BIEGI

IRONMAN 70.3 Warsaw i 5150 Warsaw. Wielkie triathlonowe święto

Triathlon w stolicy

Już 11-12 czerwca wielkie triathlonowe święto w Warszawie.

Na starcie zawodów IRONMAN 70.3 Warsaw stanie ponad 2 tysiące uczestników, z czego 1/3 to zawodnicy z zagranicy. Drugi raz w historii triathloniści będą się ścigać na dystansie IRONMAN 70.3. Do dyspozycji będzie też tzw. „olimpijka” oraz Kids Run, czyli rywalizacja dla dzieci.​

Początek czerwca w Warszawie, to tradycyjnie czas na międzynarodowe zawody triathlonowe organizowane pod szyldem IRONMAN. Każdego roku do stolicy przyjeżdża coraz liczniejsza grupa zawodniczek i zawodników, którzy startując na Mazowszu, chcą przekraczać własne granice, dobrze się przy tym bawić i marzą o wywalczeniu przepustek na Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3. Taka okazja nadarzy się już w najbliższą niedzielę 12 czerwca, o czym informowali organizatorzy zawodów podczas specjalnej konferencji prasowej.

– Ubiegły rok pokazał, że jest spore zapotrzebowanie na tę imprezę, a ten rok udowadnia, że pandemia nie ugasiła entuzjazmu ludzi z całego świata i mamy rekord frekwencji – powiedział Michał Drelich, dyrektor IRONMAN 70.3 Warsaw. – Spodziewamy się ponad 2 tysięcy uczestników, którzy wystartują na dystansie olimpijskim oraz IRONMAN 70.3. Do tego w zawodach IRONMAN 70.3 Warsaw ponad 51% triathlonistów, to obcokrajowcy czyli mamy do czynienia z imprezą absolutnie o skali międzynarodowej – podsumował Michał Drelich.

Atrakcyjna i malownicza trasa

Jedną z największych atrakcji zawodów IRONMAN organizowanych w Warszawie jest szybka i malownicza trasa. Tradycyjnie już etap pływacki odbędzie się w Jeziorze Zegrzyńskim. Stamtąd zawodnicy udadzą się na szybką i płaską trasę rowerową, która poprowadzi m.in. wzdłuż Kanału Żerańskiego Mostem Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie m.in. obok Cytadeli Warszawskiej i Tunelem Wisłostrady. Strefa zmian T2 zostanie zlokalizowana na boisku bocznym Polonii Warszawa. Na sam koniec zmagań, triathlonistów czeka etap biegowy poprowadzony przez samo serce stolicy. Dzięki czemu będą mogli podziwiać szereg zabytków. Trasa biegowa rozpocznie się w sąsiedztwie stadionu Polonii Warszawa. Z ulicy Konwiktorskiej triathloniści pobiegną Bonifraterską, miną Pałac Krasińskich i ulicą Miodową oraz Krakowskim Przedmieściem skierują swe kroki w stronę budynku Polskiej Akademii Nauk, na wysokości którego zawrócą. Biegnąc ponownie Krakowskim Przedmieściem miną Pałac Prezydencki, a następnie gmach Sądu Najwyższego. Wzorem ubiegłego roku finisz będzie odbywał się w wyjątkowym otoczeniu Multimedialnego Parku Fontann.

Wyjątkowi uczestnicy

W gronie ponad 2 tysięcy uczestników nie zabraknie znanych postaci, w tym przypadku ze świata sportu. Na triathlonowy debiut w zawodach 5150 Warsaw zdecydował się Paweł Januszewski, mistrz Europy oraz wielokrotny mistrz Polski w biegu na 400 metrów przez płotki.

​- Byłem kompletnym ignorantem, gdy podjąłem decyzję, by wystartować w triathlonie – przyznał Paweł Januszewski, uczestnik 5150 Warsaw. – Moja decyzja o udziale była spontaniczna i została podjęta pod koniec ubiegłego roku. Potrzebowałem nowych wyzwań. Moja ignorancja polegała na tym, że postanowiłem wystartować na dystansie olimpijskim, nie wiedząc co to znaczy. Wydawało mi się, że to będzie szybko, łatwo i przyjemnie. Błyskawicznie jednak okazało się, że w moim przypadku jest to bardzo duży wysiłek. Pierwszy raz przekonałem się o tym, kiedy poszedłem na basen. Poprosiłem o pomoc Pawła Korzeniowskiego i wtedy wyszło na jaw, że byłem w stanie przepłynąć tylko 50 metrów i tak to się zaczęło. Po pół roku treningów mogę powiedzieć, że rozpoczęcie przygody z triathlonem było świetnym pomysłem – podsumował Paweł Januszewski.

Na tym samym dystansie zadebiutuje również Bartosz Matusiewicz, pierwszy polski triathlonista z zespołem Downa.

