CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Karakorum. Andrzej Bargiel zdobył szczyt Laila Peak. Pierwsze zdjęcia i film ze zjazdu na nartach

#KARAKORAMSKIEXPEDITION

10 maja 2021 roku Andrzej Bargiel wraz z Jędrkiem Baranowskim zdobyli szczyt Laila Peak (6096 m n.p.m.) położony w Dolinie Hushe w Karakorum i wspólnie zjechali z niego na nartach.

Tym samym zostali pierwszymi Polakami w historii, którym udało się zdobyć ten szczyt.

Laila Peak (fot. Bartek Pawlikowski)

O godz. 2:30 rano czasu lokalnego ekipa wyruszyła do wysuniętej bazy, skąd około godz. 4:30 rano czasu lokalnego rozpoczął się atak szczytowy. Do pokonania mieli około 1800 metrów przewyższenia. Szczyt został zdobyty około godz. 13:00 czasu lokalnego. Narty musieli pozostawić na przedwierzchołku z uwagi na trudne warunki, w związku z czym sam zjazd na nartach rozpoczął się 150 metrów poniżej wierzchołka i trwał około 2 godz. 30 minut.

Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski (fot. Bartek Pawlikowski)

To drugi szczyt, którego zdobycie i z którego zjazd na nartach były planowane w ramach wyprawy KARAKORAM SKI EXPEDITION.

Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski (fot. Bartek Pawlikowski)
Andrzej Bargiel (fot. Bartek Pawlikowski)
Andrzej Bargiel (fot. Bartek Pawlikowski)

Pierwszy ze szczytów był to dziewiczy szczyt Yawash Sar II (6178 m n.p.m.) usytuowany w Ghidims-Dur Valley w Karakorum, którego nie zdobył nikt wcześniej. Andrzej Bargiel zdobył szczyt jako pierwszy człowiek w historii i zjechał z niego na nartach w dniu 30/04/2021.

Plan zdobycia tego szczytu został zrealizowany nie w pełni, ponieważ szczyt zdobył bez Jędrka Baranowskiego, który czekał w połowie ściany. Andrzej Bargiel po zdobyciu wierzchołka zjechał z niego na nartach do podstawy, w połowie ściany dołączył do niego czekający tam Jędrek Baranowski.

Celem wyprawy KARAKORAM SKI EXPEDITION jest zdobycie i zjechanie na nartach z dwóch sześciotysięczników – położonego w Dolinie Hushe szczytu Laila Peak (6096 m n.p.m.) o wyjątkowo charakterystycznym kształcie, uznawanego za jeden z najpiękniejszych szczytów na świecie oraz znajdującego się w Dolinie Ghidims-Dur dziewiczego szczytu Yawash Sar II (6178 m n.p.m.).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button