POZOSTAŁESZTUKA

„Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]

Muzeum Narodowe w Krakowie

Jan Hrynkowski – malarz, grafik, scenograf i animator życia artystycznego to bohater nowej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Od 8 listopada 2019 roku w Gmachu Głównym będzie można oglądać ekspozycję „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”, prezentującą jego bogatą twórczość – od początku pierwszego dziesięciolecia XX wieku do lat sześćdziesiątych oraz działalność innych artystów jego pokolenia.

Uroczysty wernisaż otwierający tę niesamowitą wystawę uświetniła swoją obecnością wdowa po artyście Pani Bogusława Hrynkiewicz. To ona zachowywała przez lata najdrobniejsze rzeczy, nawet rachunki z kawiarni dzięki czemu ta „opowieść artysty” jest bardzo pełna i przejrzysta. Na wystawę składa się około 700 eksponatów z kolekcji domowej i udostępnionych przez liczne muzea polskie. Są to nie tylko prace Jana Hrynkowskiego, ale również artystów, którzy mieli wpływ na jego twórczość. Zobaczymy między innymi dzieła Malczewskiego, Pronaszki Panka i wielu innych wspaniałych twórców.

10 listopada MNK zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz spotkanie z wdową po artyście, Bogusławą Hrynkowską. Oprowadzanie rozpocznie się o godzinie 12:00, a spotkanie o 13:30.
Wystawa w gmachu głównym przy al. 3 maja 1 w Krakowie czynna od 8 listopada 2019 do 8 marca 2020 roku.
(Artur Rakowski)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button