CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

760 Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Program, atrakcje i nowe zasady

760 Jarmark św. Dominika

Jest z nami już 760 lat! Słyszano o nim w Polsce i za granicą.

W sobotę, 25 lipca rusza w Gdańsku największy, najstarszy i najsłynniejszy w Polsce Jarmark św. Dominika!

Jarmark św. Dominika obchodzi w tym roku jubileusz 760-lecia. Organizatorzy przygotowywali się do uroczystego i radosnego świętowania, ale rozwój pandemii pokrzyżował te plany. Jarmark odbędzie się zatem bez „fajerwerków” i wielkich wydarzeń, ale za to w przyjaznej, spokojnej atmosferze i z zachowaniem wszystkich zalecanych środków bezpieczeństwa.
Epidemia koronawirusa wpływa na wiele sektorów gospodarki. Wprowadzone obostrzenia najsilniej dotknęły jednak branżę szeroko rozumianych usług oraz sektor mikro i małych przedsiębiorstw. Dla wielu wystawców i działających w Gdańsku podmiotów Jarmark jest szansą na powrót do normalności, wpływa na wzrost gospodarczy i poziom zatrudnienia w regionie, poprawiając tym samym jakość życia mieszkańców.

PROGRAM Jarmarku św. Dominika!

Po pierwsze bezpieczeństwo

Międzynarodowe Targi Gdańskie, będące organizatorem Jarmarku św. Dominika, kwestie związane z bezpieczeństwem sanitarnym traktują w sposób absolutnie priorytetowy, wdrażając wszystkie zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny środki ostrożności, a także na bieżąco śledząc i monitorując sytuację. Wprowadzone zostały następujące zasady bezpieczeństwa:

 • jednostronna zabudowa ulic stoiskami handlowymi (tym samym poszerzenie ciągów pieszych pozwalające na zachowanie dystansu społecznego)
 • zachowanie niezbędnych odległości między stoiskami
 • zapewnienia koniecznych środków ochrony osobistej dla wystawców (maseczki, przyłbice, rękawiczki, płyny dezynfekujące) oraz wprowadzenie obowiązku pracy na stoiskach w przyłbicach i rękawiczkach
 • udostępnienie środków dezynfekcyjnych dla odwiedzających na wszystkich stoiskach 
 • oddzielenie stoisk z żywnością od odwiedzających za pomocą przegrody z plexi
 • rezygnacja z dużych wydarzeń kulturalnych m.in. ceremonii otwarcia i zamknięcia Jarmarku
 • ograniczenie widowni wydarzeń programowych do obowiązujących limitów
 • wprowadzenie oznakowania ograniczającego dostęp do stoisk oraz zalecającego zachowanie odpowiedniej odległości
 • rekomendowane umożliwienie płatności bezgotówkowej 
 • umieszczenie na terenie jarmarku informacji dotyczących obowiązujących zasad przeciwdziałających zakażeniom koronawirusem

W strefach gastronomicznych i konsumpcyjnych wprowadzone zostały dodatkowo środki ostrożności:

 • sprzedaż na stoiskach tylko dań na wynos
 • wydzielenie stref konsumpcyjnych dla określonej liczby konsumentów wraz z konieczna obsługą
 • bieżąca dezynfekcja stolików
 • zamgławianie stref konsumpcyjnych przed otwarciem Jarmarku.

W strefach imprez kulturalnych zostały wprowadzone zasady:

 • obowiązek zasłaniania nosa i ust przez wszystkich widzów
 • ustawienie miejsc siedzących i określenie miejsc stojących z zachowaniem dystansu społecznego
 • ograniczenie liczby widzów do obowiązujących limitów
 • zapewnienie płynów do dezynfekcji
 • zamgławianie miejsc do siedzenia przed otwarciem strefy oraz w przerwie technicznej
 • specjalne zasady pracy artystów i obsługi.

W strefach aktywności sportowych dla rodzin z dziećmi (dmuchańce, skakańce) zostały wprowadzone zasady:

 • ograniczenie liczby osób korzystających jednocześnie z atrakcji
 • zapewnienie płynów do dezynfekcji rąk przy wejściu na atrakcje
 • obowiązkowe zakrywanie nosa i ust przez opiekunów
 • dezynfekcja dmuchańców.

Zabezpieczenie sanitarne Jarmarku św. Dominika będzie zapewniało wszystkie standardy wymagane wytycznymi:

 • zastąpienie części kabin sanitarnych przez kontenery sanitarne z obsługą
 • wszystkie kabiny i kontenery sanitarne zostaną wyposażone dodatkowo w dozowniki i płyn do dezynfekcji rąk
 • jak zwykle zapewniamy ciągłe i bieżące czyszczenie terenu Jarmarku.