– Pływanie trenuje od 10 lat, a sam triathlon 2 lata i jest super fajnie – powiedział Bartosz Matusiewicz, uczestnik 5150 Warsaw. – Bardzo się cieszę ze startu w Warszawie. Najważniejszy jest dla mnie sam udział w zawodach i liczę na wsparcie i doping kibiców. Pływam 4 razy w tygodniu, do tego, 2 razy w tygodniu biegam i jeżdżę na rowerze. Czasami jestem zmęczony, ale lubię trenować – zaznaczył wyjątkowy triathlonista.

Bartosz Matusiewicz ma 24 lata i dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców może realizować sportową pasję. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął od pływania i jest to jego koronna dyscyplina. W zawodach triathlonowych zadebiutował w 2021 roku, podczas Indoor Triathlon Piaseczno, a potem był między innymi start w Sprint Triathlon Gdynia w trakcie weekendu IRONMAN Gdynia. Marzeniem Bartka Matusiewicza jest ukończenie zawodów na dystansie IRONMAN.

– Jak Bartek się urodził, marzyłem, by zaczął chodzić, a teraz jest triathlonistą – powiedział Jarosław Matusiewicz, ojciec zawodnika. – Nie jestem w stanie powiedzieć, że marzenie Bartka jest niemożliwe. Jest to na pewno dość trudne i abstrakcyjne, ale nie powiem, że niemożliwe. Jeżeli będzie chciał to zrobić, bo to musi być jego wola, to będziemy go w tym wspierać – zapewnił Jarosław Matusiewicz.

Na razie Bartosz Matusiewicz koncentruje się na zawodach 5150 Warsaw, które są jego najważniejszym startem w tym sezonie. Początek rywalizacji na dystansie olimpijskim zaplanowano w niedzielę, 12 czerwca, o godz. 8:00.

Polacy w gronie faworytów

Nieco później, bo o godz. 9:30 rozpocznie się rywalizacja w ramach IRONMAN 70.3 Warsaw. Oprócz licznej grupy amatorów ścigać się również będą zawodnicy z kategorii PRO. W tym roku w gronie faworytów do podium wymienia się sporą grupę polskich triathlonistów. Apetyt na zwycięstwo ma Tomasz Brembor, który przed rokiem stanął w Warszawie na najniższym stopniu podium. Tradycyjnie walkę o jak najlepszy rezultat zapowiada Robert Wilkowiecki, a nie bez szans na końcowy sukces jest również Mikołaj Luft, doświadczony triathlonista, który wielokrotnie startował już w stolicy. Szyki reprezentantom Polski może pokrzyżować charyzmatyczny Irlandczyk Chris Mintern, dla którego będzie to już kolejna przygoda z zawodami IRONMAN w Polsce. W ubiegłym roku Mintern był trzeci w IRONMAN 70.3 Gdynia oraz szósty w zawodach IRONMAN 70.3 Warsaw. Zwycięzcę tegorocznej edycji rywalizacji spod szyldu IRONMAN w Warszawie poznamy w niedzielę, około godz. 13:00 w Multimedialnym Parku Fontann.

Kids Run oraz Expo czyli atrakcje dla wszystkich

Przez cały weekend triathlonowego święta w Warszawie, na kibiców czeka sporo atrakcji. Już w sobotę w Kids Run Warsaw okazję do startu otrzymają dzieci i młodzież. Jest to rywalizacja biegowa dla najmłodszych sportowców w wieku od 3 do 15 lat. Przygotowano dystanse od 350 do 2000 metrów. W niedzielę główną atrakcją będą oczywiście finiszujący triathloniści, ale warto również wybrać się do Multimedialnego Parku Fontann, by odwiedzić Expo. Podczas targów zaprezentuje się wielu wystawców, a każdy będzie miał możliwość zobaczyć najnowsze kolekcje sprzętu triathlonowego, poznać oferty najlepszych sklepów sportowych oraz kupić niezbędny sprzęt oraz odżywki.

IRONMAN

​The IRONMAN Group, właściciel marek IRONMAN, IRONMAN 70.3 oraz 5150 Triathlon Series, to największy operator masowych imprez sportowych na świecie, obsługujący rocznie ponad 1 mln uczestników imprez ze swojego globalnego portfolio. W 2022 roku w Polsce odbędzie się 6 wyścigów pod szyldem IRONMAN:

IRONMAN 70.3 Warsaw – 12 czerwca 2022;

  • 5150 Warsaw – 12 czerwca 2022;
  • IRONMAN Gdynia – 7 sierpnia 2022;
  • IRONMAN 70.3 Gdynia – 7 sierpnia 2022,
  • IRONMAN 70.3 Poznań – 4 września 2022;
  • 5150 Poznań – 4 września 2022.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button