POZOSTAŁESZTUKA

Już można oglądać obrazy Jerzego Dudy-Gracza w Krakowie [ZDJĘCIA]

Stała galeria w Krakowie

W Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie otwarta została stała galeria malarstwa jednego z najbardziej znanych i jednocześnie kontrowersyjnych współczesnych polskich malarzy.

Na otwarciu obecny był prezydent Jacek Majchrowski, żona artysty i jego córka. Agata wspomniała ojca we wzruszających słowach, zarówno ze swoich wspomnień jak i z jego wizytówki, którą sam swego czasu sporządził na jedną z wystaw.

Blisko sto obrazów artysty zostało wyeksponowanych w wystawienniczej przestrzeni sąsiadującej z istniejącą w NCK od trzech lat Galerią Zdzisława Beksińskiego. Artysta malował najszkaradniejsze nieraz postacie z dużą sympatią. Czuł się częścią ułomnego, szarego świata i jednocześnie uważał, że największa nawet pokraka ma w sobie jakiś blask, iskrę bożą.

Kiedyś Dudę-Gracza uwielbiano, potem zaczęto się go wstydzić, a nawet bać. Tak, czy inaczej twórczość tego artysty jest niezaprzeczalnym fenomenem polskiej kultury ostatnich pięciu dekad. W latach 70. ubiegłego wieku trudno byłoby znaleźć w Polsce artystę, którego twórczość spotykałaby się z tak żywym oddźwiękiem społecznym jak malarstwo Dudy-Gracza. Rezonans wywoływany przez jego wystawy łatwiej porównać z recepcją ważnych filmów czy pokoleniowych bestsellerów niż ze zjawiskami z dziedziny sztuk plastycznych.
(Artur Rakowski)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button