POLSKA

Informator o nowej ustawie chroniącej zwierzęta jest gotowy

„Ustawa o ochronie zwierząt – informator prawny dla praktyków”

W obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego zaprezentowano publikację „Ustawa o ochronie zwierząt – informator prawny dla praktyków”.

Informator został przygotowany w związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości konkursem na opracowanie dotyczące ustawy z 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny. Zwycięska praca została przygotowana przez adwokat Katarzynę Topczewską reprezentującą Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – VIVA! W trakcie prac nad projektem zmian legislacyjnych Minister Patryk Jaki zapowiedział powstanie praktycznego informatora o nowej ustawie chroniącej zwierzęta

Nowelizacja przepisów dotyczących ochrony zwierząt, przygotowana pod kierunkiem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego, zwiększyła kary za nieuzasadnione zabijanie zwierząt i za znęcanie się nad nimi. Przyczyną zmian legislacyjnych były sytuacje, w których zbyt często osoby, które bestialsko traktowały zwierzęta, dostawały kary, które w poczuciu społecznym odbiegały od zasady sprawiedliwości. Były to często kary niedotkliwe, w zawieszeniu. Nowe przepisy, dzięki wprowadzeniu katalogu rozwiązań rozszerzających możliwości i instrumenty państwa w zakresie ochrony zwierząt, znacząco poprawiły sytuację zwierząt. Zmiany wyszły naprzeciw zgłaszanym przez wiele lat uwagom organizacji działających na rzecz ochrony praw zwierząt.

– Działania podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuraturę Krajową spowodowały wzrost liczby postępowań zakończonych przez Prokuraturę aktem oskarżenia lub wnioskiem o wyrok skazujący o ponad 21 % (porównując do roku 2017). To naprawdę jest jakościowa zmiana – powiedział autor nowego prawa i pomysłodawca wydania informatora Minister Patryk Jaki.

Informator prawny kierowany jest przede wszystkim do policji, prokuratorów i sędziów, czyli osób odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa. Może być on również pomocnym materiałem szkoleniowym dla innych podmiotów związanych z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości.

Poradnik zawiera:

– opis zmian w przepisach, które weszły po 19 kwietnia 2018 r.,
– opis trybów odebrania zwierzęcia,
– charakterystykę postępowań administracyjnych dotyczących zwierząt,
– kwestie interwencji właściwych podmiotów w zakresie ochrony zwierząt,
– informację o udziale organizacji społecznej w postępowaniu sądowym.

„Ustawa o ochronie zwierząt – informator prawny dla praktyków” do ściągnięcia TUTAJ!
(MS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button