MOTOSPORT

Kajetanowicz i Szczepaniak wygrali Rajd Turcji 2020! Z najlepszym wynikiem w historii startów [ZDJĘCIA]

Kajetanowicz i Szczepaniak triumfują w Rajdzie Turcji 2020!

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak po raz drugi z rzędu triumfują rywalizację w Rajdzie Turcji!

Kajetanowicz – rajd Turcji 2020 (fot. Kajto.pl)

Polacy pokazali niesamowite tempo na niezwykle trudnych odcinkach specjalnych piątej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. Wygrali ze wszystkimi konkurentami w samochodach klasy Rally2, wśród których były także wszystkie załogi fabrycznej kategorii WRC 2. Dodatkowo osiągnęli najlepszy w dotychczasowej karierze wynik, zajmując sensacyjne, siódme miejsce w klasyfikacji generalnej! Przed nimi uplasowali się tylko kierowcy jadący nieporównywalnie szybszymi samochodami klasy WRC.

Kajetanowicz – rajd Turcji 2020 (fot. Kajto.pl)

Rajd Turcji nie bez powodu określany jest mianem najtrudniejszej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. Niezwykle wymagające i długie odcinki specjalne rozgrywane były przy wysokich temperaturach. Załogi walczyły nie tylko o czas, ale i o przetrwanie w kłębach kurzu, unoszącego się po przejeździe kamienistej trasy. Praktycznie na każdym zakręcie czyhały niespodzianki, koleiny i wielkie głazy, które skutecznie potrafiły przeszkodzić w dotarciu do mety, uszkadzając opony czy zawieszenia. To warunki, w których przede wszystkim liczy się doświadczenie i perfekcyjna strategia. Wytężona praca zespołu Rally Team zaprocentowała. Kajetanowicz i Szczepaniak triumfowali aż na sześciu odcinkach specjalnych, kończąc na podium 11 z 12 prób. Seryjnie wygrywali również z załogami fabrycznymi, nie dając im żadnych szans.

Kajetanowicz – rajd Turcji 2020 (fot. Kajto.pl)

– Zrobiliśmy to, po raz drugi wygraliśmy Rajd Turcji! Po trudnym dla nas Rajdzie Estonii trzeba było się szybko pozbierać. Rajdy to impreza dla „dużych chłopców”, nie ma czasu na sentymenty. Triumfujemy w najtrudniejszych zawodach sezonu, to wielka duma. Mimo ekstremalnie trudnych warunków wszystko działało perfekcyjnie. Cały zespół spisał się świetnie i myślę, że powinniśmy być z siebie dumni. Dziękuję też RaceSeven, który przygotowuje nam samochód i wkłada w to mnóstwo serca. Pokazaliśmy, że dajemy sobie radę w każdej sytuacji. To bardzo ważne, żeby po prostu pokonywać trudności, bez względu na to, jak duże są. Mam nadzieję, że przynosimy dumę Polakom, pokazując, że możemy walczyć i wygrywać z najlepszymi – podsumował Kajetan Kajetanowicz, drugi kierowca WRC 2 sezonu 2019.

Kajetanowicz – rajd Turcji 2020 (fot. Kajto.pl)

Według nieoficjalnych wyników, Kajetanowicz i Szczepaniak awansują aż o dziesięć pozycji w klasyfikacji sezonowej, na trzecie miejsce. Kolejną rundę stanowić będzie Rajd Sardynii, rozgrywany w dniach 8-11 października. W ubiegłym sezonie załoga ta zajęła tam drugie miejsce.

Rajd Turcji 2020 – nieoficjalne wyniki kategorii WRC 3:

  1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) 2:55:38,2 s
  2. Bulacia Wilkinson/Der Ohannesian (Boliwia/Argentyna, Citroën C3 R5) +2:10,9 s
  3. Avci/Vatansever (Turcja, Citroën C3 R5) +7:15,6 s
  4. Heller/Martí (Chile/Hiszpania, Ford Fiesta Rally2) +9:27,9 s
  5. Cukurova/Akcay (Turcja, Škoda Fabia R5) +12:11,9 s
  6. Solans/Barreiro (Hiszpania, Ford Fiesta Rally2) +18:40,0 s
  7. Fernández/Garcia (Chile/Argentyna, Škoda Fabia Rally2 evo) +21:17,0 s
  8. Pedro/Baldaccini (Włochy, Ford Fiesta Rally2) +22:55,0 s
Kajetanowicz – rajd Turcji 2020 (fot. Kajto.pl)

