ŚWIAT

Jens Stoltenberg: Putin nie planuje pokoju, ale kolejną wojnę. Musimy dać Ukrainie to czego potrzebuje

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Przemawiając na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w sobotę (18 lutego 2023 r.), Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że rok po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Putin nie planuje pokoju, ale kolejną wojnę.

Sekretarz generalny powiedział: „Musimy dać Ukrainie to czego potrzebuje, aby wygrać i zwyciężyć jako suwerenny, niezależny naród w Europie”.

Sekretarz Generalny argumentował, że nawet jeśli wojna zakończy się jutro, nasze środowisko bezpieczeństwa zmieniło się na dłuższą metę. Powiedział, że Kreml chce innej Europy, w której Rosja kontroluje sąsiadów. „Wiemy też, że Pekin uważnie obserwuje, jaką cenę płaci Rosja lub nagrodę, jaką otrzymuje za swoją agresję” – powiedział Stoltenberg podkreślając, że wojna na Ukrainie pokazuje, że bezpieczeństwo ma charakter globalny, a nie regionalny, a obrona nie jest opcjonalna.

Sekretarz Generalny podkreślił również znaczenie odporności. „Nie tak dawno temu wielu twierdziło, że import rosyjskiego gazu to kwestia czysto ekonomiczna” – powiedział dodając, że „nie powinniśmy popełniać tych samych błędów w stosunku do Chin i innych autorytarnych reżimów”.

Na koniec sekretarz generalny Stoltenberg podkreślił, że „najważniejszą lekcją z wojny na Ukrainie jest to, że Ameryka Północna i Europa muszą stać razem”, podkreślając, że „bez NATO nie ma bezpieczeństwa w Europie”.

Stoltenberg przemawiał na głównej scenie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium w 2023 r. obok prezydenta Finlandii Sauli Niinistö, prezydent Mołdawii Maia Sandu i premier Danii Mette Frederiksen.

Sekretarz Generalny NATO bierze udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

Przybywając na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa w piątek (17 lutego 2023 r.), Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że minął rok od rozpoczęcia przez Rosję pełnoprawnej inwazji na Ukrainę, nasze środowisko bezpieczeństwa uległo fundamentalnej zmianie. Podkreślił konieczność podtrzymania poparcia dla Ukrainy, aby mogła wygrać wojnę i zwyciężyć jako suwerenne, niepodległe państwo w Europie.

„Jeśli prezydent Putin wygra na Ukrainie, będzie to tragedia dla Ukraińców, ale będzie to również niebezpieczne dla nas wszystkich” – powiedział Stoltenberg dodając, że byłoby to „przesłaniem dla autorytarnych przywódców na całym świecie, że kiedy oni użyć siły militarnej, osiągają swoje cele. A to sprawi, że świat stanie się bardziej niebezpieczny, a także bardziej bezbronny”.

Zwracając uwagę na słabe punkty spowodowane zależnością od rosyjskiego gazu, Stoltenberg ostrzegł przed popełnianiem tych samych błędów z innymi reżimami, takimi jak Chiny, i podkreślił znaczenie dalszych inwestycji w nasze bezpieczeństwo. Podkreślił również, że „najważniejszą lekcją, jaką należy wyciągnąć, jest to, jak ważne jest, aby Ameryka Północna i Europa stały razem. Nie ma bezpieczeństwa w Europie bez NATO. A jedynym sposobem na zachowanie pokoju i zapewnienie naszego bezpieczeństwa jest zapewnienie, aby Ameryka Północna nadal stała razem z Europą”.

Stoltenberg bierze udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w dniach 17-18 lutego. W sobotę 18 lutego wystąpi w dyskusji panelowej z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö, prezydentem Mołdawii Maią Sandu i premier Danii Mette Frederiksen. Będzie miał również dwustronne zobowiązania na marginesie konferencji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button