Jarmark na prasowych okładkach

Historia Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Na sierpniowe Jarmarki do gdańskiego portu zawijało rokrocznie ponad 400 okrętów z najróżniejszymi dobrami. Zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Jarmark św. Dominika odbywał się przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku z inicjatywy popularnej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”. Od tego czasu jarmark każdego roku trafiał na pierwsze strony gazet. Z okazji 760-lecia Jarmarku św. Dominika na Targu Węglowym (między Bramą Wyżynną a Katownią) będzie można obejrzeć wystawę prasowych fotografii i okładek „Dziennika Bałtyckiego” i „Wieczoru Wybrzeża”, przywołujących klimat dawnych lat i prowadzących nas przez prawie cztery dekady tradycji powojennego Jarmarku.

Facebookowe otwarcie i parady

Ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika gromadzi zawsze na Długim Targu tłumy oglądających. Z tego względu w tym roku spotkamy się w sieci – przekazanie klucza do bram miasta będzie można oglądać na jarmarkowym Facebooku (sobota 25 lipca, godz. 12.00). Tuż po tym na uliczkach Głównego Miasta pojawią się barwne postaci, odgrywające scenki rodzajowe: Złoty Hermes (patron kupców), kupiec gdański z kluczem do bram miasta, krzykacze miejscy, Karmazynowy Kogut (symbol jarmarku), panienka z okienka, ptasznik i pastereczka.
Świat teatru i cyrku towarzyszyć nam będzie przez cały jarmark. Kostiumowe miniparady z muzykantami, kuglarzami, szczudlarzami i maskotkami odbywać się będą we wszystkie poniedziałki, czwartki, piątki, soboty i niedziele.

Starocie i łakocie

Starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i produkty regionalne prezentowane będą na 650 kramach. Największy procent stoisk, bo aż 32, zajmą rzemieślnicy. Stoiska kolekcjonerskie stanowić będą 24% powierzchni, artystyczne 18%, przystanki kulinarne 12%, a przysmaki regionalne 6%.

Najwięcej niespodzianek znajdziemy, jak zawsze, na pchlim targu. Tu królować będą przedmioty stare, rzadkie i ciekawe. Towary wytwarzane ręcznie, z pasją i pomysłem znajdziemy na stoiskach artystycznych i rzemieślniczych. Będzie też czym zapełniać domowe spiżarnie. Smaczne wypieki, sery, wędliny, przetwory, produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami znajdziemy w strefie produktów regionalnych. Przystanki kulinarne z menu na słono i na słodko, z potrawami z różnych stron świata zlokalizowane będą na Targu Węglowym, w Parku Świętopełka, na Wyspie Ołowianka, na Targu Rybnym i na Długich Ogrodach. W pierwszą niedzielę Jarmarku na Długim Targu swoje stoiska rozłożą piekarze i cukiernicy. Pośród atrakcji Święta Chleba znajdą się m. in. konkursy na Smakołyk Święta Chleba i na najlepszy chleb domowego wypieku.

W ramach projektu „Pomorskie Smaki” Marszałek Samorząd Województwa Pomorskiego przez cały czas trwania jarmarku zaprasza na Wyspę Ołowianka, gdzie prezentowane będą walory kulinarne, kulturalne i turystyczne województwa pomorskiego.

Najlepsze produkty w kategoriach Dobry Smak i Dobry Design zdobędą Nagrody Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2020.

Strefy relaksu

Za dnia w Parku Świętopełka na najmłodszych czekać będzie baśniowa kraina wyobraźni, a wieczorami rozbrzmiewać będzie muzyka. Miejscem dla kinomanów będzie z kolei Wyspa Ołowianka – w programie letniego kina pod chmurką znajda się filmy kulinarne, oscarowe i muzyczne. Przystanek na Targu Węglowym to z kolei strefa relaksu i aktywności sportowych dla rodzin z dziećmi (na dmuchanym Stadionie Energa Gdańsk i mini boisku).

Razem możemy więcej

Wędrując po jarmarku będziemy też mogli wspierać potrzebujących. Na Ołowiance swój punkt z kawą, herbatą i lemoniadą będzie miała Fundacja Obudzić Nadzieję, której celem jest pomoc dzieciom (stoisko nr 21). Stoisko Fundacji Hospicyjnej znajdziemy na ul. św. Ducha (nr 220), tu będzie można nabyć ręcznie wytwarzane magnesy z fotografią turysty, gdańskie pocztówki i literaturę o charakterze terapeutycznym. Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio na Targu Węglowym (stoisko nr 25) sprzedawać będzie książki ks. Jana Kaczkowskiego.

