WODNY

MŚ w olimpijskiej klasie iQFoil. Windsurfer Paweł Tarnowski żeglarskim wicemistrzem świata

Medale mistrzostw świata

Paweł Tarnowski został wicemistrzem w klasie iQFoil.

Maja Dziarnowska na 7. miejscu.

Paweł Tarnowski i Maja Dziarnowska (oboje Sopocki Klub Żeglarski) walczyli w sobotę o medale w Mistrzostwach Świata olimpijskiej, żeglarskiej klasy iQFoil.

Klasa iQFoil. Paweł Tarnowski (fot. Sailing Energy)

Przed sobotnią rywalizacją

W regatach rozgrywanych na kanaryjskiej wyspie Lanzarote 2 stycznia zakończyła się runda finałowa, po której czołowa 10-tka zawodników i zawodniczek uzyskała awans do sobotniej serii medalowej. Dla reszty zawodników to już koniec regat. Jak spisali się Polacy?

Paweł Tarnowski do wyścigów medalowych awansował z 5. miejsca w klasyfikacji generalnej, zaś Maja Dziarnowska (Sailing Team Poland) rundę finałową zakończyła na miejscu 8. Oboje przez całe regaty prezentowali bardzo dobrą formę, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że słabe wiatry przeważające na akwenie przez zdecydowaną większość rywalizacji, nie należą do ich ulubionych warunków.

– To były dobre cztery dni dla Mai. Maja w większości wyścigów żeglowała równo, miała bardzo dobre starty, nad czym ostatnio bardzo dużo pracowaliśmy. Cieszę się, że jest progres w tym ważnym elemencie żeglarskiego rzemiosła. Bardzo ważne jest, że po słabszym sezonie ubiegłorocznym i trudnym dla niej okresie, teraz wraca na właściwe tory, znowu czuje flow, cieszy się żeglarstwem i konsekwentnie realizuje plan treningowy – mówi Cezariusz Piórczyk, trener kadry narodowej PZŻ w klasie iQFoil kobiet.

2024 iQFOiL. Worlds Lanzarote, Marina Rubicon. Start do wyścigu (fot. Sailing Energy)

Plan na dzisiaj był prosty. Utrzymać się w czołowej 10 i awansować jak najwyżej w klasyfikacji generalnej. Marzeniem był awans na 3. miejsce, dające start w półfinale, to się nie udało, ale plan minimum, a nawet więcej zostało wykonane. Jutro walka o wszystko, marzę o medalu. Nie będzie łatwo, taki sam cel ma dziewięciu pozostałych zawodników, ale dam z siebie wszystko – mówi Paweł Tarnowski.

Sobotnią rywalizację Paweł i Maja rozpoczną od wyścigu ćwierćfinałowego. Jeśli ukończą go na jednym z dwóch pierwszych miejsc, uzyskają awans do czteroosobowego półfinału, z którego z kolei czołowa dwójka awansuje do wyścigu finałowego decydującego o medalach. Bezpośredni awans do ścisłego finału uzyskali liderzy po rundzie finałowej – obrońca tytułu mistrza świata Luuc Van Opzeeland (Holandia) i wśród kobiet Brytyjka Emma Wilson, brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata. Oboje w tych mistrzostwach są klasą dla siebie, ale czy wytrzymają presję w finale? Start jutrzejszej serii medalowej z udziałem Mai Dziarnowskiej i Pawła Tarnowskiego zaplanowany jest na godz. 13 polskiego czasu.

Klasa iQFoil. Maja Dziarnowska (fot. Sailing Energy)

Pozostali zawodnicy zakończyli już swój udział w mistrzostwach świata. Polacy spisali się w nich bardzo dobrze. Bardzo niewiele do medalu w kategorii U23 zabrakło Michałowi Polakowi (Gdański Klub Żeglarski). Ambasador Sailing Team Poland dzisiaj niestety popełnił falstarty w dwóch wyścigach, co skutkowało dyskwalifikacją. W efekcie zajął 13 miejsce w klasyfikacji generalnej i 4 w kategorii do lat 23. Tuż za nim, na miejscu 14 uplasował się Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk). Na plus można także zaliczyć debiut w seniorskich mistrzostwach świata Stanisława Trepczyńskiego (Sopocki Klub Żeglarski). Aktualny młodzieżowy mistrz świata uplasował się na 52 miejscu. Z kolei wśród kobiet na 29 pozycji uplasowała się najbardziej utytułowana polska windsurferka w historii Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa).

Klasa iQFoil. Paweł Tarnowski i Radek Furmański (fot. Sailing Energy)

Wyniki: http://tinyurl.com/3d6sfud

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button