KATOWICE

Katowice starają się zostać Europejską Stolicą Nauki 2024

Śląsk

Uniwersytet Śląski i Miasto Katowice starają się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Nauki w 2024 roku.

W spotkaniu udział wzięli prezydent Katowic dr Marcin Krupa i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

– Trzeba zaznaczyć, że jesteśmy pierwszym miastem, które w tej części Europy Środkowo-Wschodniej startuje do tego tytułu – podkreślił prezydent Katowic. Zdaniem prof. Ryszarda Koziołka „ubieganie się o Europejską Stolicę Nauki to po staraniach o Europejską Stolicę Kultury chyba największy projekt, jaki przed nami”.

– Jesteśmy po pierwszym etapie, czyli rozmowach, w których mogliśmy zaprezentować specyfikę i wyjątkowość regionu jako regionu akademickiego. Pokazać już, czym nauka i edukacja może stać się dla sprawiedliwej transformacji tego regionu i myślę, że udało nam się pokazać, że wielkie organizmy miejskie starej Europy aż tak bardzo nie potrzebują tego tytułu – stwierdził rektor Uniwersytetu Śląskiego. – One już wiele rzeczy zrobiły lub mają. To Śląsk – aglomeracja, region potrzebują tego silnego wpływu dobrej edukacji i nauki, po to, żeby płynnie przejść od modelu cywilizacyjnego opartego na ciężkim przemyśle w to, co nazywamy przemysłami inteligentnymi. Mam takie przekonanie, że to nauka i edukacja powinny się stać nowym przemysłem Śląska.
(UŚ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button