Magazyny gazu w Polsce wypełnione są już w 94 proc. (26.05.2022 r. – stan na godzinę 6:00).
Niezależnie od tego 24h/dobę gaz jest zatłaczany do magazynów.
Pojemność wszystkich magazynów wynosi 3,18 mld m sześc. Krajowe zużycie gazu to ok. 21 mld m sześc. (plus magazyny gazu).
Gas Storage Poland posiada 7 magazynów z błękitnym paliwem.
Interkonektor gazowy Polska – Słowacja jest już nagazowany
Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności. Na początku czerwca ruszy pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację. Odbiór końcowy interkonektora nastąpi na przełomie II i III kwartału 2022.
Dwukierunkowe połączenie gazowe realizowane przez spółki GAZ-SYSTEM i EUSTREAM o łącznej długości ok. 164 km zostało wybudowane i obecnie trwają próby poprzedzające przekazanie do eksploatacji całego interkonektora. 26 maja na polskim odcinku gazociągu pomyślnie zakończyły się testy związane z osiągnieciem maksymalnej wartości ciśnienia gazu.
Wybudowana infrastruktura przesyłowa połączyła węzeł gazu w Strachocinie na terenie Polski z tłocznią Veľké Kapušany (Wielkie Kapuszany) na Słowacji. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie sprowadzenie do Polski gazu w ilości 5,7 mld m3 gazu rocznie, a w stronę Słowacji będzie można przesłać 4,7 mld m3 w skali roku.
Podstawowe parametry i opis inwestycji:
- gazociąg wysokiego ciśnienia,
- średnica: 1000 mm,
- ciśnienie robocze: 8,4 MPa,
- długość: 61,3 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej.