POLSKAŚWIAT

Karetka od WOŚP ruszyła do Charkowa. Środki pochodziły z grantu od tenisisty Huberta Hurkacza

Wojna na Ukrainie

Na prośbę stacji pogotowia ratunkowego w Charkowie, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła w pełni wyposażony ambulans typu B.

Zakup karetki i wyposażenia był możliwy dzięki środkom przekazanym przez jedną z firm oraz tenisistę Huberta Hurkacza.

10 listopada o godz. 12:30 na terenie Fundacji WOŚP odbyło się symboliczne przekazanie karetki, która powstała na bazie pojazdu VW Crafter. Jeszcze dziś rozpocznie się procedura związania z odprawą celną ambulansu, a następnie podróż do Charkowa, miasta, które niedawno zostało odbite z rąk wojsk rosyjskich.

Całkowita wartość karetki dla Charkowa, razem z wyposażeniem, to 684 972,49 PLN. Środki pochodziły z grantu od m.in. tenisisty Huberta Hurkacza, który z myślą o Ukrainie zrealizował specjalną akcję związaną z przekazaniem datku za każdy as serwisowy zaserwowany przez niego w trakcie wakacyjnych turniejów. Pozostała kwota to środki otrzymane od społeczeństwa, dzięki wpłatom na dedykowane wsparciu Ukrainy konto.

– Być może to będzie pierwsza taka karetka odpowiadająca standardom unijnym na Ukrainie. Obrandowaliśmy ją tak, aby była widoczna i jak nas zapewnił jej odbiorca – stacja pogotowia ratunkowego w Charkowie – będzie ona takim małym szpitalem, który dojeżdżać będzie do miejsc rozpoznanych i oczekujących szybkiej i fachowej pomocy – powiedział Jurek Owsiak.

Karetka od WOŚP ruszyła do Charkowa (fot. Łukasz Widziszowski)

#acesforaid – akcja Huberta Hurkacza

Tenisista Hubert Hurkacz postanowił przekazać na rzecz Fundacji WOŚP 100 euro za każdy serwis, którego jego przeciwnik meczowy nie był w stanie odebrać (tzw. as). Akcja dotyczyła rozgrywanych w wakacje turniejów tenisowych – Wimbledon oraz turnieje US Open Series rozgrywane w Waszyngtonie, Montrealu, Cincinnati i Nowym Jorku (US Open).

– W sporcie bardzo ważna jest rywalizacja, ale dla mnie ważne jest też to, że można zrobić coś dobrego dla innych, dlatego włączyłem się do akcji WOŚP – Hubert Hurkacz.

Wszystkie datki z akcji #acesforaid zostały przekazane na pomoc Ukrainie. Łączna liczba „Asów Hurkacza” to 171, a równowartość nieodebranych serwów wyniosła 17 100 EUR, czyli 80 430 PLN. Z tej kwoty WOŚP zakupiła wyposażenie karetki i materiały jednorazowe dla Charkowa (56 594,40 PLN) oraz sprzęt medyczny jednorazowego użytku, który jeszcze w październiku wysłany został do Obwodowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Iwano-Frankowsku (23 835,60 PLN).

Karetka od WOŚP ruszyła do Charkowa (fot. Łukasz Widziszowski)

Ponad 23 miliony złotych wsparcia dla Ukrainy

W każdej nagłej, kryzysowej sytuacji, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy robi wszystko, co w jej mocy, by dostarczyć potrzebne wsparcie. Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, Fundacja nieustannie angażuje się w pomoc naszym sąsiadom. W ramach tej akcji WOŚP przeznaczyła do tej pory ponad 23 miliony złotych na zakup sprzętów medycznych dla szpitali na Ukrainie i na terenie Polski, gdzie przyjmowani są uchodźcy. Fundacja uruchomiła i prowadziła dwa punkty pomocy humanitarnej — jeden przy granicy w Szeginie, drugi – w Warszawie. Realizowany latem Najpiękniejszy Festiwal Świata odbył się pod hasłem „WOJNIE NIE”, stanowiąc sprzeciw wobec nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę.

W niezbędny sprzęt i materiały jednorazowe udało się wyposażyć 19 ukraińskich szpitali na terenie 15 miejscowości. Pośród zakupionych urządzeń znalazły się między innymi: kardiomonitory, respiratory, aparaty do znieczulania, koncentratory tlenu, pulsoksymetry, aparaty USG, EKG oraz Indywidualne Pakiety Medyczne.

Pomoc od WOŚP dotarła do następujących miejscowości na terenie Ukrainy: Użhorod, Odessa, Kijów, Łuck, Równe, Tarnopol, Nowowołyńsk, Jaworów, Czerwonogród, Chmielnicki, Lwów, Dniepr, Winnica, Iwano-Frankowsk, Charków.

Będziemy wciąż zaznaczać, że haniebne jest to, że rosyjscy oraz białoruscy tenisiści grają w tenisowych imprezach. Skandalem jest to też, że dla innych tenisistów ważniejsze są pieniądze, niż to co dzieje się na Ukrainie z powodu agresji Rosji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button