PODRÓŻE

Kolejny pomysł PKP Intercity. Strefa Ciszy w PesaDARTACH i Flirtach

Kolej w Polsce

Strefy Ciszy znane z pociągów Pendolino pojawią się w ramach pilotażu w kolejnych elektrycznych zespołach trakcyjnych.

Od 4 września br. będą mogli z nich skorzystać pasażerowie popularnych PesaDARTÓW i Flirtów, które jeżdżą w kategorii InterCity.

PKP Intercity wprowadziło Strefy Ciszy jako pierwszy przewoźnik w Polsce. Usługa zadebiutowała na pokładach obsługiwanych pojazdami Pendolino składów kategorii EIP (Express InterCity Premium) w kwietniu 2016 r. Od samego początku cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem – do tej pory skorzystało z niej blisko 3 mln pasażerów.

Strefa Ciszy to wydzielony obszar w pociągu przeznaczony dla podróżnych potrzebujących ciszy oraz szanujących to, że inni również chcą podróżować w spokoju. Niepożądane są tutaj m.in. rozmowy przez telefon, głośne słuchanie muzyki czy używanie dzwonków i dźwięków w urządzeniach elektronicznych.

Pilotaż nowej usługi w kolejnych elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT) przewoźnika ruszy 4 września br. Bilety w przedsprzedaży są dostępne od 5 sierpnia br. Zarówno w pociągach Flirt (ED160), jak i PesaDART (ED161) Strefa Ciszy będzie zlokalizowana w 8. członie. W składach ED160 obejmie ona 20 miejsc siedzących, a w ED161 – 32.  Przestrzeń zostanie oznaczona specjalnymi naklejkami, a o panujących w niej zasadach przypominać będą symbole umieszczone przy siedzeniach oraz slajdy na ekranach. Co ważne, usługa jest bezpłatna – cena biletu za przejazd w Strefie Ciszy jest taka sama jak cena biletu w 2. klasie.

Pociągi Flirt i PesaDART jeżdżą w kategorii InterCity (IC), m.in. na trasach Kraków – Warszawa – Olsztyn, Bielsko-Biała – Łódź – Gdynia, Warszawa – Bydgoszcz, Wrocław – Lublin, Bydgoszcz – Rzeszów, Łódź – Warszawa.

Strefy Ciszy już od kilku lat świetnie sprawdzają się w składach Pendolino. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom osób, które cenią sobie odpoczynek, pracę lub naukę w ciszy i pilotażowo wprowadzić rozwiązanie dla nich w kolejnych pociągach. Jesteśmy przekonani, że  podróżni docenią to udogodnienie mówi Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity.

Strefa Ciszy w pociągach (fot. PKP)

Odpowiedź na sugestie pasażerów

Wprowadzenie Stref Ciszy w PesaDARTACH i Flirtach to odpowiedź na inicjatywy zgłaszane przez uruchomiony kilka miesięcy temu formularz dla miłośników kolei. Powstał on z myślą o osobach, które mają podstawową wiedzę na jej temat i które chcą podzielić się swoimi pomysłami czy spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania PKP Intercity. Na podstawie zgłoszeń możliwe jest implementowanie nowych rozwiązań czy modyfikacja dotychczasowych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button