POLITYKAPOLSKA

Kongres Programowy PO „Bezpieczna Polska”. Tusk: To ostatni moment, by zamknąć medialne szczujnie

Platforma Obywatelska

Kongres Programowy Platformy Obywatelskiej RP „Bezpieczna Polska” odbył się w Warszawie.

Donald Tusk przewodniczący PO powiedział:

„Od ponad trzech tygodni nie ma ważniejszej sprawy dla żadnej polskiej rodziny czy samorządu niż sytuacja w Ukrainie.

To ostatni moment, by zamknąć medialne szczujnie, które chcą skłócić Polaków. Które szkodzą Polsce, Ukrainie i Europie.

Mój apel do rządzących w Polsce: Polska musi dziś twardo oczekiwać konkretnych i masywnych decyzji o obecności wojsk NATO na terenie Polski.

Polski rząd miał 100 dni od wyraźnego sygnału, że będzie inwazja. Przez te 100 dni nie zrobili naprawdę nic.

Co zdążył zrobić polski rząd przez 100 dni od sygnału, że będzie inwazja? Zaprosić proputinowskich polityków do Polski i pojechać do Madrytu, żeby tę międzynarodówkę wzmocnić.

Kiedy wreszcie zwrócicie się o uruchomienie europejskiego mechanizmu solidarności? Na co czekacie?

Piłsudski powiedziałby dobitnie: naród wielki, tylko władza…

Ludzie są gotowi nadal nieść pomoc, ale nie wytrzymają bez zorganizowanego systemu wsparcia. W Płocku stoją puste ośrodki CBA i Orlenu, a wojewoda każe prezydentowi kierować ludzi na hale.

Niech ta władza wreszcie się obudzi. Chcemy pomagać Ukrainie, ale polskie rodziny muszą być w stanie to zrobić. Nic nie zwalnia tej władzy z obowiązku, by robić wszystko, by koszty życia były niższe.

Zwracam się do rządu – nie chodzi o to, żebyście klaskali tym, którzy niosą pomoc, ale żebyście wzięli się wreszcie do roboty.

Niech ta władza wreszcie się obudzi. Chcemy pomagać Ukrainie, ale polskie rodziny muszą być w stanie to zrobić. Nic nie zwalnia tej władzy z obowiązku, by robić wszystko, by koszty życia były niższe.”

Vitaliy Klychko:

„Dziękuję Wam – naszym przyjaciołom, dziękuję Polsce.
Dziękuję Platformie Obywatelskiej, osobiście Donaldowi Tuskowi za wsparcie, za pomoc Kijowowi, za pomoc Ukrainie.
Będziemy dozgonnie wdzięczni za Waszą pomoc w naszej walce.”


Rafał Trzaskowski:

„Kiedy widzimy heroizm Ukraińców i tę niesamowitą solidarność naszych rodaków, nabieramy dystansu do jałowych sporów politycznych i zastanawiamy się, jak pomóc ludziom.

Każdego dnia, gdy rozmawiamy z uchodźcami, słyszymy historie rozdzierające serce. Kobiety, które uciekają spod bomb, dzieci, które boją się wystrzałów.
Ukraińcy biją się za naszą wolność, my zajmujemy się ich rodzinami.

Dzisiejsza pomoc Polaków to piękny poryw serca, ale improwizacja. Jeżeli ten odruch ma trwać, potrzebujemy systemu wsparcia, a także relokacji.”

Inni przedstawiciele PO mówili także:

„Wiele organizacji informowało, co się może stać już kilka miesięcy temu. Polski rząd udaje, że jest tym zaskoczony jak drogowcy pierwszym śniegiem.

Polska powinna jak najszybciej wystąpić o uruchomienie europejskiego mechanizmu solidarności. Wczoraj zrobiła to Mołdawia. A Polska?

Armia musi być gotowa zawsze, nie na pół gwizdka. Musimy zapewnić jej ochronę przeciwrakietową, artylerię rakietową, zestawy przeciwpancerne i przeciwlotnicze, miny burtowe. Ale także odstraszanie i rozpoznanie satelitarne.

Oczekujemy pilnych konkretnych decyzji NATO o wzmocnieniu obecności sił sojuszu na naszym terytorium. Musi to oznaczać obecność na poziomie 30 tys. żołnierzy wyposażonych w ciężki sprzęt, w co najmniej 8 baterii patriotów.

Czas wojny to nie czas na wyskakiwanie z nieuzgodnionymi z nikim inicjatywami. Czas wojny to jest nie robienie sobie PR-u kosztem Ukrainy.

Karta Narodów Zjednoczonych mówi nadal o Związku Radzieckim. Nie ma dokumentu, który przekazuje Rosji stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa.

Dlaczego nie zamroziliśmy jeszcze rosyjskich akcji w EuropolGazie czy w Azotach? Czy nasze cyberbezpieczeństwo naprawdę powinniśmy powierzać rosyjskiej firmie?

Sytuacja międzynarodowa jest dramatyczna. Tymczasem zdecydowana większość Polaków nie wie, jak się nazywa szef MSZ. Już tylko to mówi bardzo wiele o tym, jak obecna ekipa odnosiła się przez ostatnie lata do spraw międzynarodowych.

Pozbyto się wielu najbardziej doświadczonych dyplomatów. Nasi wrogowie patrzą na to z zadowoleniem.

W rządzie musi powstać komitet stały ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Na jego czele stanie premier, a jego zastępcą będzie minister spraw zagranicznych.

Każdy obywatel po ukończeniu 18. roku życia, a kobiety ochotniczo, powinien przejść obowiązkowe miesięczne szkolenie obejmujące obsługę broni strzeleckiej czy najprostszych ręcznych granatników.

W obronie ojczyzny liczy się każdy człowiek i każda broń. Należy rozważyć, czy na potrzeby tej obrony można wykorzystać 600 tys. legalnych prywatnych posiadaczy broni.

Należy natychmiast wstrzymać wycinkę lasów na terenie wschodniej Polski i stworzyć program odtwarzania terenów bagnistych.

Dostali sygnał o tym, że będzie inwazja. Z honorami powitali przyjaciółkę Putina, Le Pen. Dziś pozwalają swoim mediom szczuć na Unię, podczas gdy to oni sami nie występują o europejski mechanizm solidarności. Ukraina walczy o Europę. My jej nie zwalczajmy.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button