POLSKAŚWIAT

Kolejne próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Rzucony kamień roztrzaskał kask policjanta

Zawieszenie ruchu granicznego w Kuźnicy

13 listopada po godz. 20 w okolicach Kolonii Klukowicze, podczas próby siłowego przekroczenia granicy zaatakowani zostali Policjanci.

Rzucony kamień trafił w kask funkcjonariusza. Siła uderzenia była na tyle duża, że uszkodzony został hełm chroniący głowę policjanta.

Wczoraj (tj. 13.11) odnotowano 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wobec 77 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu RP. Minionej doby doszło do dwóch siłowych prób przekroczenia granicy (Dubicze Cerkiewne oraz Kolonia Klukowicze).


W związku z przygotowywaną prowokacją, do migrantów wysyłany jest alert RCB z ostrzeżeniem w języku angielskim, żeby nie wierzyli plotkom, a granica Polski jest dobrze strzeżona. SMS zawiera także link do strony z poszerzoną informacją w 5 językach:

„Wśród migrantów rozpuszczane są plotki o zorganizowanej akcji, która ma się odbyć 15 listopada. Migrantom zapowiada się, że przyjadą po nich autobusy z Niemiec a Polska je przepuści.

To kłamstwo. Polska granica będzie nadal silnie chroniona przez polskie siły. Autorzy tych plotek liczą, że uda się zachęcić migrantów do szturmu na granicę Polski. Może dojść do niebezpiecznych sytuacji.”

Po stronie białoruskiej pojawiają się dodatkowe oddziały, a także wóz transmisyjny.

Po stronie białoruskiej pojawiają się dodatkowe oddziały, a także wóz transmisyjny (fot. Stanisław Żaryn/Twitter)

– Wygląda to na przygotowanie do poważniejszej operacji propagandowej przeciwko Polsce. W związku z plotkami kolportowanymi wśród migrantów, na granicy puszczane są komunikaty informujące, że nie ma zgody Polski na przepuszczenie migrantów do Niemiec. Przeciwdziałamy niebezpiecznej prowokacji. Polska granica pozostaje zamknięta i będzie chroniona. Nikt nie ma zgody na jej przekraczanie bez wymaganych dokumentów. Zostaliście oszukani przez Białoruś. Służby białoruskie wykorzystują was. Możecie domagać się od Białorusinów zwrotu kosztów i powrotu do domu.

W świetle dokumentów, informacji o realnych stosunkach Białorusi i Rosji, jest oczywiste, że konflikt na naszej granicy jest prowadzony przez Białoruś, ale w imieniu Rosji. Oba kraje mają wspólny interes i wspólną taktykę działań przeciwko nam.

W ostatnich dniach pojawiały się informację o zwożeniu nad granicę gruzu i kamieni z białoruskich zakładów budowlanych. Widziano kilka ciężarówek z takim ładunkiem…

Po stronie białoruskiej przy granicy z PL pojawiają są żołnierze lub funkcjonariusze, którzy zachowują się jakby realizowali specjalne zadania, kierują migrantami, organizują instruktaż, kręcą mat. propagandowe, albo wydają rozkazy Białorusinom. Białoruś stymuluje kryzys. Białorusini wciąż zapewniają również migrantom wsparcie np. w budowie obozowiska. Cały szlak migracyjny ma zapewnione wsparcie instytucji białoruskich.
Operacja hybrydowa przeciwko Polsce to akcja reżimu Łukaszenki, wspierana i kontrolowana przez różne państwowe agendy – powiedział Stanisław Żaryn rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.


Syryjskie linie lotnicze Cham Wings zawieszają loty do Mińska. To linia, z której masowo korzystali migranci przybywający na Białoruś.

Zawieszenie ruchu granicznego w Kuźnicy

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, od 9 listopada br. do odwołania zostanie zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy.

Podróżni powinni się kierować na przejście graniczne w Terespolu i Bobrownikach.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button