LOTNICZE NEWSY

Katowice Airport. Nowe czartery – Djerba, Kenia i Zanzibar. 17 tras do 11 krajów

Katowice Airport

W trzecim tygodniu grudnia 2018 roku, w ramach zimowego rozkładu lotów, wystartowały z Katowice Airport trzy kierunki czarterowe – Djerba, Kenia i Zanzibar.

W czwartek 20 grudnia br. rozpoczęły się rejsy na tunezyjską Djerbę i do Tanzanii na wyspę Zanzibar. Djerba po raz pierwszy w historii pyrzowickiego lotniska dostępna jest w ofercie w sezonie zimowym. Na pierwszym rejsie odnotowano 187 pasażerów. Zanzibar dostępny jest z Pyrzowic trzeci sezon z rzędu. Połączenie cieszy się zainteresowaniem klientów. Na pokładzie samolotu, którym obsłużono pierwszy rejs na Zanzibar w tym sezonie, było 182 podróżnych. W sobotę 22 grudnia br. wystartowała Kenia. Na wakacje poleciały tam z Katowice Airport 184 osoby.

– Zimowa oferta czarterów z Katowice Airport to nie tylko znane i lubiane kierunki egipskie i na Wyspy Kanaryjskie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też oferty wypoczynku z wylotem z Pyrzowic w takich egzotycznych państwach jak – Dominikana, Oman, Kenia i Zanzibar. Dużą popularnością cieszy się też Turcja. Od tego roku w zimowej siatce pojawiła się także Tunezja, która może stać się kolejnym zimowym hitem czarterowym w naszej ofercie. W 2018 roku w segmencie przewozów czarterowych w Katowice Airport obsłużonych zostanie rekordowe 2 mln pasażerów. W przyszłym roku spodziewamy się poprawienia tego rekordowego wynik – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego pyrzowickim lotniskiem.

Katowice Airport jest największym polskim portem czarterowym. W sezonie zimowym 2018/2019 biura podróży oferują z Pyrzowic siedemnaście kierunków wakacyjnych do jedenastu państw, w tym cztery kierunki do Egiptu – Hurghada, Marsa Alam, Sharm-El-Sheikh i Taba oraz Hiszpanii – Fuerteventura, Lanzarote, Las Palmas i Teneryfa. Ponadto po jednej trasie do: Dominikany – Punta Cana, Kenii – Mombasa, Omanu – Salalah, Portugalii – Madera, Tunezji – Djerba, Turcji – Antalya, na Wyspy Zielonego i Zanzibar oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Ras Al Khaimah.

W ciągu jedenastu miesięcy 2018 roku w Katowice Airport obsłużono w ruchu ogółem 4,59 mln podróżnych to o 925 tys. więcej (+25,2%) w porównaniu z okresem od stycznia do listopada minionego roku. GTL SA prognozuje, że w roku 2018 z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzysta rekordowo ponad 4,8 mln podróżnych.

W Katowice Airport nieustannie trwa proces inwestycyjny.

W listopadzie br. zakończył się pierwszy etap rozbudowy płyty postojowej cargo. Do użytku oddano cztery nowe stanowiska postojowe dla samolotów wielkości Airbusa A320/Boeinga 737. Drugi etap rozbudowy płyty postojowej cargo wystartował w grudniu br. i zakończy się w IV kwartale 2019 roku. W jego ramach płyta postojowa zostanie powiększona na wschód o cztery stanowiska postojowe dla samolotów typu Airbus A320/Boeing737. We wrześniu 2018 roku rozpoczęła się rozbudowa parkingu nr 1, który zlokalizowany jest przed terminalami pasażerskimi. Celem projektu jest powiększenie parkingu o ponad 600 nowych miejsc postojowych, budowa dodatkowych dróg wewnętrznych oraz stworzenie nowego układu wyjazdowego z systemem sześciu bramek. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B.

W pierwszym półroczu 2019 roku ruszą prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej. Ponadto GTL SA chce w najbliższych latach zrealizować takie projekty jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, rozbudowa bazy do obsługi technicznej samolotów, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana będzie liczba stanowisk postojowych samolotów.

Na terenie portu inwestują partnerzy GTL SA. We wrześniu br. uruchomiony został Hotel Moxy (marka sieci Marriott). Inwestorem i zarządzającym obiektem jest Chopin Airport Development. Ponadto dwa projekty w Pyrzowicach prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Trwa wyposażanie w niezbędne urządzenia nowej wieży kontroli lotniska. Razem z GTL SA Agencja realizuje też przedsięwzięcie „uzbrojenia” podejścia do pasa 09 drogi startowej Katowice Airport w system ILS CAT I. Realizacja tego zadania sprawi, że pyrzowickie lotnisko będzie pierwszym portem w kraju z systemem ILS na obydwu kierunkach drogi startowej.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button