Przemysław Czarnek podjął kroki w sprawie ekstradycji do Polski Jarosława Hunki.
„Wobec skandalicznych wydarzeń w kanadyjskim parlamencie polegających na uhonorowaniu w obecności także prezydenta Zełenskiego członka zbrodniczej, hitlerowskiej formacji SS Galizien, podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski” – napisał minister nauki.
Prezydent Ukrainy Zełenski przebywał w Kanadzie. On i premier Kanady Justin Trudeau uhonorowali członka ukraińskiego oddziału SS-Galizien, działającego na zlecenie III Rzeszy.
Czarnek napisał również list do szefa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego.
Wobec skandalicznych wydarzeń w kanadyjskim parlamencie polegających na uhonorowaniu w obecności także prezydenta Zełenskiego członka zbrodniczej, hitlerowskiej formacji SS Galizien, podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski.… https://t.co/92qK1voktN pic.twitter.com/5J4lljH5JX
— Przemysław Czarnek (@CzarnekP) September 26, 2023
„22 września kanadyjscy i ukraińscy liderzy uhonorowali członka Waffen SS Galizien, osławionej ukraińskiej formacji z czasów II wojny światowej, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów. Polska jest najlepszym sojusznikiem jakiego ma Ukraina, nigdy nie zgodzimy się na wybielanie takich złoczyńców! Jako ambasador RP w Kanadzie oczekuję przeprosin” – napisał ambasador RP w Ottawie Witold Dzielski na platformie X.
W kanadyjskim parlamencie wystąpił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Potem spiker Izby Gmin Anthony Rota przedstawił 98-letniego Jarosława Hunki. To on służył w hitlerowskiej 14. Dywizji Grenadierów SS (SS Galizien), w której byli ochotnicy ukraińscy.
Rota stwierdził, że Hunka to ukraińsko–kanadyjski weteran II wojny światowej oraz ukraiński i kanadyjski bohater. Miał „walczyć o ukraińską niepodległość z Rosjanami”.