzystać z mocy eksportowych naszych terminali – oświadczyli wspólnie Mike Sabel i Bob Pender, prezesi Venture Global LNG.

Nowe kontrakty zapewnią rocznie łącznie 2 mln ton LNG, co po regazyfikacji daje ok. 2,7 mld m³ gazu ziemnego, a to – w zależności od wielkości wykorzystywanych do transportu zbiornikowców LNG – odpowiada ponad 25 ładunkom rocznie. Na podstawie umów PGNiG kupi co roku, przez 20 lat, od każdej ze spółek po ok. 1 mln ton LNG w formule FOB (Free on Board). Zgodnie z tą zasadą sprzedający dostarczy LNG na zbiornikowiec w porcie załadunkowym i od tej pory nabywca może swobodnie rozporządzać ładunkiem, w tym także decydować o jego porcie docelowym.

Venture Global LNG z siedzibą w Arlington w Wirginii jest dostawcą LNG, które będzie pochodzić z bogatych w gaz ziemny, niedrogich w eksploatacji, północnoamerykańskich złóż. System skraplania gazu ziemnego budowany przez Venture Global LNG będzie wykorzystywał wysoce wydajny i niezawodny zestaw produktów dostarczanych przez GE Oil & Gas, LLC, część firmy Baker Hughes, spółki z grupy GE (BHGE). Venture Global LNG buduje obecnie dwa terminale skraplające gaz ziemny: Venture Global Calcasieu Pass o przepustowości 10 milionów ton LNG rocznie oraz Venture Global Plaquemines LNG o przepustowości 20 milionów ton LNG rocznie. Obie instalacje powstają w Luizjanie nad Zatoką Meksykańską. Venture Global LNG pozyskało dotychczas 630 mln dolarów do realizacji obu inwestycji.

PGNiG kupuje udziały w złożu gazu w rejonie Ekofisk w Norwegii

PGNiG Upstream Norway AS, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG, kupiła od norweskiej firmy Equinor (dawniej Statoil) udziały w złożu gazowo-kondensatowym Tommeliten Alpha, zlokalizowanym w południowej części Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Transakcja jest kolejnym elementem realizacji strategii Grupy Kapitałowej PGNiG i pozwoli na znaczny wzrost wydobycia gazu ziemnego poza granicami Polski.

– Kupno udziałów w złożu Tommeliten Alpha ma dla PGNiG duże znaczenie. Przede wszystkim w istotny sposób zwiększy naszą produkcję w regionie, z którego gazociągiem Baltic Pipe planujemy przesyłać gaz do Polski. Dzięki tej transakcji wchodzimy do elitarnego grona firm, które prowadzą wydobycie z obszaru Ekofisk, gdzie znajduje się jedno z największych złóż węglowodorów w Europie. Projekt Tommeliten Alpha pozwala nam realizować strategię dywersyfikacji dostaw i jest atrakcyjny ekonomicznie, a to dobra wiadomość dla akcjonariuszy – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Cena zakupu udziałów w Tommeliten Alpha wynosi 220 mln dolarów amerykańskich. Spółka szacuje, że dzięki tej akwizycji wolumen wydobycia gazu w Norwegii będzie wyższy o 0,5 mld m3 rocznie przez pierwsze sześć lat eksploatacji złoża. Ponadto złoże pozwoli PGNiG wydobyć około 500 tys. ton ropy naftowej i NGL w szczytowym roku produkcji.

Tommeliten Alpha jest złożem gazowo-kondensatowym, którego udokumentowane zasoby wydobywalne według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego wynoszą 12,8 mld m3 gazu ziemnego, 5,9 mln m3 (ok. 5 mln ton) ropy naftowej i 0,5 mln ton NGL. Łączne zasoby odpowiadające udziałowi, który zakupił PGNiG, to ok. 52 mln boe. PGNiG ocenia, że złoże charakteryzuje się możliwością dalszego zwiększenia zasobów. Ponadto spółka wiąże duże nadzieje z dalszymi poszukiwaniami na obszarze nabytej koncesji.

Złoże Tommeliten Alpha zlokalizowane jest na Morzu Północnym w bezpośrednim sąsiedztwie innych dużych, zagospodarowanych wcześniej złóż, w tym Ekofisk. Zgodnie z obecnymi planami rozpoczęcie produkcji zakładane jest w 2024 roku poprzez podłączenie złoża do istniejącej infrastruktury produkcyjnej złoża Ekofisk. Pozwoli to na obniżenie kosztów inwestycji i eksploatacji oraz przyspieszy uruchomienie produkcji.

Projekt będzie prowadzony przez grupę renomowanych i doświadczonych firm naftowych. Operatorem na złożu jest ConocoPhilips (28,26% udziałów), a partnerami: Total (20,23%), Eni Norge (9,13%) oraz Equinor (42,38%), od którego PGNiG przejmuje wszystkie udziały. Nowi partnerzy PGNiG od ponad czterdziestu lat współpracują na złożu Ekofisk i w ostatnich latach przeprowadzili projekty inwestycyjne bardzo podobne do Tommeliten Alpha pod względem skali i modelu zagospodarowania.

– Zakup nowych aktywów w Norwegii stanowi naturalny kierunek inwestycyjny dla Grupy PGNiG. To perspektywiczny obszar, w którym zdobyliśmy już doświadczenie jako aktywny udziałowiec i operator w projektach poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Dotychczas poczynione inwestycje zapewniają PGNiG Upstream Norway pozytywne i stabilne wyniki finansowe, przy relatywnie niskim poziomie ryzyka – ocenił Piotr Woźniak.

Umowa zakupu udziałów w złożu Tommeliten Alpha została zawarta pod zwykłymi warunkami zawieszającymi, w tym uzyskania wymaganych zgód administracyjnych w Norwegii oraz zgody Rady Nadzorczej PGNiG SA.

PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 20 koncesjach poszukiwawczo–wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. PGNiG rozpoczęło działalność w Norwegii w 2007 roku. Wielkość zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii to obecnie 83 mln boe (zgodnie z danymi Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego, stan na 1 stycznia 2018 roku). Zgodnie ze swoją Strategią, Grupa PGNiG planuje zwiększyć wydobycie gazu ze złóż w Norwegii do 2,5 mld m3 rocznie po 2022 r.
(PGNiG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button