Tradycja i współczesność, przedmioty z przeszłością i przedmioty wytwarzane z pasją, dobre smaki i klimatyczne, leniwe wieczory, trochę muzyki i trochę kina – taki będzie Jarmark św. Dominika 2020.

JARMARK ŚW. DOMINIKA – w Gdańsku od 1260 roku!

Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Wokół słychać różne języki, mieszają się tradycje i obyczaje. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje. Oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika!

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim. Na Jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny.
Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

Dziś uroczyste otwarcie Jarmarku obwieszcza światu specjalnie napisany hejnał, do którego każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem. W tym roku będzie miał 760 nut. W tak historycznej oprawie Prezydent Miasta przekazuje kupcom klucz do bram Gdańska.

Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat i stragany pełne najróżniejszych towarów. Pośród nich znaleźć można przedmioty stare, rzadkie i zadziwiające, nie brakuje artystycznego rękodzieła i smakołyków z całego świata. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii.

Jarmark św. Dominika przyciąga do Gdańska turystów z Polski i zagranicy. Główny motyw ich przyjazdu jest jeden: chęć przeżycia czegoś niezwykłego i niezapomnianego. A Jarmark te oczekiwania doskonale spełnia.

Jarmark św. Dominika, 25.07-16.08, Gdańsk

JARMARK W LICZBACH:  

 • DNI JARMARKU – 23  
 • LICZBA STOISK – 650  
 • POWIERZCHNIA – 40.000 m2  
 • JARMARKOWE ULICE – 21  
 • LICZBA NUT W HEJNALE – 760 

STRUKTURA STOISK: 

 • RZEMIEŚLNICZE – 40 %  
 • KOLEKCJONERSKIE – 24 %  
 • ARTYSTYCZNE – 18 %  
 • PRZYSTANKI KULINARNE – 12 %  
 • PRZYSMAKI REGIONALNE – 6 % 

LOKALIZACJE: 

 • STACJA KUCHNIE ŚWIATA, AKTYWNOŚCI SPORTOWE / Przystanek Targ Węglowy  
 • KUCHNIE ŚWIATA / Przystanki: Park Świętopełka, Targ Rybny, Przystanek Ołowianka  
 • POMORSKIE SMAKI / Przystanek Ołowianka  
 • KUCHNIA POLSKA, FOOD TRUCKI / Przystanek Długie Ogrody  
 • PRZYSMAKI REGIONALNE, PRODUKTY TRADYCYJNE / ul. Szeroka, ul. Pańska, ul. Grobla II, ul. Grobla IV, Targ Węglowy  
 • RZEMIOSŁO, ARTYŚCI / ul. Tkacka, ul. Kołodziejska, ul. Węglarska, ul. Pańska, ul. Grobla I, ul. Grobla II, ul. Grobla III, ul. Grobla IV, Zielony Most, Długie Pobrzeże, ul. Szeroka, ul. Straganiarska, ul. Rybackie Pobrzeże, ul. Minogi, ul. Tandety  
 • KOLEKCJONERZY, ANTYKI / ul. Długie Ogrody  
 • MINI DZIECIĘCY PCHLI TARG / ul. Grobla I 

STREFY PROGRAMOWE:  

 • PRZYSTANEK TARG WĘGLOWY – AKTYWNOŚCI SPORTOWE, RELAKS  
 • PRZYSTANEK PARK ŚWIĘTOPEŁKA / ALTANA – STACJA MUZYKA, STACJA DZIECI, RELAKS  
 • PRZYSTANEK OŁOWIANKA – STACJA MUZYKA, KINO, RELAKS 

WYSTAWCY Z PRODUKTAMI Z 13 KRAJÓW:  AUSTRIA, ESTONIA, FRANCJA, HISZPANIA, INDIE, LITWA, NIEMCY, POLSKA, UKRAINA, WĘGRY, WIELKA BRYTANIA, WŁOCHY, POLSKA  

GODZINY OTWARCIA: 

STREFY HANDLOWE:  

 • ARTYSTYŚCI, RZEMIEŚLNICY, KOLEKCJONERZY, PRZYSMAIKI REGIONALNE / 10:00-20:00 

STREFY GASTRONOMICZNE:  

 • PRZYSTANKI: OŁOWIANKA, PARK ŚWIĘTOPEŁKA, TARG RYBNY, DŁUGIE OGRODY / 10:00-21:30  
 • PRZYSTANEK: TARG WĘGLOWY / 10:00-21:30 
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button