KONCERTYRELACJE

„Kantata Polska Piotra Rubika i Zbigniewa Książka” czyli o miłości i ojczyźnie [ZDJĘCIA]

Kantata Polska Piotra Rubika

Wolna Polska, odzyskanie niepodległości, to główny temat nowego dzieła znakomitego twórczego tandemu Rubik – Książek.

Autorzy Kantaty postanowili zrobić to co potrafią najlepiej i od wielu lat wychodzi im bardzo dobrze – opowiedzieć o rzeczach ważnych przez pryzmat prostej miłości. Czyż słowa „…Moja Ojczyzna ma Twoje oczy, Twoje uśmiechy i Twoje łzy, ma miękkie usta i dwa warkocze, więc moją Ojczyzną jesteś Ty….” nie brzmią jak najpiękniejszy erotyk, a przy tym pokazują, że o patriotyzmie można mówić bez niepotrzebnego patosu i zadęcia. Słowa Zbigniewa Książka są piękne i proste, głęboko zapadają w serce i dotykają sedna.

Na scenie zobaczyliśmy zespół Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry pod batutą kompozytora, Wrocławski Chór Akademicki pod kierunkiem Alana Urbanka oraz artystów na stałe współpracujących z kompozytorem. Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, znana z programu Mali Giganci młodziutka Olivia Wieczorek, Michał Gasz, Grzegorz Wilk i Marcin Januszkiewicz czarowali swoimi głosami zbierając zasłużone owacje.

Jako narrator, Jakub Wieczorek czytał listy i wspomnienia głównych bohaterów lat 20-tych XX wieku, m.in. w Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, w których przebijała radość i duma z bycia w niepodległej Polsce. Koncert był jednocześnie rejestracją materiału na płytę. Piotr Rubik sam zaproponował „wymuszone bisy”, by nagrać poprawione wersje dwóch utworów, a na specjalne życzenie Zbigniewa Książka wieczór zakończył się utworem „Moja Ojczyzna”.
(Artur Rakowski)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button