CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Jarmark św. Dominika 2020 otwarty. Gdańsk zaprasza

Święto Chleba

W tym roku symboliczne przekazanie kupcom kluczy do miasta odbyło się w gdańskim Dworze Artusa, bez publiczności.

Ceremonię można zobaczyć online, ale w 760 Jarmarku św. Dominika całkiem realnie w dzień otwarcia uczestniczyło sporo odwiedzających. – Jarmark działa, niech ta dobra, krzepiąca nowina płynie w świat prosto z Gdańska – powiedział Paweł Orłowski, wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich SA, organizatora Jarmarku św. Dominika.

W sobotę, 25 lipca 2020 roku rozpoczął się 760. Jarmark św. Dominika w Gdańsku (fot. Dominik Paszliński/UMG)

– 760 raz spotykamy się, by otworzyć Jarmark św. Dominika, w tym roku symbolicznie – powiedziała podczas ceremonii Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – To inny Jarmark niż zwykle, ale przez te 760 lat Jarmark się zmieniał i pewnie nigdy nie był taki sam. Gdańszczanki, gdańszczanie, Pomorzanki, Pomorzanie, przybysze – witajcie i weźcie sobie do serca naszą gdańska maksymę “Nec temere nec timide” – odważnie ale z rozwagą. I cieszcie się z tych jarmarcznych atrakcji tak, żeby myśleć też o innych, żeby myśleć o odpowiedzialności jeden za drugiego. Świętujmy, cieszmy się, ale myślmy o sobie wzajemnie. A ja myślę z wdzięcznością o braciach dominikanach, bez których Jarmark ani 760 lat temu ani teraz nie mógłby się odbywać.

W sobotę, 25 lipca 2020 roku rozpoczął się 760. Jarmark św. Dominika w Gdańsku (fot. Dominik Paszliński/UMG)

Kiedy prezydent Dulkiewicz w sobotę 25 lipca 2020 roku przekazywała klucze kupcom w Dworze Artusa, spod Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku przy ulicy Długi Targ ruszyły niewielkie grupki barwnych postaci, które rozproszyły się po jarmarkowych uliczkach odgrywając scenki rodzajowe i popisując się swoim kunsztem: był Złoty Hermes (patron kupców), kupiec gdański z kluczem do bram miasta, krzykacze miejscy i Karmazynowy Kogut (symbol jarmarku). Pojawiła się też panienka z okienka, ptasznik, pastereczka, mimy i klauny. Tak jak z powodu epidemii koronawirusa otwarcie jarmarku nie odbyło się jak co roku na przedprożach Dworu Artusa, tak też nie było barwnych korowodów, bo organizatorzy Jarmarku dla bezpieczeństwa zdecydowali o wycofaniu się ze wszystkich wydarzeń, które gromadziłyby tłumy odwiedzających.

Tak więc tegoroczne święto handlu, muzyki, degustacji i kuglarstwa w Gdańsku odbywa się przy zachowaniu maksymalnych środków ostrożności. To przede wszystkim mniej niż w poprzednich latach stoisk na tej samej powierzchni – 650 zamiast 950. Mniejsza ilość wystawców zapewnia większą swobodę poruszania się i możliwość zachowania społecznego dystansu, nadal obowiązującego z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa.

Także inaczej niż w poprzednich latach jarmarkowe budki i namioty znajdują się tylko po jednej stronie ulicy, a między nimi są bezpieczne odstępy, zwiększające komfort zwiedzania. Nie zmniejszyła się jednak powierzchnia – wręcz przeciwnie, w tym roku odwiedzający będą mieli do dyspozycji aż 40 tys. m2 (w ubiegłym roku było ponad 38 tys. m2). W święcie handlu udział weźmie 21 gdańskich ulic i uliczek na terenie Starego i Głównego Miasta – o dwie więcej niż w roku poprzednim.

W sobotę, 25 lipca 2020 roku rozpoczął się 760. Jarmark św. Dominika w Gdańsku (fot. Dominik Paszliński/UMG)

Dziś pierwsza niedziela – tradycyjnie pod znakiem Święta Chleba

Są setki powodów, by odwiedzić Jarmark św. Dominika – dzisiaj najważniejszym z nich jest Święto Chleba. Można tam kupić bezpośrednio od producentów nie tylko wszystkie gatunki pieczywa, ale też skorzystać z porad ekspertów, posłuchać na żywo swingu (głównie dorośli) albo wziąć udział w występie teatrzyku (głównie dzieci, ale też dorośli). Wszystko to w malowniczej przestrzeni Długiego Targu – od Fontanny Neptuna do Zielonej Bramy.

Więcej o jarmarku znajdziecie TUTAJ!

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button