Rajd Turcji 2020: dramaty w czołówce, Kajetanowicz awansuje (20.09., godz. 10:30)

Trwa finałowy etap rywalizacji w Rajdzie Turcji. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak uniknęli większych błędów na niezwykle trudnych odcinkach specjalnych, w tym najdłuższej w zawodach próbie Çetibeli (38,15 km). Załoga Rally Team lideruje w kategorii WRC 3 i awansowała na świetne, ósme miejsce w klasyfikacji generalnej! Polacy nie mają sobie równych na tureckich trasach rundy określanej mianem najtrudniejszej w kalendarzu.

Zgodnie z przewidywaniami najdłuższy odcinek specjalny Rajdu Turcji okazał się dramatyczny. Wielu zawodników zmieniało na odcinku przebite opony, inni uszkadzali swoje samochody. Kajetan i Maciek dotarli do mety, choć i dla nich nie było łatwo – stracili sporo czasu w kurzu, jadąc tuż za poprzedzającą załogą, która trzykrotnie zatrzymywała się na trasie. Kolejny odcinek, Marmaris 1 (6,22 km) to już jazda bez większych problemów i zwycięstwo w kategorii WRC 3!

Kajetanowicz – rajd Turcji 2020 (fot. Kajto.pl)

– Wiedzieliśmy doskonale, że pierwszy odcinek dzisiejszej pętli i jednocześnie najdłuższy w całym rajdzie będzie tym najtrudniejszym, szczególnie dla samochodów. Drugi przejazd zapewne będzie jeszcze trudniejszy. Wiele się działo podczas tej pętli, my też mieliśmy swoje problemy. Jedna z poprzedzających załóg po zmianie koła wróciła na trasę tuż przed nami. Jechaliśmy w wielkim kurzu, który mocno ograniczał widoczność. Było to bardzo niebezpieczne, szczególnie gdy musieliśmy omijać porozrzucane kamienie. Prowadzimy ze sporą przewagą, ale w Turcji to nie ma wielkiego znaczenia. Każdy odcinek to w zasadzie nowa historia, dlatego musimy do końca być skoncentrowani i po prostu robić swoje. Na razie jesteśmy zadowoleni i mam nadzieję, że tak będzie też po drugiej pętli – komentował o dziesiątej próbie Kajetan Kajetanowicz.

Po przerwie serwisowej, o 10:10 czasu polskiego rozpocznie się druga i ostatnia pętla Rajdu Turcji. Kierowcy ponownie rywalizować będą na próbie Çetibeli 2 (38,15 km), a zmagania zakończy Power Stage Marmaris 2 (6,28 km). Wyniki rajdu poznamy około godziny 13:30 czasu polskiego.

Rajd Turcji 2020 (WRC 3) – nieoficjalne wyniki po OS 10:

1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) 2:19:08,7 s
2. Bulacia Wilkinson/Der Ohannesian (Boliwia/Argentyna, Citroën C3 R5) +44,9 s
3. Avci/Vatansever (Turcja, Citroën C3 R5) +6:45,2 s
4. Heller/Martí (Chile/Hiszpania, Ford Fiesta Rally2) +7:46,0 s
5. Solans/Barreiro (Hiszpania, Ford Fiesta Rally2) +9:52,6 s
6. Cukurova/Akcay (Turcja, Škoda Fabia R5) +10:28,7 s
7. Pedro/Baldaccini (Włochy, Ford Fiesta Rally2) +19:42,3 s
8. Fernández/Garcia (Chile/Argentyna, Škoda Fabia Rally2 evo) +20:27,5 s
9. Soylu/Köleoğlu (Turcja, Škoda Fabia R5) +31:03,7 s

Kajetanowicz – rajd Turcji 2020 (fot. Kajto.pl)

Fenomenalny dzień Kajetanowicza i Szczepaniaka, prowadzą w Rajdzie Turcji!

