RÓŻNOŚCI

Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego. „Jest szansa dla nas i przyrody”

Głosowanie nad Nature Restoration Law

29 listopada członkowie Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego przeważającą większością głosów zagłosowali za Rozporządzeniem w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law), które jest efektem trójstronnych negocjacji.

Ostateczny tekst uzyskał poparcie 53 do 28 głosów. Obecnie tylko krok dzieli nowe prawo od współdecyzji Parlamentu Europejskiego, aby stało się ono rzeczywistością: zostało przyjęte na posiedzeniu plenarnym.

Rozporządzenie, pierwotnie mające na celu wdrożenie działań mających na celu odbudowanie co najmniej 20% unijnej przyrody na lądach, rzekach i morzach do 2030 r., przeszło długą i trudną drogę, aby dojść do tego punktu.

Podczas lipcowego głosowania plenarnego Parlament Europejski znacznie zmniejszył ambicję projekt rozporządzenia, czyniąc go zdecydowanie słabszym w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej i ogólnym podejściem Rady UE. W trakcie kolejnych negocjacji trójstronnych wypracowano kompromis, który ostatecznie zatwierdzono 9 listopada 2023 r. Dzisiejszy wynik odzwierciedla wspólną pracę i wiele ustępstw poczynionych podczas negocjacji, mających na celu osiągnięcie porozumienia trójstronnego. Od początku w pracach mogli brać udział reprezentanci z Polski, strony rządowej w Radzie UE oraz europarlamentarzystki i europarlamentarzyści.

Jedynym brakującym krokiem ze strony Parlamentu Europejskiego jest obecnie ostateczne głosowanie za przypieczętowaniem nowego prawa na posiedzeniu plenarnym, które ma się odbyć na początku 2024 r. Aby zakończyć proces legislacyjny, Rada UE będzie musiała także wydać ostatnią formalną zgodę – co, biorąc pod uwagę, że tekst otrzymał już w zeszłym tygodniu zielone światło od państw członkowskich UE, powinno być formalnością.

To głosowanie jest również wynikiem kilkumiesięcznej niezrównanej mobilizacji na rzecz pierwszego w historii prawa UE mającego na celu odbudowę zasobów przyrodniczych: ponad 6000 naukowców, ponad 100 przedsiębiorstw, ponad 200 organizacji pozarządowych, licznych działaczy klimatycznych oraz ponad milion podpisów i wiadomości od obywateli domagając się zdecydowanej ustawy o odbudowie zasobów przyrody, które nawoływały i nadal nawołują decydentów do wprowadzenia i wdrożenia tego bardzo potrzebnego prawa. O tym, dlaczego powinno być ono ważne dla nas wszystkich, WWF napisało tutaj: https://www.wwf.pl/odbudowa-przyrody-dla-opornych-fakty-i-mity

Koalicja #RestoreNature, składająca się z BirdLife Europe, ClientEarth, EEB i WWF EU, stwierdza: Budzące jest obserwowanie, jak wzrosło poparcie dla prawa od czasu zawarcia wypracowania kompromisowej wersji tekstu; Komisja Środowiska wykazała swoje wyraźne zaangażowanie w przygotowanie tego rozporządzenia przed następnymi wyborami europejskimi. Jednakże nadal rozczarowujące jest to, że niektórzy posłowie do Parlamentu Europejskiego nie chcą chronić Europy i jej obywateli przed niszczycielskimi skutkami zmiany klimatu i utratą różnorodności biologicznej. Teraz zadaniem całego Parlamentu UE jest pójść w ich ślady i zagłosować na „tak” w sprawie rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych.

– Poparcie Komisji Środowiska Parlamentu UE dla prawa ws. odbudowy zasobów przyrodniczych było zdecydowane. Mamy nadzieję, że to sygnał na coraz większe zrozumienie w instytucjach Unii Europejskiej, że odbudowa zasobów przyrody jest jednym z rozwiązań dla kryzysu klimatycznego i różnorodności biologicznej. Mamy również nadzieję, że polscy decydenci, a więc europarlamentarzystki i europarlamentarzyści oraz polski rząd, poprą rozporządzenie w kolejnych krokach tworzenia prawa. Jak wejdzie ono w życie, to my, Polacy, przygotowywać będziemy krajowy plan odbudowy. Liczymy na to, że będzie to plan włączający i jednoczący wszystkie zainteresowane strony we wspólnym celu jakim jest odbudowa zasobów przyrodniczych oraz długofalowy, zrównoważony, rozwój społeczny i gospodarczy. – komentuje Dariusz Gatkowski, doradca Zarządu ds. różnorodności biologicznej, Fundacja WWF Polska.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button