POZNAŃ

II Poznański Tydzień Tolerancji. Jaśkowiak: chcemy otwartego i przyjaznego miasta

Tydzień Tolerancji

W poniedziałek rozpoczął się II Poznański Tydzień Tolerancji.

Dla mieszkanek i mieszkańców miasta przygotowano niemal 30 wydarzeń, które dla bezpieczeństwa odbędą się online.

Jacek Jaśkowiak prezydent Poznania:

„Tydzień Tolerancji to kwintesencja Poznania, jakiego chcemy: otwartego i przyjaznego. To doskonała okazja, by poznać potrzeby wszystkich mieszkańców. To również szansa, by promować szacunek i akceptację wobec każdego człowieka niezależnie od jego poglądów, wyznania, wieku, płci, koloru skóry, pochodzenia czy stopnia sprawności.Chcąc wyrazić solidarność z ofiarami dyskryminacji, 16.11, w Międzynarodowy Dzień Tolerancji, podświetlimy w tęczowych barwach reprezentacyjne budynki w naszych miastach.”

Będzie można m.in. wysłuchać podcastu o stereotypach związanych z niepełnosprawnością, porozmawiać o tolerancji, spotkać się z „Żywymi Książkami” czy wziąć udział w licznych warsztatach i wykładach.

Podczas Tygodnia Tolerancji odbędzie się prawie 30 różnorodnych wydarzeń. Przygotowano warsztaty, wykłady, premiery podcastów, koncert, wystawy, spotkania i dyskusje panelowe, webinaria i happening. Każde z nich pozwoli przyjrzeć się bogactwu różnorodności ludzkiej, szerzej spojrzeć na aktualne problemy społeczne i dowiedzieć się czegoś o życiu ludzi innych niż my sami.

W bogatej ofercie wydarzeń można znaleźć np. podcast o stereotypach związanych z niepełnosprawnością przygotowany przez Stowarzyszenie Lepszy Świat i Kolektyw Bojka. Podczas warsztatów organizowanych przez Migrant Info Point każdy będzie mógł dowiedzieć się, czym jest język inkluzywny, a młodzi ludzie spróbują stworzyć koncepcje „miasta idealnego” przy pomocy zespołu Fundacji im. Julii Woykowskiej. Fundacja RELACYJNI zaproponuje spotkanie na temat zdrowia psychicznego osób ze spektrum autyzmu, a Fundacja „Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji – rozmowę o tolerancji ze specjalistką z zakresu edukacji równościowej. CIM Horyzonty zorganizuje „Spotkanie z Żywymi Książkami”, podczas którego każdy będzie mógł zmierzyć się ze swoimi stereotypami i uprzedzeniami związanymi z międzykulturowością, a Fundacja FIONA zaprosi rodziców osób z niepełnosprawnością na rozmowę o wartości akceptacji.

Przewidziano także wykłady – m.in. o tym, jak zapewnić równe traktowanie uczennicom i uczniom LGBT+ (Stowarzyszenie Grupa Stonewall), o mitach i stereotypach związanych z szariatem (Migrant Info Point) czy o konsekwencjach społecznych wykluczania głosu kobiet z przestrzeni publicznej (Centrum Praw Kobiet, oddział w Poznaniu). Fundacja Tęczowe Rodziny przygotuje dyskusję panelową o tym, jak mądrze wspierać osoby LGBT+, Fundacja Akceptacja zaprosi na rozmowę z osobą transpłciową, a Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej przybliży problematykę przemocy wobec kobiet.

Nie zabraknie również wydarzeń kulturalnych: Stowarzyszenie Lepszy Świat i Kolektyw Bojka zaproszą na wystawę fotograficzną online „Oczy rzeczywistości”, Fundacja Majstersztyk – na wystawę plakatów Szymona Szymankiewicza poświęconych prawom człowieka, a Fundacja BEZLIK – na wystawę prac nastolatek: „Jestem dziewczyną i mam prawo do…”. Fundacja Nordoff Robbins Polska zaproponuje koncert online zespołu Siły Specjalne złożonego z muzyków zawodowych i wykonawców na początku ich drogi muzycznej, w tym członków z niepełnosprawnościami, a także osób z doświadczeniem bezdomności.

Podczas akcji artystycznej „Nitką do tęczy” poznańskie „Tęczowe seniorki” związane z Fundacją Barak Kultury będą wyszywać tęczową flagę – każdego dnia wyszyty zostanie jeden kolor, który będzie tworzony różnymi technikami. Dodatkowo 16 listopada, w Międzynarodowy Dzień Tolerancji jedna ze ścian Bramy Poznania zostanie po zmroku podświetlona na tęczowo.

II Poznański Tydzień Tolerancji potrwa do niedzieli, 22 listopada.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button