LOTNICZE NEWSY

Katowice Airport: ponad 4,8 mln pasażerów w 2018 roku. Inwestycje i plany

Katowice Airport

Rok 2018 z perspektywy statystyk ruchu pasażerskiego był najlepszym w historii Katowice Airport.

Lotnisko odnotowało rekordowe wyniki we wszystkich segmentach ruchu tj. ogółem, regularnym i czarterowym.

W ruchu ogółem obsłużono 4 838 149 pasażerów, to o 945 208 więcej (+24,3%) w porównaniu z rokiem 2017. W segmencie przewozów regularnych port odnotował 2 845 004 podróżnych o 421 135 więcej (+17,4%). Z siatki połączeń czarterowych skorzystało 1 974 235 pasażerów, to o 514 837 więcej (+35,3%) niż rok wcześniej. Po raz pierwszy w skali roku przekroczono granicę 40 tys. startów i lądowań, dokładnie odbyło się ich 41 007, o 6 282 więcej (+18%) niż w 2017 roku.

Warto podkreślić, że w minionym roku po raz pierwszy w historii Katowice Airport obsłużono czteromilionowego pasażera w roku kalendarzowym. Nastąpiło to 3 października. Ponadto należy odnotować jeszcze dwa statystyczne rekordy. Po pierwsze dobowy – w czwartek 28 czerwca br. obsłużono w Pyrzowicach 25 476 pasażerów. Po drugie miesięczny – w lipcu z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzystało 694 415 pasażerów, tym samym pobity został dotychczasowy, miesięczny rekord z czerwca 2017 roku kiedy to podróżnych było 581 003.

W gronie pięciu najpopularniejszych państw w ruchu regularnym w minionym roku znalazły się: Wielka Brytania (770 tys. pasażerów), Niemcy (546 tys.), Włochy (253 tys.), Holandia (186 tys.) i Norwegia (186 tys.). Z kolei pięć najpopularniejszych kierunków regularnych to: Londyn Luton (374 tys. podróżnych), Dortmund 259 (tys.), Eindhoven (142 tys.), Warszawa (142 tys.) i Frankfurt (134 tys.).

Z biurami podróży na wakacje w 2018 roku najchętniej podróżowano z Pyrzowic do Grecji (508 tys. pasażerów), Turcji (327 tys.), Hiszpanii (275 tys.), Egiptu (243 tys.) i Bułgarii (201 tys.). Ulubionymi kierunkami zorganizowanego wypoczynku z wylotem z Pyrzowic były Antalya (216 tys. podróżnych), Burgas (132 tys.), Hurghada (117 tys.), Heraklion (99 tys.) i Rhodos (79 tys.).

Komentując statystyki ruchu pasażerskiego Katowice Airport za 2018 rok Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA mówi: Dobra koniunktura gospodarcza sprzyjały w minionym roku branży lotniczej, znakomicie odczuliśmy to w Pyrzowicach. Potencjał demograficzny, biznesowy i turystyczny region w którym funkcjonujemy, determinuje strukturę ruchu w Pyrzowicach. W 2018 roku około 95% pasażerów, korzystających z połączeń regularnych i czarterowych oferowanych przez linie lotnicze z Pyrzowic, stanowili nasi rodacy podróżujący na wakacje, w celach rodzinnych, zarobkowych, czy też służbowych. Rozwój portu pozytywnie wpływał na otoczenie, rozwija się prywatny biznes, w tym parkingowy. Warto podkreślić, że gmina Ożarowice, na terenie której położone jest lotnisko, zajęła pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych gmin w województwie śląskim, który została stworzony w oparciu o dane z Ministerstwa Finansów. Lotnisko dynamicznie rozwija się jako miejsce pracy. Na jego terenie funkcjonuje ponad 50 różnych firmy i instytucji państwowych, zatrudniających ponad 3,5 tys. pracowników. Wzrosło zatrudnienie m.in. w firmach kurierskich, obsłudze technicznej, czy firmach handlingowych. Nowe miejsca pracy zostały wygenerowane także dzięki uruchomieniu Hotelu Moxy. Szacujemy, że do końca dekady w Katowice Airport pracować będzie ok 4 tys. osób.

W 2019 roku GTL SA prognozuje, że z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta o ok. 5% pasażerów więcej niż przed rokiem.

W Pyrzowicach po raz pierwszy w historii może zostać obsłużonych 5 mln pasażerów w skali roku.

W Katowice Airport nieustannie trwa proces inwestycyjny. W listopadzie 2018 roku zakończył się pierwszy etap rozbudowy płyty postojowej cargo. Do użytku oddano cztery nowe stanowiska postojowe dla samolotów wielkości Airbusa A320/Boeinga 737. Drugi etap rozbudowy płyty postojowej cargo wystartował w grudniu ubiegłego roku i zakończy się w IV kwartale 2019 roku. W jego ramach płyta postojowa zostanie powiększona na wschód o cztery stanowiska postojowe dla samolotów typu Airbus A320/Boeing737. We wrześniu 2018 roku rozpoczęła się rozbudowa parkingu nr 1, który zlokalizowany jest przed terminalami pasażerskimi. Celem projektu jest powiększenie parkingu o ponad 600 nowych miejsc postojowych, budowa dodatkowych dróg wewnętrznych oraz stworzenie nowego układu wyjazdowego z systemem sześciu bramek. W tym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B.

W pierwszym półroczu 2019 roku ruszą prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej. Ponadto GTL SA chce w najbliższych latach zrealizować takie projekty jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, rozbudowa bazy do obsługi technicznej samolotów, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana będzie liczba stanowisk postojowych samolotów.

Na terenie portu inwestują partnerzy GTL SA. We wrześniu 2018 roku uruchomiony został Hotel Moxy (marka sieci Marriott). Inwestorem i zarządzającym obiektem jest Chopin Airport Development. Ponadto dwa projekty w Pyrzowicach prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Trwa wyposażanie w niezbędne urządzenia nowej wieży kontroli lotniska. Razem z GTL SA Agencja realizuje też przedsięwzięcie „uzbrojenia” podejścia do pasa 09 drogi startowej Katowice Airport w system ILS CAT I. Realizacja tego zadania sprawi, że pyrzowickie lotnisko będzie pierwszym portem w kraju z systemem ILS na obydwu kierunkach drogi startowej.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button