INNE

Brazylia. XXIV Letnie Igrzyska Głuchych w Caxias do Sul. Polacy z 42 medalami

8 złotych, 22 srebrne i 12 brązowych krążków

– Dziękuję wszystkim sportowcom za godne reprezentowanie naszego kraju.

Za porywającą walkę z przeciwnikami, ale także ze swoimi słabościami. Jesteście naszą inspiracją do podejmowania wyzwań i pokonywania własnych ograniczeń – powiedział minister sportu i turystyki podczas spotkania z medalistami XXIV Letnich Igrzysk Głuchych, które odbyły się w brazylijskim Caxias do Sul.

W wydarzeniu, które odbyło się w siedzibie resortu, zjawili się zawodnicy, trenerzy oraz przedstawiciele Polskiego Związku Sportu Niesłyszących. Minister Bortniczuk pogratulował medalistom fantastycznych wyników osiągniętych podczas brazylijskich igrzysk.

– Daliście z siebie wszystko, walczyliście do końca i pokazaliście pełnię swoich możliwości. Wróciliście do Polski z pokaźnym dorobkiem medalowym. 42 medale, w tym 8 złotych, 22 srebrne i 12 brązowych – to robi wrażenie. Jesteśmy z Was bardzo dumni! – podkreślił minister.

XXIV Letnie Igrzyska Głuchych odbyły się w Caxias do Sul w Brazylii w dniach 1-15 maja 2022 r. Wzięło w nich udział 2401 zawodników z 73 krajów. Polskę reprezentowało podczas igrzysk 122 sportowców, którzy rywalizowali w ośmiu sportach (judo, kolarstwie, koszykówce kobiet i mężczyzn, lekkoatletyce, piłce nożnej kobiet i mężczyzn, pływaniu, piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, tenisie stołowym). Biało-czerwoni spisali się znakomicie, zdobywając 42 medale i zajmując wysokie, szóste miejsce, w klasyfikacji medalowej igrzysk.

Igrzyska Głuchych to największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa osób niesłyszących. Igrzyska organizowane są systematycznie, w cyklu czteroletnim, począwszy od 1924 roku. Sport osób niesłyszących organizacyjnie odłączony jest od sportu paraolimpijskiego. Posiada własne struktury kontynentalne i światowe. Organizacją kierującą ruchem olimpijskim głuchych jest Międzynarodowy Komitet Sportu Głuchych (ICSD) założony w 1924 r. Komitet zrzesza obecnie 117 krajowe federacje sportu niesłyszących. W dotychczasowej historii startów w letnich igrzyskach głuchych reprezentanci Polski wywalczyli łącznie 208 medali, w tym 47 złotych, 79 srebrnych i 82 brązowe.

W 2022 r. PZSN otrzymał z resortu dofinansowanie w kwocie 4,3 mln zł, w tym na udział w Igrzyskach Głuchych w Caxias do Sul prawie 1,9 mln zł. Ponadto związek otrzymał środki w kwocie prawie 1,9 mln zł przeznaczone na wypłatę stypendiów sportowych dla 159 zawodników.

W latach 2018-2022 na przygotowania sportowców niesłyszących do igrzysk głuchych przeznaczono blisko 33 mln zł.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button