POLITYKA

Inauguracja Sejmu IX kadencji. Wpadki prezydenta Dudy i marszałka Macierewicza

Pierwsze posiedzenie Sejmu

12 listopada 2019 roku w Sejmie prezydent Andrzej Duda wziął udział w pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji.

– Polska jest jedna i proszę, żebyście Państwo zawsze o tym pamiętali – apelował do nowo wybranych posłów prezydent podczas pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji – i podkreślał – Proszę, żeby język debaty nie był radykalny, żeby był językiem szacunku.

– Każdy z Państwa ma znajomych, a bardzo często i rodzinę o różnych poglądach. Powinniśmy robić wszystko, żeby tych sporów, zwłaszcza wewnątrzrodzinnych było jak najmniej. Czasem mówią: „ryba psuje się od głowy. Głowa jest tutaj” – podkreślił Andrzej Duda.

– Polakiem jest każdy ten, kto ma Polskę w sercu. To jest dla mnie najważniejsze kryterium. Państwo Polskie wyrosło z wielu kultur, na przebiegu wielu dróg. Polska jest jedna i proszę, żebyście Państwo o tym zawsze pamiętali. Chciałbym, żebyście Państwo teraz podali sobie rękę – mimo wszystkich różnic i podziałów -dodał Duda.

– Szanowni Państwo, pan poseł Włodzimierz Czarzasty zwrócił mi uwagę na to, że jest tutaj na sali jest obecny pan prezydent Aleksander Kwaśniewski. Panie prezydencie, bardzo dziękuję za obecność. Ona jest bardzo ważna, dziękuję – zwróciła się obecna głowa państwa do Kwaśniewskiego, gdy Duda nie powitał go na sali sejmowej.

Inauguracja Sejmu IX kadencji (fot. Sejm RP)

Marszałek Senior Antoni Macierewicz (powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów) otworzył 1. posiedzenie Sejmu nowej kadencji. Posłowie uczcili chwilą ciszy pamięć zmarłego posła na Sejm VI, VII i VIII kadencji Stefana Strzałkowskiego oraz parlamentarzystów, którzy odeszli w ostatnim czasie.

Macierewicz zaczął śpiewać hymn do mikrofonu, myląc jego słowa i wyrecytował modlitwę w intencji zmarłych. Na sali był Aleksander Kwaśniewski, którego marszałek nie powitał. Dopiero po kilkudziesięciu minutach naprawił swój błąd.

„W ramach zacierania podziałów ani Pan A.Macierewicz ani Pan A.Duda nie przywitali Pana Prezydenta A.Kwaśniewskiego. Marne, małostkowe, niegrzeczne i smutne” – napisał na Twitterze Włodzimierz Czarzasty.

„Wystąpienie Macierewicza można określić jednym słowem: OŚMIESZAJĄCE. Dla niego samego. Więcej słów szkoda. Wstydem Macierewicz może podzielić się z A.Dudą, który popełnił poważny błąd akurat jemu powierzając funkcję Marszałka Seniora. To smutny dzień dla polskiego parlamentu” – napisała na Twitterze Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Inauguracja Sejmu IX kadencji (fot. Sejm RP)

Skandaliczne zachowanie PiS przy ślubowaniu poselskim

Rotę przysięgi odczytał Marszałek Senior Macierewicz. Następnie ślubowanie złożyli posłowie klubu PiS. Ponoć z tego powodu, że są największym klubem. Przez ostatnie 30 lat ślubowanie odbywało się zgodnie z kolejnością alfabetyczną.

Beata Maciejewska z Lewicy: „Czuję się jakbym była w kościele, a nie na sali sejmowej. Większość liczy na pomoc Boga. Lewica zawierza się Konstytucji”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button