WODNY

Jacht I Love Poland w wyścigu regat Palermo – Montecarlo

Żeglarstwo

22 sierpnia polska załoga jachtu I Love Poland stanie na starcie wyścigu Palermo – Montecarlo.

Start zaplanowany jest równo w południe, a rywalizacja rozegra się na trasie o długości około 437 mil morskich. Impreza przyciąga uwagę prawie 50 jednostek, które zmierzą się z wyzwaniem słabowiatrowych wód Morza Śródziemnego.

Po dynamicznej silnowiatrowej rywalizacji w regatach Aegean 600 na Morzu Egejskim, gdzie jacht I Love Poland zajął imponujące drugie miejsce, załoga polskiego jachtu przystąpi do kolejnej próby na wodach Morza Śródziemnego.

Kapitan Grzegorz Baranowski relacjonuje, że załoga przygotowuje jacht do regat, trenuje i dopracowuje pozycje: „Wykonujemy typowe, cykliczne prace jak: serwisowanie bloczków i kabestanów, przygotowanie dna i listew, a oprócz tego wciąż robimy bazę treningową. Chcemy przećwiczyć, potrenować, odświeżyć sobie manewry, których podczas regat będzie dużo”.

Najbliższy wyścig jest kolejnym etapem realizacji celu szkoleniowego, który umożliwia uczestnikom zdobycie różnorodnych doświadczeń w regatach o zróżnicowanym stopniu trudności.

„Z jednej strony wydaje się bez sensu startować w regatach, na których wiadomo, że będzie mało wiatru, że będzie ciężko i raczej nie wygramy, a z drugiej strony poznawanie regat, świata żeglarskiego i tej całej otoczki, to na pewno dużo każdemu daje, bo nie zapominajmy, że jest to projekt szkoleniowy” – dodaje kapitan Baranowski.

Na pokładzie I Love Poland tym razem znajdzie się 5 uczestników Programów Szkoleniowych, a także osoby dla których tego typu wyścig będzie pierwszym doświadczeniem.

Michał Korneszczuk od 4 lat ściga się w jednoosobowej klasie „Moth”, która unosi się nad wodą na hydroskrzydłach. Jest 18-krotnym medalistą Mistrzostwa Polski z czego 10 razy w żeglarstwie morskim, a w rozegranych w lipcu Mistrzostwach Polski ORC w załodze Mateusza Kusznierewicza zajął pierwsze miejsce na jachcie Aspire rywalizując w grupie B. Michał jest również organizatorem jednej z największych w Polsce imprez żeglarskich, rozgrywanych od 2006 roku regat Energa Nord Cup Gdańsk.

Maja Micińska wprawdzie na I Love Poland startowała już w ubiegłorocznej edycji St. Maarten Heineken Regatta, to tym razem pożegluje na VO70 pierwszy raz w offshore’owym wyścigu. Maja zdobyła w tym roku ogromne doświadczenie morskie, ponieważ była członkiem Team Jajo na wszystkich etapach The Ocean Race – VO65 Sprint, który ostatecznie zajął drugie miejsce w tych regatach.

Adam Głogowski jest członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w olimpijskiej klasie 49er i do Palermo przyleciał prosto po zakończonych właśnie Mistrzostwach Świata w holenderskiej Hadze.

Załoga I Love Poland wystartuje w następującym składzie:

Grzegorz Baranowski – sternik

Bartosz Nowicki – trymer żagli przednich

Borys Michniewicz – pitman

Konrad Lipski – nawigator

Mateusz Byrski – dziobowy

Pacyfik Koseski – dziobowy

Patryk Richter – trymer żagli przednich

Adam Głogowski – trymer grota

Maja Micińska – trymer grota

Filip Korpet – pitman

Michał Korneszczuk – trymer grota / zmiennik sternika

Filip Ciszkiewicz – trymer grota

Wyścig rozpoczyna się z malowniczej zatoki Mondello Gulf położonej niedaleko Palermo, a następnie wiedzie do bramki między dwoma znakami usytuowanej na wysokości Porto Cervo na Sardynii. Następnie jachty mają do wyboru pozostawienie Korsyki z lewej lub prawej burty. Meta znajduje się przed Montecarlo. Rekord trasy wynosi 47 godzin, 46 minut i 48 sekund i od 2015 roku należy do 100-stopowego jachtu Esimit Europa 2.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button