Załoga ta z Rally Team zaliczyła fenomenalny występ na sobotnich odcinkach specjalnych Rajdu Turcji, piątej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak nie dali szans rywalom, wygrywając cztery odcinki specjalne, a pozostałe dwa kończąc na drugich miejscach. Polacy jadący Škodą Fabią Rally2 evo wypracowali sobie blisko 50 sekund przewagi nad konkurentami w kategorii WRC 3. Po drugim dniu rajdu Kajetanowicz i Szczepaniak prowadzą wśród wszystkich samochodów klasy Rally2, wyprzedzając także wszystkie załogi fabryczne.

Drugą pętlę zmagań rozpoczął najdłuższy w dniu odcinek Yeşilbelde (31,79 km), na którym Kajetanowicz ze Szczepaniakiem ponownie popisali się doskonałą jazdą, wykręcając dziesiąty czas w klasyfikacji generalnej i pierwszy wśród samochodów Rally2. Druga z załóg ich kategorii straciła do Polaków ponad 36 sekund! Kolejne, krótsze próby to także świetna dyspozycja duetu LOTOS Rally Team, zajmowali tam odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w WRC 3. Na koniec dnia liderują z przewagą 46,3 sekundy nad boliwijsko-argentyńskim duetem Bulacia Wilkinson/Der Ohannesian (Citroën C3 R5). Trójkę uzupełnia chilijsko-argentyńska załoga Fernández/Garcia (Škoda Fabia Rally2 evo).

Kajetanowicz – rajd Turcji 2020 (fot. Kajto.pl)

– Za nami drugi dzień zmagań. Na każdym innym rajdzie powiedziałbym, że prowadzimy z dużą przewagą, ale w Turcji to tak naprawdę jakbyśmy zaczynali od zera. Dobrze się to wszystko dla nas układa, ale jak zawsze nie obyło się bez drobnych trudności. Szczególnie nasze opony dostały mocno w kość. Bardzo cieszy mnie tempo, które prezentujemy i fakt, że jesteśmy najszybsi wśród wszystkich załóg jadących samochodami klasy Rally2, również tych fabrycznych. To były dwa naprawdę trudne dni, ale mam świetny zespół i dobrze przygotowany samochód. Jutro postaramy się o równie dobrą jazdę, będziemy w pełni skoncentrowani, szczególnie, że czeka nas chyba najdłuższa niedziela w tym sezonie – podsumował dzień Kajetan Kajetanowicz.

Kajetanowicz – rajd Turcji 2020 (fot. Kajto.pl)

Na niedzielę (20.09) zaplanowano dwa odcinki specjalne, które kierowcy pokonają dwukrotnie. Obie pętle tego dnia liczyć będą łącznie ponad 88 km. O 7:30 czasu miejscowego (6:30 w Polsce) ruszy najdłuższy odcinek rajdu Turcji, Çetibeli 1 (38,15 km), a następnie kierowcy ruszą do zdecydowanie krótszej próby Marmaris 1 (6,28 km). Po przerwie serwisowej, o 11:10 czasu miejscowego rozpocznie się druga tego dnia pętla. Kierowcy ponownie ruszą trasą Çetibeli 2 (38,15 km), a zmagania zakończy Power Stage Marmaris 2 (6,28 km). Wyniki rajdu poznamy około godziny 13:30 czasu polskiego.

Rajd Turcji 2020 (WRC 3) – nieoficjalne wyniki po OS 8:

1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) 1:42:50,1 s
2. Bulacia Wilkinson/Der Ohannesian (Boliwia/Argentyna, Citroën C3 R5) +46,3 s
3. Fernández/Garcia (Chile/Argentyna, Škoda Fabia Rally2 evo) +3:40,6 s
4. Avci/Vatansever (Turcja, Citroën C3 R5) +5:42,0 s
5. Heller/Martí (Chile/Hiszpania, Ford Fiesta Rally2) +6:14,8 s
6. Cukurova/Akcay (Turcja, Škoda Fabia R5) +7:36,5 s
7. Pedro/Baldaccini (Włochy, Ford Fiesta Rally2) +10:05,5 s
3. Solans/Barreiro (Hiszpania, Ford Fiesta Rally2) +10:11,0 s
9. Soylu/Köleoğlu (Turcja, Škoda Fabia R5) +25:09,4 s

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button